موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تحلیلی

a/601 :کد

شبکه ای با استراتژی ایجاد حس حسرت دوران پهلوی

امیر دبیری مهر

  پنجشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۰:۱۷
تعداد بازدید : ۲۱۸۳   
 تحلیل ایران -شبکه ای با استراتژی ایجاد حس حسرت دوران پهلوی

شبکه من و تو روی دیگر سکه شبکه بی بی سی فارسی است. می توان من و تو را کانال اجتماعی بی بی سی فارسی خواند که البته اگر جهت گیری ها در این شبکه را نادیده بگیریم در کار حرفه ای نسبتا خوب عمل کرده است.

شبکه من و تو روی دیگر سکه شبکه  بی بی سی فارسی است. می توان من و تو را کانال اجتماعی بی بی سی فارسی خواند که البته اگر جهت گیری ها و سیاست های اشکار و پنهان اعمالی در این شبکه را نادیده بگیریم در کار حرفه ای نسبتا موفق عمل کرده است از این رو توانسته جزو سه شبکه پربیننده فارسی ماهواره ای باشد .

این شبکه در برنامه های متعدد خود دو چند استراتژی را محور تولیدات و پیام رسانی خود قرار داده است  که عبارتند از:

  • 1. مدینه فاضله نشان دادن غرب و جنت نمایی اروپا و امریکا برای مخاطبان با هدف ایجاد انگیزه مهاجرت بی بازگشت نخبگان فکری و اقتصادی و سیاسی
  • 2. ایجاد حس حسرت و نوستالوژی در مخاطبان نسبت به ایران قبل از انقلاب و دوران پهلوی اول و دوم
  • 3. ایجاد ناامید و یاس در نسل جوان نسبت به عملکرد و کارامدی جمهوری اسلامی

مستند انقلاب ۵۷ هم که از این شبکه نمایش داده شده به تعبیر مقام معظم رهبری در راستای بزک سازی چهره پهلوی ها قرار می گیرد.

برنامه سازان این شبکه سعی کرده اند با نشان دادن تصاویر مستند و اکتفا کردن به حداقل متن و نریشن خود را بی طرف و راوی حقایق انقلاب نشان دهند و البته در این پشت هم قرار دادن تصاویر و سخنرانی ها و مصاحبه ها به صورت مجزا و قطعه قطعه دروغ نگفته اند اما در ترکیب کار به عنوان یک مجموعه، راوی دروغ بزرگی هستند به عبارت دیگر  اگر ۱۰ سخن را به درستی می گویند ۱۰۰ سخن را به ناحق و به دروغ  نمی گویند .

و سهم ناگفته ها در روایت من و تو در برابر گفته ها بسیار زیاد و پررنگ است .جای سوال دارد چرا این شبکه در مستندات خود اشاره ای به فاصله طبقاتی فراگیر در نظام اجتماعی دوره پهلوی نمی کنند ؟ چرا به فساد فراگیر اخلاقی و مالی دروابستگان دربار اشاره نمی کنند؟ چرا وابستگی سیاسی رژیم پهلوی به بیگانگان را به تصویر نکشیده اند؟ چرا استبداد برهنه پهلوی را در قالب اقدامات سرکوبگرانه ساواک مستند سازی نکرده اند؟ و دهها چرای دیگر که می توان ریشه های انقلاب اسلامی را در آنها جست .

شبکه من و تو اهل نظر و تاریخ دان و متخصص را هدف قرار نداده است بلکه مخاطب این شبکه نسل سوم و چهارم انقلاب است که چندان با واقعیات تاریخ معاصر ایران اشنا نیست ولی در عین حال شوق وافری برای دانستن در این خصوص دارد. در این میان وظیفه و رسالت دوستداران ایران عزیز اسلامی است  که پرده حجاب از واقعیات تاریخ ایران بویژه از دوران پهلوی بردارند و نه خصمانه ونه عاشقانه بلکه منصفانه و حقیقت طلبانه گذشته این مرزوبوم را باز نمایی کنند.

                               

  امیر دبیری مهر
  دکترای علوم سیاسی ، مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : dabirimehr@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ: http://www.dabirimehr.ir


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :