موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60215 :کد

0

اعتراضات مردمی سفر بان کی مون به مغرب را لغو کرد

  پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۱۹
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -اعتراضات مردمی سفر بان کی مون به مغرب را لغو کرد

دبیرکل سازمان ملل متحد در پی اعتراضات گسترده مردمی در مغرب، سفر خود به این کشور را لغو کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در پی اعتراضات گسترده مردمی در مغرب، سفر خود به این کشور را لغو کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از العهد، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در پی اختلافات با دولت مغرب بر سر صحرای غربی، سفر خود به رباط را لغو کرد.

 

صدها هزار نفر از مردم مغرب روز یکشنبه در اعتراض به اظهارات بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه صحرای غربی اشغال شده است، تظاهرات کردند.

 

تظاهرات کنندگان مغربی با سر دادن شعارهایی، سیاست عدم بی‌طرفی در سازمان ملل متحد را محکوم و تأکید کردند که صحرای غربی متعلق به مغرب است.

 

بان کی مون هفته گذشته هنگام بازدید از اردوگاه آوارگان صحرای غربی در نزدیکی "تندوف" در الجزایر گفت که وی خشم مردم صحرا در قبال ادامه اشغال سرزمینشان را درک می‌کند.

 

دولت مغرب بان کی مون را به عدم بی‌طرفی متهم و تأکید کرد که اظهارات وی از لحاظ سیاسی مناسب نیست و در تاریخ رؤسای پیشین سازمان ملل سابقه ندارد و مخالف قطعنامه‌های شورای امنیت است.

 

سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به اتهامات واردشده به بان کی مون از سوی دولت مغرب پاسخ داد و تأکید کرد که دبیرکل و سازمان ملل متحد دو شریک بی‌طرف در موضوع صحرای غربی است که مغرب و جبهه پولیساریو بر سر آن درگیرند.

 

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مراکش که جبهه آزادی‌بخش پولیساریو و پادشاهی مراکش بر سر کنترل آن مناقشه دارند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :