موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حقوق و قضا

a/60330 :کد

0

دیه لاله گوش چگونه محاسبه می‌شود؟

  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۰:۵۸
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -دیه لاله گوش چگونه محاسبه می‌شود؟

طبق ماده ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی از بین بردن دو لاله گوش، دیه کامل و از بین بردن هر یک از آنها نصف دیه کامل دارد و در مورد قطع و یا پاره کردن پرده گوش و موارد مختلف، در قانون مشخصا تصریح شده است.

طبق ماده 600 قانون مجازات اسلامی از بین بردن دو لاله گوش، دیه کامل و از بین بردن هر یک از آنها نصف دیه کامل دارد و در مورد قطع و یا پاره کردن پرده گوش و موارد مختلف، در قانون مشخصا تصریح شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، دیه مالی است که به سبب جنایت بر نفس یا عضو ، به مجنی علیه یا ولی یا اولیای دم او داده می‌شود، دیه مقدر مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس عضو یا منفعت یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد مقرر شده است.

 

در این قسمت از مطالب مربوط به دیه به چگونگی محاسبه دیه لاله گوش در قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که در ادامه می‌خوانید:

 

طبق ماده 600 قانون مجازات اسلامی از بین بردن دو لاله گوش، دیه کامل و از بین بردن هر یک از آنها نصف دیه کامل دارد.

 

تبصره- از بین بردن نرمه هر گوش موجب یک ششم دیه کامل است.

 

ماده 601 بیان می‌دارد پاره کردن لاله یک گوش موجب یک ششم دیه کامل و پاره کردن نرمه یک گوش، موجب یک نهم دیه کامل است و در هر دو مورد در صورت بهبودی کامل اَرش ثابت است.

 

طبق ماده 602 همین قانون فلج کردن لاله هر گوش دو سوم دیه آن و بریدن لاله گوش فلج شده، یک سوم دیه آن را دارد و ماده 603 بیان می‌دارد هر گاه لاله گوش به نحوی قطع شود که استخوان زیر آن ظاهر گردد علاوه بر دیه لاله گوش ، دیه موضحه نیز باید پرداخت شود.

 

طبق ماده 604 گوش شنوا و ناشنوا یا معیوبی که لاله آن سالم و دارای حس و حیات کامل باشد در احکام این فصل یکسان هستند و ماده 605 بیان می‎دارد پاره کردن پرده گوش، موجب اَرش است و اگر در اثر آن حس شنوایی نیز از بین برود یا نقصان پیدا کند، دیه آن نیز باید پرداخت شود.

 

در ماده 606 تصریح شده هر گاه آسیب رساندن به گوش به حس شنوایی سرایت کند یا موجب سرایت به استخوان و شکستگی آن شود هر کدام دیه جداگانه ای دارد.

 

منبع:میزان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :