موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60339 :کد

0

طرح سناتورهای آمریکایی برای تحریم موشکی ایران

  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۲:۳۷
تعداد بازدید : ۲۸۴   
 تحلیل ایران -طرح سناتورهای آمریکایی برای تحریم موشکی ایران

قانونگذاران آمریکایی در مجلس سنا طرحی در دست بررسی دارند که خواستار اعمال تحریم علیه ایران به بهانه برنامه موشک بالیستیک این کشور است.قانونگذاران آمریکایی در مجلس سنا طرحی در دست بررسی دارند که خواستار اعمال تحریم علیه ایران به بهانه برنامه موشک بالیستیک این کشور است.


به گزارش تحلیل ایران، قانونگذاران آمریکایی در مجلس سنا طرحی هم برای تحریم موشکی علیه ایران در دست بررسی دارند.


«طرح تحریم‌های موشک‌های بالیستیک ایران» از دولت آمریکا می‌خواهد تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای علیه ایران به دلیل فعالیت‌هایی در زمینه موشک‌های بالیستیک اعمال کند. 


ارائه‌کنندگان این طرح قانونی در بخش «برداشت کنگره» از متن این قانون، برنامه موشک‌های بالیستیک ایران را «تهدید جدی» در برابر متحدان آمریکا در خاورمیانه و اروپا، نیروهای مسلح مستقر آمریکا در منطقه و در نهایت آمریکا قلمداد کرده‌اند.


سناتورها در ادامه با بیان این ادعا که موشک‌های بالیستیک ایران قابل حمل سلاح‌های هسته‌ای را دارند، آزمایش این موشک‌ها را نقض قطعنامه شماره ۲۲۳۱ دانسته‌اند.


این قطعنامه از ایران می‌خواهد هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالیستیکی که برای داشتن قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای طراحش شده‌اند، از جمله شلیک با این موشک‌ها صورت ندهد.


ایران می‌گوید موشک‌های ایران قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند و برای این منظور هم طراحی نشده‌اند؛ بنابراین، موضوع آزمایش‌های موشکی ایران خارج از حیطه و صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن است. 


طرح جدید نمایندگان کنگره از دولت آمریکا می‌خواهد علیه تمام بخش‌های اقتصاد ایران که حامی برنامه موشک‌های بالیستیک ایران هستند و همچنین علیه اشخاص یا شرکت‌های مالی که وارد معامله یا تجارت با این برنامه می‌شوند تحریم‌های اولیه و ثانویه سخت‌گیرانه‌ای اعمال کند.


«طرح تحریم‌های موشک‌های بالیستیک ایران» علاوه بر این خواستار اصلاح «قانون ۱۹۹۶ تحریم‌های ایران» و تمدید تاریخ انقضای آن تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۳۱ است.


مفاد دیگر این طرح به شرح زیر است:

- رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند هر ۶ ماه گزارشی از افرادی که آگاهانه به دولت ایران در توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک کمک کرده‌اند، ارائه کند.


- رئیس‌جمهور را ملزم می‌کند حداکثر تا ۳۰ روز بعد از تقدیم گزارش بالا، تمامی مبادلات مالی افراد مشخص شده در بالا را مسدود کند.


- رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم به تحریم هر موسسه‌ای می‌کند که دست‌کم ۲۵ درصد از سهام آن تحت مالکیت «سازمان صنایع هوا - فضا»، «گروه صنعتی شهید همت» یا «گروه صنعتی شهید باکری» باشد.


در تحولی دیگر، امروز پنجشنبه گزارش شده بود 6 قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس سنا قرار است طرحی را برای تحریم ایران به این مجلس ارائه می‌کنند.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :