موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60349 :کد

0

ترکیه از سوی رهبران اروپایی متهم به باج خواهی شد

  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۵:۱۶
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -ترکیه از سوی رهبران اروپایی متهم به باج خواهی شد

دیلی تلگراف روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: برخی از رهبران اروپایی در آستانه شروع نشست بروکسل، آنکارا را متهم با باج خواهی کرده اند.


دیلی تلگراف روز پنجشنبه در گزارشی بابیان اینکه توافق احتمالی میان ترکیه و اتحادیه اروپا در ارتباط با بحران آوارگان در معرض خطر است، نوشت: برخی از رهبران اروپایی در آستانه شروع نشست بروکسل، آنکارا را متهم با باج خواهی کرده اند.


به گزارش تحلیل ایران، تارنمای دیلی تلگراف با بیان اینکه رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به امید یافتن راه حلی که بتواند با کمک ترکیه بحران آوارگان به اروپا را حل کند، وارد بروکسل شده اند، افزود: در این نشست قرار است که پیشنهاد های ترکیه و اتحادیه اروپا به بحث گذاشته شود.


این روزنامه افزود: مذاکرات پرتنشی بر اساس پیشنهادهای یاد شده، در حالی که برخی از رهبران اروپایی آنکارا را به باج خواهی از اروپا متهم کرده اند، در نشست بروکسل آغاز خواهد شد.


دیلی تلگراف اضافه کرد: آنکارا و بروکسل پیش از این در مورد چگونگی مواجه با بحران آوارگان با یکدیگر گفت وگو کرده اند. در سال گذشته میلادی 1.2 میلیون آواره وارد خاک اروپا شدند که بدترین بحران از نوع خودش در بعد از جنگ جهانی دوم شمرده می شود.


این روزنامه نوشت: براساس توافق صورت گرفته میان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه که در هفته گذشته مطرح شد، آنکارا خواستار سه میلیارد یورو(2.3 میلیارد پوند) بیشتر تا سال 2018 میلادی شده است.


دیلی تلگراف افزود: 'دونالد توسک' رییس شورای اروپا گفته است که خوش بینی محتاطانه ای دارد اما سخنانش به صراحت بیشتر محتاطانه است تا خوش بینانه .


این روزنامه نوشت: وی افزود: این توافق بایستی از سوی تمامی 28 عضو اتحادیه اروپا پذیرفته شود .


دیلی تلگراف اضافه کرد: اما 'ژان کلود یونکر' رییس کمیسیون اروپا ابراز اطمینان کرده است که ترکیه و اروپا به یک توافق در روزهای پنجشنبه یا جمعه خواهند رسید.


این روزنامه در همین حال نوشت: 'شارل میشل' نخست وزیر بلژیک ترکیه را به باج خواهی متهم کرده است.


دیلی تلگراف افزود: نخست وزیر بلژیک گفته است 'عدم توافق بهتر از توافق بد ' است. ترکیه درخواست زیادی مطرح کرده است. من با آنچه در این شرایط باج خواهی به نظر می رسد موافقت نخواهم کرد.


دور دوم مذاکرات اتحادیۀ اروپا و ترکیه برای نهایی کردن توافق اولیۀ صورت گرفته در روز هفتم مارس قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در بروکسل برگزار شود. جلوگیری از عبور پناهجویان از ترکیه به یونان محور اصلی این نشست خواهد بود.


رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به امید یافتن راه حلی که بتواند با کمک ترکیه بحران مهاجر به اروپا را حل کند، وارد بروکسل شده اند.


براساس برخی پیشنهادهای مطرح شده در آستانه نشست بروکسل، لغو روادید اتباع ترکیه به اروپا ( همانند سایر اعضای عضو پیمان شنگن) از جمله شروط آنکارا برای امضای توافق با اتحادیه اروپا است.


آنکارا در قبال متوقف کردن پناهجویان در داخل کشور خود و پذیرش بازگرداندن پناهجویان از یونان به این کشور از اتحادیۀ اروپا خواسته است بررسی عضویت ترکیه در این اتحادیه را سرعت بخشد.


ضمن آنکه گفته می شود براساس توافق اولیه صورت گرفته در ازای بازگرداندن هر پناهجویی که از راه غیرقانونی خود را به یونان رسانده یک پناهجوی سوری ثبت نام شده در اردوگاه های ترکیه به کشورهای اروپایی اعزام می شود.


گفته می شود که اتحادیه اروپا در چارچوب پیشنهاد یادشده قرار است یک کمک 6 میلیارد یورویی (4 میلیارد و 700 میلیون پوند) به ترکیه، ارایه دهد.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :