موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60381 :کد

0

تهدید قبرس برای رد هرگونه توافق احتمالی بین ترکیه و اروپا

  جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۱
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -تهدید قبرس برای رد هرگونه توافق احتمالی بین ترکیه و اروپا

قبرس اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که از حق وتوی خود برای رد هرگونه توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا برای حل و فصل بحران مهاجرت استفاده کند.

قبرس اعلام کرد که این احتمال وجود دارد که از حق وتوی خود برای رد هرگونه توافق بین ترکیه و اتحادیه اروپا برای حل و فصل بحران مهاجرت استفاده کند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، در حالی که رهبران اروپا و ترکیه از روز پنجشنبه در نشست بروکسل شرکت کرده‌اند تا به توافق نهایی با ترکیه برای حل و فصل بحران مهاجرت دست یابند، قبرس تهدید کرده است که اگر آنکارا بنادر و فرودگاه‌های خود را به‌روی این جزیره باز نکند، هرگونه توافق احتمالی ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران مهاجرت را وتو می‌کند.

 

نیکوس آناستاسیادس رئیس جمهور قبرس در مصاحبه با شبکه یورو نیوز تأکید کرد: ترکیه باید بنادر و فرودگاه‌های خود را به‌روی قبرس باز کند و روابط خود را با این کشور عادی نماید، چیزی که تاکنون انجام نداده است.

 

قبرس شمالی منطقه‌ای است که تنها از سوی آنکارا به رسمیت شناخته شده است. این منطقه در سال 1974 میلادی توسط ترکیه اشغال شده و یونان این اقدام را کودتا ارزیابی کرده است.

 

قبرس با تسریع روند مذاکرات مربوط به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مخالفت کرده است. هرگونه توافق اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر بحران مهاجرت باید به تصویب همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که "آیا هر توافقی را که نگرانی‌های قبرس را مد نظر قرار ندهد، رد خواهد کرد"، گفت: بی‌شک این طور خواهد بود. تا زمانی که ترکیه به تعهدات خود عمل نکند، هیچ انتخاب دیگری وجود نخواهد داشت.

 

مذاکرات مربوط به پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال 2005 میلادی آغاز شده است. اتحادیه اروپا و ترکیه به‌صورت ضمنی موافقت کرده‌اند تا روند عضویت و مذاکرات مربوط به آزاد سازی ویزا را تسریع کنند و در مقابل ترکیه نیز اقدامات بیشتری را برای مقابله با بحران مهاجرت انجام دهد.

 

اوایل مارس ترکیه قول داد تا برای جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به اروپا اقدامات بیشتری را انجام دهد و در مقابل اتحادیه اروپا نیز متعهد شده است تا 6 میلیارد یورو کمک مالی در اختیار آنکارا قرار دهد تا با بحران مهاجرت مقابله کند. ترکیه همچنین خواستار تسریع روند مذاکرات آزادسازی ویزا و پیوستن به اتحادیه اروپا شده است.

 

توافق ترکیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران مهاجرت با انتقاد شدید سازمان ملل روبه‌رو شده است.

 

مقام‌های سازمان ملل بر این باورند که در این توافقنامه حقوق مهاجران در نظر گرفته نشده است.

 

اتحادیه اروپا با بدترین بحران آوارگان پس از جنگ جهانی دوم روبه‌رو شده است.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :