موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60499 :کد

0

تلاش سئول برای رهایی از بحران هسته ای در شبه جزیره کره

  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۶:۱۹
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -تلاش سئول برای رهایی از بحران هسته ای در شبه جزیره کره

رئیس جمهور کره جنوبی قصد دارد با انجام رایزنی با مسئولان کشورهای مختلف، در خصوص مساله هسته ای شبه جزیره کره و برون رفت از این بحران راهی بیابد.«پارک گئون هی» رئیس جمهور کره جنوبی قصد دارد با شرکت در اجلاس سران امنیت هسته ای آمریکا در پایان ماه جاری میلادی و انجام رایزنی با مسئولان کشورهای مختلف، در خصوص مساله هسته ای شبه جزیره کره و برون رفت از این بحران راهی بیابد.

 

به گزارش تحلیل ایران، کره جنوبی به شدت نگران توسعه برنامه تسلیحاتی هسته ای کره شمالی است و بخصوص پس از آنکه پیونگ یانگ از دستیابی به فن آوری کلاهک های هسته ای کوچک و آماده باش حملات هسته ای خبر داده، تنش ها میان دو کشور فزونی گرفته است.


نهاد ریاست جمهوری کره در بیانیه ای خاطرنشان کرد که لازم است در باره برنامه های تسلیحاتی هسته ای و موشکی بالستیکی اتمی این کشور با کشورهای دیگر وارد گفت وگو شویم.


قرار است در جریان این اجلاس که از سی و یکم مارس تا اول آوریل برگزار می شود رئیس جمهور کره با شماری از رهبران دیگر کشورهای دیدارهای دوجانبه نیز داشته و با آنها در باره امنیت هسته ای و آخرین تحولات شبه جزیره کره گفت وگو کند.


اجلاس امنیت هسته ای هر دو سال یک بار در واشنگتن با هدف کاستن از مواد غنی شده اتمی و بالا بردن امنیت هسته ای و جلوگیری از افتادن مواد و سلاح های هسته ای به دست تروریست ها برگزار می شود.


نشست سران امنیت هسته ای در شرایطی برگزار می شود که کره شمالی اعلام کرده است برای آزمایش کلاهک های هسته ای آماده می شود.


این کشور تاکید دارد به فن آوری کوچک کردن و ساختن این کلاهک ها و نصب آنها بر روی موشک های بالستیک دست یافته است و روز گذشته نیز یک بار دیگر اقدام به پرتاب دو موشک بالستیک با برد 800 کیلومتر کرد.
رهبر کره شمالی بتازگی به نیروهای این کشور فرمان آماده باش حملات هسته ای صادر کرد و افزود که نمونه ای کوچک از بمب هیدروژنی این کشور برای از بین بردن منهتن نیویورک کافی است.


از سوی دیگر چین خواستار خویشتنداری همه جوانب ذی ربط شده و حساسیت منطقه و اوضاع را به آنها یادآور شده و بر از سرگیری گفت و گوهای شش جانبه پکن و یا هر نوع مذاکره چند جانبه دیگر تاکید کرده است.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :