موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/60500 :کد

0

درمان دیابت با متفورمین فقط به شرط نارسایی کبدی

  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۰۶:۳۹
تعداد بازدید : ۱۴۵   
 تحلیل ایران -درمان دیابت با متفورمین فقط به شرط نارسایی کبدی

متفورمین دارویی نام آشنا برای تمام بیماران مبتلا به دیابت است و بسیاری از پزشکان به دلیل عوارض کم آن و اینکه باعث کاهش شدید قند خون نمی‌شود آن را توصیه می‌کنند.

 

 

 

متفورمین دارویی نام آشنا برای تمام بیماران مبتلا به دیابت است و بسیاری از پزشکان به دلیل عوارض کم آن و اینکه باعث کاهش شدید قند خون نمی‌شود آن را توصیه می‌کنند.
به گزارش پايگاه خبری تحليلی "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، سعیده سعیدی داروساز گفت: با افزایش درصد ابتلا به بیماری دیابت مصرف داروهای کاهنده قند خون افزایش یافته است از بین داروهای کاهنده‌ی قند خون خوراکی‌،‌ متفورمین به دلیل اثر بخشی مناسب در کنترل قند خون ناشتا و پس از غذا، اثر مثبت روی عروق و پلاکت، کاهش وزن و پیش‌گیری از حوادث قلبی عروقی داروی انتخابی برای درمان دیابت نوع دو محسوب می‌شود.
 
سعیدی افزود: باید توجه داشت که دفع دارو از طریق کلیه بوده و در صورت وجود هر گونه نارسایی و اختلال در عملکرد آن باید تنظیم دوز دارو صورت بگیرد. 
 
وی ادامه داد: بیماران مبتلا به نارسایی کبدی و کلیوی، بیماریهای قلبی و بیماری تنفسی با مصرف متفورمین با افزایش خطر اسیدوز لاکتیک مواجه می‌شوند بنابراین با ممنوعیت مصرف متفورمین روبرو هستند. 
 
سعیدی بیان داشت: منع مصرف متفورمین در افرادی که دچار شوک شده‌اند و یا مایعات زیادی از دست داده‌اند و یا افرادی که مبتلا به عفونت‌های خونی هستند وجود دارد‌. 
 
وی اظهار داشت: از عوارض شایع دارو می‌توان به تهوع، درد شکمی، بی‌‌اشتهایی، احساس طعم فلزی در دهان و دندان اشاره کرد.
 
سعیدی خاطر نشان کرد: برای کاهش این عوارض باید توجه داشت که دارو حتما به همراه غذا خورده شود و افزایش آن به تدریج صورت گیرد. 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :