موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/60588 :کد

0

نکات تغذیه‌ای در دید و بازدیدهای نوروزی

  شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ — ۱۹:۵۵
تعداد بازدید : ۳۸۰   
 تحلیل ایران -نکات تغذیه‌ای در دید و بازدیدهای نوروزی

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت برای حفظ سلامت افراد؛ نکات تغذیه‌ای در دید و بازدیدهای نوروزی را تشریح کرد.

 

 

 

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت برای حفظ سلامت افراد؛ نکات تغذیه‌ای در دید و بازدیدهای نوروزی را تشریح کرد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، زهرا عبداللهی درباره نکات تغذیه‌ای در دید و بازدیدهای نوروزی اظهار داشت: انواع شیرینی‌های ساده و در اندازه کوچک برای پذیرایی میهمانان خود تهیه کنید تا میهمانان با افزایش دریافت قند و چربی اضافی مواجه نشوند و هم چنین برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در مصرف شیرینی و شکلات زیاده روی نکنید.


وی در ادامه افزود: به منظور پیشگیری از اضافه وزن و چاقی، در دید و بازدیدها به جای شیرینی‌های خامه‌ای و شکلاتی که حاوی مقدار زیادی کالری هستند، از انواع خشک و ساده شیرینی‌ها در اندازه کوچک استفاده کنید.


خبرگزاری تسنیم نوشت: مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: به جای مصرف شیرینی و شکلات در دید و بازدیدهای نوروزی بهتر است از میوه استفاده شود. میوه‌ها علاوه بر ویتامین‌ها و املاح معدنی که برای حفظ سلامت بدن لازمند، حاوی ترکیباتی به نام آنتی اکسیدان هستند که نقش آنها در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر ازجمله دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها شناخته شده است.


وی همچنین گفت: مصرف زیاد میوه هم موجب اضافه وزن و چاقی می شود. روزانه 2 تا 4 واحد از گروه میوه‌ها می‌توان استفاده کرد و هر واحد میوه معادل یک عدد میوه با اندازه متوسط است.


عبداللهی گفت: اگر در طول روز چند دید و بازدید در پیش دارید، هر بار از یکی از انواع شیرینی، شکلات، آجیل و یا میوه استفاده کنید که با اضافه دریافت انرژی دچار اضافه وزن و چاقی نشوید.


مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه برای صرف چای، به جای قند و شکلات از کشمش، توت خشک و یا خرما در حد کم استفاده کنید، تأکید کرد: مصرف مواد قندی و شیرین مثل شربت ها، شکلات، آب نبات، پولکی، گز و سوهان را محدود کنید.


وی گفت: در مصرف آجیل زیاده روی نکنید. انواع مغزها و تخمه‌ها حاوی مقادیر زیادی چربی هستند. بطوریکه هر 100 گرم آن‌ها حاوی 500 تا 600 کالری است.


عبداللهی افزود: از انواع آجیل‌های بدون نمک و یا کم نمک استفاده کنید زیرا آجیل‌های شور با داشتن مقادیر زیاد نمک، زمینه را برای فشار خون بالا فراهم می‌کنند.


مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت با تأکید بر این که در میهمانی‌های نوروزی، در وعده ناهار و شام، برای پرهیز از دریافت زیاد کالری که با مصرف غذاهای چرب و سرخ شده وارد بدن می‌شود، سعی کنید نیمی از بشقاب خود را با سالاد و سبزی پر کنید، افزود: روزانه 5 بار در روز (400 گرم) سبزی و میوه مصرف کنید به دلیل اینکه مصرف سالاد و سبزی به دلیل داشتن فیبر، جذب چربی‌ها و مواد قندی را نیز کاهش داده و بدین ترتیب از اضافه وزن جلوگیری می کند.


وی تأکید کرد: مصرف نوشابه (حتی انواع کم کالری) و آبمیوه‌های صنعتی را که حاوی قند زیادی هستند را به حداقل رسانده و به جای آنها از آب ساده و یا دوغ‌های کم نمک و بدون گاز استفاده کنید.


به گزارش وزارت بهداشت، عبداللهی افزود: برای سلامتی و نشاط بیشتر در ایام نوروز نیز مانند سایر روزهای سال به جای مصرف غذاهای چرب و سرخ شده، از غذاهای بخار پز، آب پز و تنوری استفاده شود.


مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: همه روزه در کنار تغذیه متعادل، تحرک بدنی و ورزش داشته باشید و حداقل 30 دقیقه پیاده روی تند در روز داشته باشید.


وی با بیان اینکه برای برخورداری از آرامش و سلامتی در طول سفرهای نوروزی و ایام دید و بازدید، تعادل در مصرف مواد غذایی را فراموش نکنید. همچنین برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی در ایام نوروز به مقدار کالری دریافتی از آنچه در طول روز می خورید، دقت کنید.


عبداللهی در پایان توصیه کرد: حتی‌الامکان فست فودها (سوسیس، کالباس، پیتزا و انواع ساندویچ‌ها) و سیب زمینی سرخ کرده و پرنمک را محدود کنید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :