موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6069 :کد

0

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای : توافق وین ....

  ﺳﻪشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۸:۱۳
تعداد بازدید : ۳۱۶   
 تحلیل ایران -دبیرکل سازمان همکاری شانگهای : توافق وین ....

توافق وین ، زمینه عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای را فراهم کرد/ مذاکرات هسته ای با موفقیتی بزرگ همراه بود

دیمیتری مزنتسف دبیرکل سازمان همکاری شانگهای ضمن استقبال از موفقیت بزرگ در مذاکرات هسته ای گفت: توافق وین ، زمینه را برای عضویت کامل جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای فراهم کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران  ، مزنتسف روز سه شنبه در حاشیه ' نشست رسانه های مهم کشورهای عضو پیمان همکاری شانگهای ' در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درخصوص آثار مثبت توافق وین بر همکاری های منطقه ای و بین المللی گفت: تاکنون بدلیل تحریم هایی که وجود داشت ، امکان عضویت کامل ایران وجود نداشت اما اکنون این مانع برطرف شده است.

وی افزود: با اجرای توافق وین و لغو تحریم ها ، درخواست ایران که پیش تر ارائه شده است، در دستور کار قرار خواهد گرفت و تهران بعنوان عضو کامل در سازمان همکاری شانگهای درخواهد آمد.

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای درخصوص آثار مثبت این توافق در همکاری های منطقه ای و بین المللی ایران گفت: در تمامی سطوح با ایران همکاری های گسترده ای داریم. ایران از سال 2005 با سازمان همکاری شانگهای بعنوان عضو ناظر همکاری می کند و درسالهای اخیر شاهد کیفیت بالای همکاری های ایران با این سازمان هستیم.

مزنتسف افزود : در تمام سطوح از جمله وزیران و دبیران شورای امنیت ملی با تهران همکاری می کنیم و با عضویت کامل ایران، این همکاری ها افزایش خواهد یافت.

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای گفت: درخواست ایران برای عضویت کامل درسازمان همکاری شانگهای با علاقمندی فراوان از سوی اعضا مورد استقبال قرار گرفته است.

وی همچنین گفت: ما از موفقیت بزرگ در مذاکرات هسته ای دروین استقبال می کنیم و آن را در گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی مفید می دانیم.

مزنتسف گفت: معیارها و شرایط سازمان همکاری شانگهای اجازه نمی دهد عضوی که تحت تحریم قرار دارد به عضویت کامل سازمان درآید که هم اکنون با توافق وین خوشبختانه این مانع در حال برطرف شدن است.

وی ابراز امیدواری کرد تحریم ها به شکل کامل درمورد ایران لغو شود.

سازمان همکاری شانگهای هم اکنون شش 'عضو کامل '، پنج ' عضو ناظر ' و سه ' شریک برای گفت و گو ' دارد.

کشورهای چین ، روسیه ، قزاقستان ، ازبکستان ، تاجیکستان و قرقیزستان اعضای کامل سازمان همکاری شانگهای، جمهوری اسلامی ایران ، هندوستان، پاکستان ، افغانستان و مغولستان اعضای ناظر و ترکیه ، سریلانکا و بلاروس شرکای گفت و گوی این سازمان هستند.

از میان اعضای ناظر، درخواست دو کشور هند و پاکستان برای عضویت دائم در این سازمان پذیرفته شده و انتظار می رود این دو کشور تا پایان سال جاری به عنوان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای فعالیت کنند.

نشست رسانه های مهم کشورهای عضو پیمان همکاری شانگهای امروز سه شنبه در مسکو پایتخت روسیه در حال برگزاری است.

گفت و گو و مشورت در خصوص آخرین تحولات حوزه رسانه و چگونگی بکارگیری مناسب آن برای خدمت به امنیت و صلح جهانی مهمترین هدف این نشست اعلام شده است.

مدیرکل اخبار خارجی ایرنا به نمایندگی از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و چندتن از مسوولان صداوسیما در این نشست شرکت دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :