موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/60756 :کد

0

هاموند:الحاق کریمه به روسیه،اشغالگری ونقض حاکمیت اوکراین است

  دوشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۲۰:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -هاموند:الحاق کریمه به روسیه،اشغالگری ونقض حاکمیت اوکراین است

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس بدون توجه به همه‌پرسی برگزار شده در شبه‌جزیره کریمه، اعلام کرد که الحاق این منطقه به روسیه کاری غیرقانونی و اشغالگری مسکو است.فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس بدون توجه به همه‌پرسی برگزار شده در شبه‌جزیره کریمه، اعلام کرد که الحاق این منطقه به روسیه کاری غیرقانونی و اشغالگری مسکو است.


به گزارش تحلیل ایران، وزیر خارجه انگلیس در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سال الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، این اقدام را محکوم کرد.


به دنبال درگیری‌های سال ۲۰۱۴ در اوکراین که با حمایت کشورهای غربی به ویژه آمریکا انجام شد، سرانجام «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور طرفدار روسیه مجبور به خارج شدن از کشورش شد و پس از آن دولت حامی غرب در کی‌یف به قدرت رسید.


به دنبال این تحولات بود که روس‌گراها در شرق اوکراین ضمن مخالفت با دولت جدید و غربگرا، با نیروهای این دولت جنگیدند؛ جنگی که عملا به جدایی این مناطق از مناطق تحت کنترل کی‌یف انجامید و بحران اوکراین آغاز شد.


در همنی بین بود که در شبه جزیره کریمه هم درگیری‌ها و ناآرامی‌ها سبب شد که مقامات محلی که اکثر جمعیت آن روس‌تبار هستند، شروع به اعتراضات کردند و در نهایت با برپایی همه‌پرسی در این منطقه، ساکنان آن به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای دادند.


مقامات غربی بارها بدون توجه به خواست اکثریت مردم شبه‌جزیره کریمه، الحاق این منطقه به روسیه را غیرقانونی خوانده و حتی به همین دلیل تحریم‌هایی علیه افراد و شرکت‌ها اعمال کردند.


در ادامه همین روند، وزیر خارجه انگلیس بیانیه‌ای به مناسبت دومین سال الحاق کریمه به روسیه منتشر کرده و این اقدام را «غیرقانونی» و «اشغالگری روسیه» خوانده است.


فیلیپ هاموند در این بیانیه تاکید کرد: «دو سال پیش در چنین روزی روسیه سعی کرد تا اشغالگری غیرقانونی خود در کریمه را قانونی جلوه دهد. با انضمام سرزمین اوکراین به خود، نقض تمامیت ارضی اوکراین و بی ثبات کردن شرق اوکراین، روسیه قوانین بین‌الملل را نقض کرده و قواعد مستقر نظم بین‌المللی را به چالش کشید».


وزیر خارجه انگلیس افزود: «موضع ما روشن است. ما تصرف غیرقانونی روسیه بر کریمه را به رسمیت نشناخته و نخواهیم شناخت. الحاق غیرقانونی کریمه اقدامی تجاوزکارانه است و من از روسیه می‌خواهم به اشغال پایان داده و کریمه را به اوکراین برگرداند».


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :