موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/61034 :کد

0

اعتراض عفو بین الملل به اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

  پنجشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۴:۰۴
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -اعتراض عفو بین الملل به اخراج پناهجویان افغان از ترکیه

دولت ترکیه تنها چند ساعت پس از امضای قرارداد مربوط به پناهندگان با اروپا، ۳۰ پناهجوی افغان را به کشورشان برگردانده است.

دولت ترکیه تنها چند ساعت پس از امضای قرارداد مربوط به پناهندگان با اروپا، 30 پناهجوی افغان را به کشورشان برگردانده است. سازمان 'عفو بین الملل' در واکنشی اعتراض آمیز به این اقدام گفته که اجرایی شدن این معامله می تواند برای برخی از پناهجویان تهدید جانی در بر داشته باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، تارنمای رادیو صدای آلمان (دویچه وله) در گزارشی نوشت: عفو بین الملل به شواهد تاییدشده ای دست یافته که نشان می دهند بازگرداندن این پناهجویان مغایر با مقررات اتحادیه اروپا و هم چنین ناقض حقوق بین المللی است، زیرا اخراج شدگان بدون تشکیل هیچ پرونده ای در ادارات پناهجویی به کابل عودت داده شده اند.


جان دالهویزن، مسئول بخش آسیا و اروپای 'عفو بین الملل' روز چهارشنبه گفت: «جوهر قرارداد ترکیه و اتحادیه اروپا هنوز خشک نشده بود که تعدادی از پناهجویان افغان مجبور شدند به همان جایی برگردند که از ترس جان آن را ترک کرده بودند».


افغان های یادشده روز جمعه 18 مارس و در ساعت 11 و 40 دقیقه شب، به کشورشان برگردانده شده اند. یکی از این پناهجویان اخراجی، به عفو بین الملل گفته است که مقامات ترکیه آنها را با شتاب و بدون هیچ توضیحی سوار هواپیما کردند. یک ساعت بعد و پس از توقفی در آنکارا به او و باقی افراد گفته اند که آنها را به کابل پس می فرستند.


این پناهجوی افغان گفته که گروه آنها در صدد بود از طریق دریا به یونان برود. این عده اما در مسیر حرکت از سوی گشت دریایی ترکیه دستگیر و به بازداشتگاهی در شهر ساحلی ازمیر در غرب ترکیه منتقل می شوند. بعد از 5 روز حبس، آنها را مجبور می کنند زیر متن یک ورقه انگشت بزنند. متنی که در آن نوشته بودند فرد به اراده و تصمیم خودش می خواهد به افغانستان برگردد.


یکی از پناهجویان اخراجی، در تماس تلفنی با عفو بین الملل به شرح ماجرا پرداخته و گفته است افرادی که به افغانستان پس فرستاده شده اند ، هیچ رونوشتی از این متن ندارند.


این منبع خبری افزود: پرواز آنکارا به کابل در ساعت یک و نیم بعد از ظهر شنبه 19 مارس انجام شده است. عفو بین الملل عکسی از بلیط شاهد ماجرا دارد که دولت ترکیه به مسافران داده بود. تنها دلیلی که مقامات ترکیه برای اخراج این گروه آورده اند، سفر غیر مجاز بوده است.


در تماس عفو بین ا الملل با اداره کل مهاجرت ترکیه برای کسب اطلاعات بیشتر، توضیح داده شده که این گروه 27 نفری، همگی به صورت داوطلبانه به افغانستان برگشته اند و هیچ یک در ترکیه درخواست پناهندگی نداده اند.


عفو بین الملل می گوید رفتاری که با پناهجویان اخراجی شده، نقض آشکار موازین اتحادیه اروپا است. این سازمان تاکید می کند که مجبور کردن افراد به امضا و انگشت زدن یک ورقه و اجبار آنها به این که بگویند داوطلبانه به عراق یا سوریه برمی گردند امری است غیرقانونی و نافی مبانی حقوق بشر.


تارنمای دویچه وله یادآور شد: در ماه های گذشته، پناهجویان هر چه بیشتری در مسیر یونان دستگیر شده و با هزینه اتحادیه اروپا به اردوگاه هایی در ارزروم انتقال می یابند. در اینجا این افراد هیچ گونه دسترسی به وکیل، مشاوره حقوقی و یا امکان تشکیل پرونده پناهجویی ندارند و به کشورهای مبدا پس فرستاده می شوند.


عفو بین الملل می گوید مادامی که قرارداد ترکیه با اروپا نه تضمینی از نظر حقوق بشر دارد و نه واجد نظارت های مستقل است، ریسک خطرات جانی علیه پناهجویان اخراجی بالاست.


جان دالهویزن تاکید کرده که اروپا باید از ترکیه به عنوان طرف مذاکرات خود بخواهد که در رفتار با پناهجویان موازین حقوق بشری را رعایت کند.

/ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :