موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/61047 :کد

0

توافق فرآیند بالی برای پاسخگویی به بحران احتمالی پناهندگان

  پنجشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۷
تعداد بازدید : ۱۶۰   
 تحلیل ایران -توافق فرآیند بالی برای پاسخگویی به بحران احتمالی پناهندگان

شرکت کنندگان در نشست فرآیند بالی که عمدتا کشورهای آسیایی هستند در مورد اقدامات احتمالی جدید برای پاسخگویی بهتر به بحران پناهندگان به توافق رسیدند.

 

 

 

شرکت کنندگان در نشست فرآیند بالی که عمدتا کشورهای آسیایی هستند در مورد اقدامات احتمالی جدید برای پاسخگویی بهتر به بحران پناهندگان به توافق رسیدند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، وزیران شرکت کننده در نشست 48 عضوی فرآیند بالی، در این نشست قول دادند انتقادات صورت گرفته از منطقه جنوب شرق آسیا پس از هجوم عمده مهاجران در سال گذشته را مورد بررسی قرار دهند.


ایرنا نوشت: این نشست با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهای عضو در جزیره بالی اندونزی برگزار و در آن موضوع قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی مورد بررسی قرار گرفت.


'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا ریاست این نشست را که شب گذشته پایان یافت بر عهده داشت و گفت که مقامات منطقه ای در حال حاضر در صورت ایجاد بحران مهاجران می توانند با تشکیل جلسات اضطراری، سریع و به موقع به آن پاسخ دهند.


براساس گزارش شبکه خبر آسیا و رسانه های اندونزی و استرالیا، مقامات همچنین توافق کردند بحران پناهجویان سال گذشته در جنوب شرق آسیا، زمانی که هزاران نفر از پناهجویان در قایق های غیرایمن بزرگترین بحران مهاجرت در منطقه را پس از پایان جنگ ویتنام شکل دادند، بررسی شود.


اقدام سال گذشته تایلند برای سرکوب صنعت سودآور قاچاق انسان، قاچاقچیان را وادار به رها کردن هزاران نفر بر روی قایق های چوبی ناایمن در دریا کرد.


بیش از سه هزار و 500 مهاجر اقتصادی بنگلادشی و مسلمانان روهینگیا که تابعیتی ندارند از میانمار به مالزی و اندونزی هجوم آوردند.


مالزی و اندونزی ابتدا مانع ورود این مهاجران به کشورشان شدند، اما فشار بین المللی موجب شد این دو کشور آنها را بپذیرند و در اردوگاه ها جای دهند.


ده ها نفر از این مهاجران و پناهندگان سال گذشته در دریا کشته شدند.
'رتنو مرسودی' وزیر خارجه اندونزی گفت که وقایع سال گذشته نقاط ضعف منطقه را نشان داد و این بحران نباید بار دیگر اتفاق بیافتد.


جولی بیشاپ در این جلسه که در سطح وزرا برگزار شد در کنار 'رتنو مرسودی' همتای اندونزیایی خود ریاست نشست را بر عهده داشت و با اشاره به نگرانی ها در طول بحران، گفت که این بحران فرصتی برای آرایش و شرایط جدید مهیا کرد.


اندونزی که میزبان بیش از 13 هزار پناهنده است، بر نیاز به اشتراک گذاشتن اطلاعات و همکاری همه کشورهای منطقه در این خصوص تاکید کرد.


اینترپل، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم فراملی سازمان ملل متحد در ششمین نشست وزیران فرآیند بالی حضور داشته و در خصوص جرایم فراملی از جمله تروریسم بحث کردند.


'فرآیند بالی' از سال 2002 برای مقابله با قاچاق، قاچاق انسان و جرائم فراملی فعال شد و به عواقب ناشی از قاچاق انسان و جرایم فراملی می پردازد.


این نهاد 48 عضو دارد و کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل، سازمان بین المللی مهاجرت و دفتر مقابله با مواد مخدر و جرائم فراملی سازمان ملل در آن فعال هستند. چند کشور به عنوان ناظر نیز در نشست های فرآیند بالی حضور دارند.


سازمان بین المللی کار تخمین می زند حدود 21 میلیون نفر در سراسر جهان به کار اجباری از جمله بهره کشی جنسی و بیگاری گرفته شده که 50 درصد آن در منطقه آسیا و اقیانوسیه اتفاق می افتد.


این تجارت غیرقانونی و قاچاق انسان در جهان 150 میلیارد دلار سود برای قاچاقچیان دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :