موضوعات ‌مرتبط: سیاسی توافق هسته ای

a/6132 :کد

0

نشست کمیته نیروهای مسلح سنا با حضورکری،کارتر،مونیز،...

  پنجشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۱:۰۳
تعداد بازدید : ۱۱۳۰۶۴   
 تحلیل ایران -نشست کمیته نیروهای مسلح سنا با حضورکری،کارتر،مونیز،...

مک‌کین: نمی‌خواهیم وابسته به آژانس باشیم/کارتر: به حضور قدرتمند در منطقه ادامه می‌دهیم/دمپسی: تغییری در گزینه نظامی ایجاد نشده است/کری: ممکن است شرمن توافق ایران و آژانس را خوانده باشد

چهار وزیر کابینه باراک اوباما همراه با رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا  در کمیته نیروهای مسلح سنا حاضر شده‌اند تا درباره توافق هسته‌ای با ایران توضیح دهند.

خبرگزاری فارس: مک‌کین: نمی‌خواهیم وابسته به آژانس باشیم/کارتر: به حضور قدرتمند در منطقه ادامه می‌دهیم/دمپسی: تغییری در گزینه نظامی ایجاد نشده است/کری: ممکن است شرمن توافق ایران و آژانس را خوانده باشد
 

به گزارش تحلیل ایران، در ادامه جلسات کنگره آمریکا برای بررسی مفاد برنامه جامع اقدام مشترک، کمیته نیروهای مسلح سنا امروز نشستی را با حضور جان کری وزیر خارجه، اشتون کارتر وزیر دفاع، ارنست مونیز وزیر انرژی، جک لو وزیر خزانه‌داری و مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تشکل داده است.

این سومین نشست علنی کنگره پس از اعلام جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 است. کنگره برای بررسی توافق تا روز 26 شهریور (17 سپتامبر) برای اعلام نظر در مورد توافقی که ماه گذشته در شهر وین اتریش به دست آمد، زمان دارد.

کری، مونیز و لو در یک هفته گذشته در دو جلسه استماع در کمیته روابط خارجی سنا و مجلس نمایندگان شرکت کرده‌اند. در این نشست کارتر نیز به آن‌ها اضافه شده است. 

مک‌کین: نتوانستیم اقدامات ایران در منطقه را کنترل کنیم

در ابتدای نشست ، جان مک‌کین رئیس کمیته نیروهای مسلح به انتقاد از توافق به دست آمده پرداخت و گفت در مسئله توافق محرمانه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی، کنگره به این سند دسترسی ندارد و آمریکا نیز جزو طرف‌های حل این مسئله نیست، که «این موضوع بسیار مشکل‌ساز است. مسئله مشکل‌ساز دیگر، این است که ایران نه فقط یک چالش از بعد گسترش تسلیحاتی، بلکه چالشی سیاسی است.»

وی افزود: «سال‌هاست که برای کنترل تحرکات مخرب ایران در منطقه تلاش می‌کنیم، اما متاسفانه این امر نتیجه‌بخش نبوده است.»

مک‌کین در ادامه ایران را به اثرگذاری بر تحولات در سوریه، عراق، لبنان، یمن و همچنین غزه متهم کرد. 

او با بیان اینکه در پی توافق، حدود 60 میلیارد دلار یا حتی دو برابر این مبلغ را به دست می‌آورد، گفت: «درست است که بخشی از این مبلغ صرف اقتصاد داخلی این کشور می‌شود، اما مبالغ زیادی نیز به سپاه پاسداران و نیروی قدس ایران سرازیر می‌شود، پولی که برای ارسال سلاح به نایبان تروریستی ایران در منطقه صادر می‌شود و برای تقویت بشار اسدی هزینه می‌شود که امروز نیاز به تقویت دارد.»

وی به رفع تدریجی تحریم‌های تسلیحاتی ایران هم اشاره کرد و گفت این توافق نه فقط فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را تقویت می‌کند، بلکه در عین حال موجب می‌شود تا توان ایران در زمینه تسلیحات متعارف نیز تقویت شود.

مک‌کین افزود: «شما گفته بودید که این مذاکرات تنها به مسئله هسته‌ای محدود شود. شما ژنرال دمپسی، گفته بودید که "تحت هیچ شرایطی فشار بر فعالیت‌های موشکی ایران نباید کاهش یابد،" اما به لطف امتیازاتی که در لحظات آخر داده شد، این اتفاقی است که حالا رخ داده است.»

وی در ادامه گفت پس از 5 سال تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و تهران قادر خواهد بود تسلیحات تازه‌ای خریداری کند و پس از 8 سال نیز تمام محدودیت‌ها از برنامه موشکی ایران رفع خواهند شد.

مک‌کین با بیان اینکه این توافق ایران را پس از یک دهه، به عنوان «یک کشور در آستانه هسته‌ای با توان صنعتی» به رسمیت می‌شناسد، گفت در عین حال توافق موجب شده تا «برای متحدان منطقه‌ای ما در مورد تعهدمان نسبت به امنیت آن‌ها، سوال پیش آید.»

وی افزود: «خنده‌دار است و مسبوق به سابقه هم هست که یک توافق دیپلماتیک که قرار بوده به کاهش ریسک رویارویی منجر شود، نهایتا به افزایش ریسک منجر شده است.»

در ادامه «جک رید» عضو ارشد کمیته هم به اظهار نظر در مورد توافق پرداخت و گفت توافق هسته‌ای با ایران، موجب تقویت توان این کشور برای گسترش فعالیت‌های منطقه‌ای خواهد شد. 

کارتر: گزینه نظامی را حفظ کرده‌ایم/به حضور قدرتمند در منطقه ادامه می‌دهیم

اشتون کارتر اولین وزیری بود که توضیحات خود در مورد توافق را ارائه کرد. وی در این رابطه گفت: «این یک توافق خوب است که به نحوی جامع و قابل راستی‌آزمایی مسیرهای ایران برای رسیدن به بمب را قطع می‌کند و یکی از عناصر مهم ریسک و عدم اطمینان را حذف می‌کند. تنها یکی از آن‌ این عناصر را، که از مهم‌ترین عناصر ریسک و عدم اطمینان است، حذف می‌کند.»

وی افزود: «من به شما توصیه می‌کنم که از این توافق حمایت کنید، همانطور که به شما توصیه می‌کنم از دیگر بخش‌های راهبردی دفاعی ما، حمایت کنید، آن هم از طریق تصویب بودجه‌ای متوازن.»

کارتر ادامه داد: «به عنوان قدرتمندترین کشور جهان، ما نسبت به وضعیت سرتاسر جهان مسئولیت داریم. به همین جهت وضعیت خاورمیانه برای ما حائز اهمیت است. خاورمیانه با دو چالش اساسی مواجه است: ایران و داعش.»

وزیر دفاع آمریکا افزود: «ما به حضور قدرتمند خود در منطقه برای جلوگیری از تجاوز، حفظ امنیت متحدان منطقه‌ای خود به خصوص اسرائیل، آزادی تردد دریایی، مقابله با تحرکات مخرب ایران و تضعیف و نهایتا نابودی داعش، ادامه می‌دهیم.»

وی با بیان اینکه این توافق، هیچ‌یک از گزینه‌های آمریکا را حذف نمی‌کند، ادامه داد: «همانطور که رئیس‌جمهور دستور داده است، ما متعهد به حفظ گزینه قدرتمند نظامی هستیم.»

کارتر با اشاره به اینکه توافق، «محدودیت‌هایی قابل توجه بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کند»، گفت: «اجرای این توافق، هیچ محدودیتی، تکرار می‌کنم، هیچ محدودیتی برای اجرای راهبرد ما ایجاد نمی‌کند.»

وی افزود: «این توافق، هیچ گزینه‌ای را از رئیس‌جمهور آینده نمی‌گیرد... این توافقی است که ارزش حمایت کردن را دارد.»

وی ادامه داد: «ایران و نایبان منطقه‌ای آن همچنان چالشی امنیتی برای ایالات متحده هستند. ایران از اسد در سوریه و همچنین حزب‌الله حمایت می‌کند و این مسئله‌ای است که من چند روز قبل زمانی که در اسرائیل بودم، در مرز سوریه مشاهده کردم.»

کارتر تاکید کرد که آمریکا برای مقابله با ایران، به حضور قدرتمند در منطقه از طریق حفظ ده‌ها هزار نیرو و حجم گسترده تسلیحات ادامه می‌دهد. 

وی همچنین تصریح کرد که واشنگتن به «تعهد آهنین خود» برای توانمند نگه داشتن ارتش اسرائیل ادامه می‌دهد. تحویل جنگنده‌های اف-35 و همچنین کمک به پیشبرد پروژه‌های دفاع موشکی، گنبد آهنین، فلاخن داوود و پیکان از نمونه‌هایی بود که کارتر به آن‌ها اشاره کرد.

به گفته کارتر، آمریکا همچنین تلاش می‌کند با همکاری‌های دو و چند جانبه، توان نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس را تقویت کند. 

دمپسی: توافق، تغییری در گزینه نظامی ایجاد نمی‌کند

مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پس از کارتر به دفاع از توافق پرداخت و گفت: «این توافق، یکی از خطرناک‌ترین چالش‌های مربوط به ایران را حذف می‌کند.»

وی در ادامه 5 چالش امنیتی که به ادعای وی ایران ایجاد می‌کند را برشمرد؛ موشک‌های بالستیک، قاچاق تسلیحاتی، نایبان منطقه‌ای، مین‌های دریایی و فضای سایبری. 

دمپسی افزود: «با این حال، توافق نگرانی‌ها ما در این زمینه‌ها را کاهش نداده و همچنین تغییری در گزینه نظامی‌ای که در اختیار داریم، ایجاد نکرده است.»

مونیز: توافق ایران را به همکاری با آژانس ملزم کرده است

در ادامه ارنست مونیز در پاسخ به سوال مک‌کین که در مورد محتوای توافق ایران و آژانس سوال کرد و گفت آیا کنگره به این سند دست می‌یابد یا نه، گفت: «ابتدا باید بگویم که من هم این سند را ندیده‌ام، اما توافق آن‌ها را ملزم کرده است تا با آژانس همکاری کنند تا روند ابعاد احتمالی را کامل کند. می‌دانید که استقلال آژانس بسیار حائز اهمیت است.»

مک‌کین در پاسخ گفت: «آنچه برای ما حائز اهمیت است، جزئیات کامل توافق است، چراکه همه ما از سابقه تقلب‌های ایران خبر داریم.»

او در جواب مونیز که تاکید کرد مسئله ابعاد احتمالی نظامی باید با رضایت آژانس حل شود، گفت: «بنابراین ما خود را به رضایت آژانس وابسته کرده‌ایم. فکر می‌کنم خیلی از ما در این اینجا موافق این مسئله نباشیم.»

دمپسی: فشار بر ایران باید تا حد امکان ادامه یابد/کارتر: رفتار ایران تغییر نمی‌کند

در ادامه مارتین دمپسی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اظهارات قبلی‌اش که گفته بود هرگز نباید فشار بر برنامه موشکی ایران را متوقف کرد، رفع تحریم‌های موشکی را پذیرفته، گفت: «توصیه من این بود که باید فشارها بر برنامه ایران و همچنین فعالیت‌های مخرب ایران، تا بیشترین زمانی که ممکن است، ادامه یابد. این توصیه وارد مذاکرات شد و در نظر گرفته شد.»

اشتون کارتر هم در جواب این سوال مک‌کین که از او پرسید آیا به نظرش رفتار تهران پس از توافق تغییر می‌کند، گفت: «نه، به نظر شخصی من، نشانه‌ای وجود ندارد مبنی بر اینکه ایران تغییر رفتار می‌دهد. به همین دلیل هم هست که این توافق باید راستی‌آزمایی باشد، به همین دلیل هم هست که ما باید هرآنچه از دستمان برمی‌آید برای حمایت از متحدانمان در منطقه، برای حضور قدرتمند و برای آزادی تردد دریایی انجام دهیم.»

وی افزود: «اگر رفتار ایران تغییر کند، امری خوشایندی خواهد بود، اما نشانه‌ای از آن وجود ندارد و تصور نمی‌کنم که اینطور باشد.»

اما در پاسخ مک‌کین گفت: «اما من تصور می‌کنم که رفتار آن‌ها تغییر می‌کند، آن هم بعد از دریافت 50-60 میلیارد دلار. آن‌ها همین حالا هم این اقدامات را انجام می‌دهند، چه برسد به زمانی که این مبالغ را نیز به دست آوردند.»

کارتر: فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظر داریم

در ادامه، اشتون کارتر در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا و جامعه اطلاعاتی این کشور برنامه‌ای برای رصد اطلاعاتی برنامه هسته‌ای ایران به منظور ردیابی موارد نقض احتمالی دارد یا نه، گفت: «روشن است که ما برنامه‌ای اطلاعاتی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران داریم. ما در عین حال فعالیت‌های مخرب و منطقه‌ای ایران را نیز مد نظر داریم.»

دمپسی نیز در ادامه گفت که به عقیده وی، توافق با ایران، 5 اثر دارد. وی در این مورد گفت: «اولا اینکه خطر کوتاه‌مدت رویارویی نظامی با ایران را کاهش می‌دهد. ثانیا گزینه‌های ما را حفظ می‌کند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت سومین اثر آن است که تهران به دلیل مبالغی که به دست می‌آورد، احتمالا «فعالیت‌های مخرب» خود در منطقه را افزایش می‌دهد و به همین جهت آمریکا باید همکاری‌های منطقه‌ای خود به خصوص با اسرائیل را افزایش دهد. 

وی همچنین در مورد چهارمین اثر گفت به تبع این توافق، آمریکا باید روابط خود در سطح جهان و همکاری‌های بین‌المللی خود را افزایش دهد. و نهایتا به گفته وی، واشنگتن باید حضور قدرتمند خود در منطقه را حفظ کند. 

کری: به متن توافق ایران و آژانس دسترسی نداریم

در ادامه این نشست، بار دیگر بحث توافق محرمانه ایران و آژانس مطرح شد، که کری در پاسخ گفت: «189 کشور توافقنامه‌هایی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارند. هیچ کشوری به متن توافقات محرمانه آژانس دسترسی ندارد.»

او در پاسخ به سوال یکی از سناتورها که اصرار داشت سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا این سند را رویت کرده، گفت: «سوزان این سند را ندیده است، بلکه او در مورد محتوای آن توجیه شده است. کنگره هم در این مورد توجیه می‌شود و باید هم توجیه شود.»

وی در جواب اصرار این سناتور، گفت: «این یک توافق محرمانه است که جزو رویه‌های استاندارد آژانس است. آن‌ها آن را در اختیار ما قرار نمی‌دهند، اما ما را نسبت به محتوای آن توجیه می‌کنند. مونیز هم توصیه‌هایی را نسبت به توافق به آژانس کرده است.»

لو: ایران 60 تا 70 میلیارد دلار پول بلوکه شده دارد

در ادامه نشست، لو در پاسخ به سوالی در مورد منابع بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور، این میزان را «بین 60 تا 70 میلیارد دلار» اعلام کرد و گفت این مبالغ در بانک‌های کشورهای مختلف از جمله چین و هند بلوکه شده است. 

وی تصریح کرد: «این مبالغ در بانک‌های آمریکا نیستند و ما نیازمند همکاری کشورهای خارجی، بانک مرکزی کشورهای خارجی بودیم.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا در ادامه هشدار داد که در صورت رد توافق از سوی کنگره، نظام تحریم‌ها از بین رفته و ممکن است این ذخایر بلوکه‌شده از سوی ایران به روش‌های قانونی از جمله خرید اجناس از کشورهایی که پول در آن‌ها بلوکه شده، خرج شوند. 

کری: باید قطعنامه‌های ضدحزب‌الله و حوثی‌ها را موثرتر اجرایی کنیم

در بخش دیگری از این نشست، جان کری در پاسخ به سوالی در مورد رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران و رفع موانع برای حمایت تهران از متحدان منطقه‌ای‌اش، گفت: «ما ابزارهای مهمی در اختیار داریم. ما موافقتنامه‌های دیگر را داریم، قطعنامه‌های ممنوعیت ارسال سلاح برای حزب‌الله را داریم، قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به جنگجویان شیعه در عراق را داریم، قطعنامه علیه حوثی‌ها را داریم.»

او در جواب سناتوری که گفت با وجود تمام این قطعنامه‌ها، همچنان این گروه‌ها سلاح دریافت می‌کنند، گفت: «خوب تصمیم ما این است که باید آن‌ها را به نحوی موثرتر اجرایی کنیم. ما در نشست آتی با شورای همکاری خلیج (فارس) پیشنهادات برای عقب راندن ایران را بررسی می‌کنیم.»

وی افزود: «یک سوال ساده وجود دارد. آن هم اینکه اگر هم ایران تصمیم به انجام این کارها گرفته، آیا این بهتر نیست که ما دسترسی آن‌ها به بمب را مسدود کرده‌ایم؟»

لو: کشورها همکاری نمی‌کردند، نمی‌شد تحریم‌ها را اجرا کرد

وزیر خزانه‌داری آمریکا هم در ادامه این نشست بار دیگر با بیان اینکه اگر توافق رد شود، همکاری‌های بین‌المللی از هم می‌پاشد، گفت با وجود آنکه واشنگتن ابزارهای قدرتمندی چون بانک جهانی و دلار را در اختیار دارد، اما در عین حال به تمام مبادلات جهان دسترسی ندارد.

وی افزود: «آنچه تحریم‌‌ها را موثر کرد، همکاری‌های بین‌المللی بود، تا جایی که حتی چین هم میزان واردات نفت خود از ایران را کاهش داد.»

لو با بیان اینکه حتی برخی کشورها با اجرای تحریم‌ها متحمل خسارت شدند، گفت: «چرا آن‌ها بر خلاف منافع خود کار کردند؟ به این دلیل که ما پافشاری کردیم.»

دمپسی: گزینه نظامی برنامه ایران را تنها چند سال عقب می‌اندازد

در ادامه یکی از سناتورها پرسید: «آیا غیر از با تجاوز همه جانبه، گزینه نظامی می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را بیش از دوره‌ای که برجام محدود کرده، محدود کند؟»

در پاسخ، دمپسی گفت: «خوب، گزینه‌های نظامی‌ای وجود دارد که برنامه آن‌ها را چند سال به عقب می‌اندازد، اما تضمینی نیست که بتوان آن را تکرار کرد.»

یکی از سناتورها در ادامه در مورد احتمال حمله سایبری ایران به آژانس سوال کرد که کارتر در پاسخ گفت او هم کاملا در این رابطه نگرانی دارد و نمی‌تواند اطمینانی در این رابطه ارائه کند. در مقابل مونیز، با وجود ابراز نگرانی از ضعف آژانس در دفاع سایبری، گفت با این وجود، این نهاد از توان بالایی برخوردار است و ابزارهایی برای دفاع از خود دارد. 

دمپسی هم در پاسخ به این سوال که آیا پس از رفع تحریم‌های تسلیحاتی، گزینه نظامی آمریکا تقویت می‌شود یا تضعیف، گفت: «خوب، آن‌ها ممکن است تسلیحاتی دریافت کنند که شاید گزینه نظامی را دشوارتر کند، اما غیرممکن نخواهد بود. اگر در این مدت زمان بگذاریم و در این رابطه سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم توانمان را تقویت کنیم و نباید تصور کرد که در موضع ضعیفی قرار می‌گیریم.»

او در پاسخ به سناتور که گفت آن‌ها تلاش می‌کنند تا توان نظامی خود را نوسازی کنند، گفت: «بله، اما در بحث تسلیحات متعارف، آن‌ها از نقطه ضعیفی شروع خواهند کرد. البته در زمینه نامتقارن، از توانی نسبی برخوردار خواهند بود.»

لو: توان خود برای اعمال تحریم‌های حقوق بشری و تروریسم را حفظ کرده‌ایم

در ادامه سناتور کلی ایوت به ارائه سوال پرداخت و گفت در بخشی از توافق آمده است که 1+5 متعهد می‌شود که به ایران در تقویت توان دفاع از برنامه هسته‌ای در برابر حملات سایبری، کمک کند. دمپسی در پاسخ گفت به این مسئله فکر نکرده و لازم است که آن را مورد بررسی قرار دهد.

با این حال، ایوت تاکید کرد که به عقیده وی، اینکه به ایران برای دفاع از تأسیسات هسته‌ای کمک شود، حتی در صورتی که اسرائیل آن را انجام دهد، مسئله‌ای غیرقابل قبول است.

در ادامه لو در پاسخ به سوالی در مورد رفع تحریم‌ها و توان واشنگتن برای اعمال تحریم‌های جدید، گفت: «ما حق خود برای اعمال تحریم را حفظ کرده‌ایم. امکان اعمال تحریم بر موسساتی که درگیر اقدامات ثبات‌زدا هستند، حفظ شده است. اینکه ما تحریم‌های تازه‌ای را بر کسانی که به اقدامات تروریستی کمک می‌کنند، به نقض حقوق بشر می‌پردازند و درگیر بی‌ثبات‌سازی در منطقه هستند، خلاف این توافق نیست.»

مونیز: در دسترسی‌ها، تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی نیست

در بخش دیگری از این نشست، مونیز در مورد دسترسی‌های آژانس گفت: «هدف این است که به سایت‌های مشکوک دسترسی وجود داشته باشد.»

وی افزود: «اگر این سایت نظامی هم هست، مهم نیست، آژانس باید به آن‌ها دسترسی یابد.»

مونیز همچنین گفت ایران به چرخه کامل سوخت دست یافته و مهم این بود که برنامه هسته‌ای ایران به عقب بازگردد. به گفته وی، هدف ابتدایی این مذاکرات این بود که تهران برای یک دوره ده ساله، زمان گریزی دستکم یک ساله داشته باشد. 

کری: ممکن است شرمن توافق ایران و آژانس را دیده باشد

در بخش دیگری از این نشست، «تام کاتن» سناتور جمهوری‌خواه که خود وجود توافق ایران و آژانس را اعلام کرده بود، به سوال در این رابطه پرداخت و از کری پرسید که آیا وی متن توافق محرمانه ایران و آژانس را خوانده است یا نه؟

کری در پاسخ گفت: «نه، اما من از سوی تیم خودمان که با آژانس دیدار کرده‌اند، در این رابطه توجیه شده‌ام.»

او در جواب اینکه آیا کسی در تیم آمریکا این متن را خوانده است یا نه، گفت: «فکر می‌کنم، یک نفر در آنجا آن را خوانده باشد، اما آن را در اختیار ندارد.»

کاتن پرسید که آن فرد چه کسی بوده و کری گفت: «مطمئن نیستم، اما ممکن است که وندی شرمن (معاون وزیر خارجه آمریکا) باشد. اما مطمئن نیستم.»

در ادامه مونیز به این سوال که آیا توافق را خوانده، جواب منفی داد، اما گفت «مطمئن نیست» که آیا کسی در وزارت انرژی آمریکا آن را خوانده است یا نه. وی افزود: «باید بپرسم، ممکن است در تیم فنی، کسی چیزی دیده باشد.»

کری در مورد اینکه آیا غیر از شرمن کسی در دولت این توافق را خوانده است، گفت: «اطلاعی ندارم، تصور نمی‌کنم اینطور باشد.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا اینکه شرمن متن را خوانده، ادعای محرمانه بودن سند را زیر سوال نمی‌برد، گفت: «نمی‌دانم که او پیش‌نویس را خوانده یا خلاصه آن را. من مطمئن نیستم، اما اطمینان دارم که او به زودی در این رابطه به سنا گزارش می‌دهد. او در نشست‌های غیرعلنی گزارش خواهد داد.»

او در پاسخ به سوال کاتن در مورد گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اینکه ممکن است که ایران خود اقدام به نمونه‌برداری از پارچین کند و آن را به آژانس ارائه دهد، گفت: «آنچه می‌توانم اینجا تائید کنم، این است که وزیر مونیز و تیم وی توصیه‌هایی به آژانس کرده‌اند و تصور می‌کنم راضی شده‌اند که این روند، هرچه که باشد، قادر است پاسخ‌ هایی را که ما می‌خواهیم، ارائه دهد.»

او در جواب اینکه چرا این متن در اختیار کنگره قرار نگرفته است، گفت: «به این خاطر که ما به روندهای آژانس احترام می‌گذاریم و اجازه نداریم محتوای توافق محرمانه بین آن‌ها و یک کشور دیگر را افشا کنیم... ما محتوای آن را در نشست‌های غیرعلنی با شما در میان خواهیم گذاشت. آژانس یک نهاد مستقل زیر نظر سازمان ملل است، که می‌دانم از آن مطلع هستید.»

وی همچنین در پاسخ به این گفته کاتن که قانون آمریکا دولت را ملزم کرده این توافق را در اختیار کنگره قرار دهد، گفت در مقابل قوانین بین‌المللی آمریکا را از این کار منع کرده و به همین دلیل ممکن است تداخلی در قوانین به وجود آمده باشد.

کری: هرگز تحریم‌ها علیه قاسم سلیمانی را برنمی‌داریم

وزیر خارجه آمریکا سپس در جواب کاتن که سپاه ایران و نیروی قدس را به کشتن نظامیان آمریکایی در عراق متهم کرد و گفت پاسخش به خانواده‌های این نظامیان که شاهد برداشته شدن تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه نیروی قدس و سردار قاسم سلیمانی هستند، چیست، گفت: «اولا باید به آن‌ها بگوییم که کاملا قدردان خدمت فوق‌العاده‌ای که عزیزان انجام داده‌اند، هستیم. من تصریح می‌کنم که به ابتکار ایالات متحده، قاسم سلیمانی هرگز، از بار تحریم‌ها خلاص نخواهد شد. همچنین به آن‌ها می‌گوئیم و برای آن‌ها آنچه را که قصد داریم و تاکنون کاملا انجام نشده، برای به عقب راندن رفتار ایران انجام دهیم را تشریح می‌کنیم. ما همین حالا قوانینی داریم که از انتقال تسلیحات جلوگیری می‌کند.»

در بخش دیگری از این نشست هم وی در پاسخ به تد کروز که از او خواست به دلیل موافقت با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی نیروی قدس و سردار سلیمانی از خانواده‌های سربازان کشته شده آمریکایی عذرخواهی کند، گفت: «ما از خدمات آن‌ها تقدیر می‌کنیم و می‌گوئیم که هرگز تحریم‌های قاسم سلیمانی را برنمی‌داریم.» 

لو: اروپایی‌ها از حالا گام‌هایی علیه تحریم‌ها برداشته‌اند

در ادامه این نشست، وزیر خزانه‌داری آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا در صورت رد توافق در کنگره، واشنگتن می‌تواند تحریم‌ها را حفظ کند، گفت: «نمی‌خواهم در این مورد صحبت کنم، اما همین حالا هم کشورهای اروپایی گام‌هایی برای اینکه نشان دهند نوع تعاملشان با ایران تغییر کرده، برداشته‌اند.»

لو افزود: «هفته گذشته معاون صدراعظم آلمان به همراه گروهی به تهران رفت، هیئت فرانسوی هم به تهران رفته است.»

وی تأکید کرد در صورتی که توافق هسته‌ای در کنگره رد شود، «ما ظرفیت چندانی نخواهیم داشت که تحریم‌ها را آنطور که حالا هستند، اجرا کنیم. مثلا هند را در نظر بگیرید، که جزو 1+5 نیست. این کشور اقتصاد بزرگی دارد و ما با آن برای اجرای تحریم‌ها نفتی تعامل دیپلماتیک داشتیم. خوب اگر آن‌ها ببینند که جهان به سمت دیگری می‌رود، واکنش آن‌ها چه خواهد بود؟»

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌ها از هم می‌پاشد، گفت: «نمی‌خواهم نگاه صفر و صدی داشته باشم. اما رژیم تحریم‌ها به مرور فرسایش پیدا خواهد کرد.»

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :