موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک

a/61323 :کد

0

استقبال سردبرخی بانک‌ ها از افزایش سقف روزانه برداشت ها

  شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۷
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -استقبال سردبرخی بانک‌ ها از افزایش سقف روزانه برداشت ها

با وجود بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها مبنی بر امکان افزایش سقف برداشت از خودپردازها اغلب بانک‌ها از این بخشنامه استقبال نکرده و برداشت از خودپرداز را در همان سقف روزانه ۲۰۰ هزار تومان نگه داشتند.

با وجود بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها مبنی بر امکان افزایش سقف برداشت از خودپردازها اغلب بانک‌ها از این بخشنامه استقبال نکرده و برداشت از خودپرداز را در همان سقف روزانه ۲۰۰ هزار تومان نگه داشتند.

 

به گزارش تحلیل ایران، بانک مرکزی در روزهای پایانی سال 94 از افزایش سقف برداشت از عابر بانک‌ها در ایام نوروز خبر داد. در این خبر به نقل از داوود محمد بیگی مدیر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی آمده بود، با توجه به اینکه مردم تمایل بیشتری به استفاده از کارت‌ اعتباری دارند و کمتر از وجه نقد در پرداخت‌های جاری خود استفاده می‌کنند، از این رو بانکها می‌توانند در راستای ارائه خدمات مناسب به مشتریان، سقف برداشت از عابربانک‌ها را در این ایام افزایش دهند.

 

فارس نوشت: وی گفته بود، این خدمات تنها در ایام تعطیلات و تا 14 فروردین ماه سال 95 برقرار خواهد بود و در این مدت بانک‌ها مجاز هستند، امکان سقف برداشت 500 هزار تومان را برای مشتریان خود فراهم کنند. روزهای پایانی سال گذشته به دلیل ازدحام زیاد مشتریان در جلوی خودپردازها اغلب بانک ها ارائه خدمت را به صورت اختصاصی به مشتریان خود ارائه می‌کردند و به همین دلیل امکان دریافت وجه تا سقف 500 هزار تومان در بسیاری از خودپردازهای بانک‌ها فراهم نشد.

 

البته در این میان برخی بانک‌ها مانند بانک ملی امکان افزایش برداشت 500 هزار تومان را از خودپردازهای خود فراهم کرد، اما اغلب بانک‌ها چنین امکانی را به وجود نیاورند و مراجعه خبرنگار ما به خودپرداز چندین بانک نشان می‌داد که امکان برداشت از حساب همانند سابق تا سقف 200 هزار تومان است.با توجه به توسعه بانکداری الکترونیک نیاز به پول نقد برای مردم کاهش یافته، اما در برهه‌هایی از سال مانند تعطیلات نوروز نیاز به پول نقد به شدت افزایش می‌یابد و به همین دلیل بازنگری براساس دوره‌های زمانی برای سقف مجاز برداشت از حساب باید تغییر کند، اما متاسفانه به دلیل اینکه بانک مرکزی بانک‌ها را مجاز به این اقدام کرده است و اجرای چنین تمهیدی نیازمند به کارگیری نیروی انسانی برای تامین اسکناس خودپردازهای هر بانک است، اغلب بانک‌ها از این امکان ایجاد شده توسط بانک مرکزی استقبال نکردند. بنابراین به نظر می‌رسد، بانک مرکزی برای دوره‌های زمانی مشخص از سال باید برنامه مشخصی به بانک‌ها ابلاغ کنند، تا تقاضای نقدینگی مردم در مقاطع کوتاه تعطیلات تامین شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :