موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6136 :کد

0

جمعی از مدیران رسانه های خارجی اعلام کردند:توافق وین...

  پنجشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۲:۴۰
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -جمعی از مدیران رسانه های خارجی اعلام کردند:توافق وین...

جمعی از مدیران رسانه های خارجی اعلام کردند : توافق وین درمورد برنامه هسته ای ایران هجمه اطلاعاتی رسانه های خبری غربی علیه ایران را درهم شکست و فضای مثبتی درهمکاری های بین المللی به وجود آورد.

جمعی از مدیران رسانه های خارجی اعلام کردند : توافق وین درمورد برنامه هسته ای ایران هجمه اطلاعاتی رسانه های خبری غربی علیه ایران را درهم شکست و فضای مثبتی درهمکاری های بین المللی به وجود آورد.

 

مدیران رسانه های خارجی که برای شرکت درهمایش رسانه های پیشرو کشورهای عضو، ناظر وشریک گفت وگو به مسکو آمده بودند، روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، نقطه نظرات ودیدگاه های خود را درباره توافق وین وآثار مثبت وثمرات آن برای ایران ، منطقه وجهان تشریح کردند.

'آلکسی نیکولوف' مدیر شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان راشاتودی، گفت وگوی خود را با خبرنگار ایرنا با جمله 'توافق هسته ای را موفقیت ایران و پیروزی عدالت بر ناحقی وادعاهای ناروا' می دانیم، اظهارکرد : پیرامون برنامه هسته ای ایران دریک دهه اخیر شایعات گوناگونی منتشر شده بود و این مسایل ایران را در زحمت انداخته ومقام ها ونمایندگان این کشور درسازمان های بین المللی همچون آژانس بین المللی انرژی اتمی تلاش های بسیار گسترده ای را برای اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای به عمل آوردند.

مدیر رسانه روس رفتار مقام های غربی به ویژه آمریکایی را در مساله هسته ای ایران مورد انتقاد قرار داده وافزود: این مقام ها دروهله اول سران کاخ سفید و نمایندگان کنگره آمریکا گویا پنبه درگوش فرو کرده و به هیچ یک از استدلال های ایران توجه نمی کردند.

وی افزود : متاسفانه رسانه های غربی درمساله هسته ای ازآزمون درست پردازی وحقیقت گویی موفق بیرون نیامده ومعمولا به انتشار وارونه رویدادها پیرامون برنامه هسته ای ایران پرداختند وچنین به نظر می رسید که آنها در انتشار اخبار دروغین سفارش های گروه ها یا اشخاص ویژه ای را انجام داده واین وضعیت تا پیش ازعقد توافق وین ادامه داشت وهرازچند گاهی شدت می گرفت.

'گنادی داویدکو' رییس شرکت رادیو و تلویزیون بلاروس هم در گفت وگو با ایرنا با یادآوری حجم اخبار دروغین در رسانه های غربی در باره برنامه هسته ای ایران، آن را بی سابقه خواند وافزود: درفاصله زمانی بیش از 12 سال رسانه های غربی به انتشار اخبار دروغین در مورد ایران پرداخته و این کشور را تحت فشار قرار دادند.

وی ادامه داد : اگر اخبار رسانه های غربی را دراین مدت باور می کردیم بر اساس آن ایران ده ها بار می بایست به سلاح اتمی دست یافته باشد وهر بار آنها زمان معینی را برای دستیابی نیروهای ایرانی به این سلاح مرگبار مطرح می کردند.

مقام بلاروسی این مساله را در مورد ایران ظالمانه خواند وافزود: ملت ایران بخاطر این دروغگویی ها و بدون کوچکترین مدرکی در مورد وجود تسلیحات هسته ای در این کشور مورد انواع تحریم ها قرار گرفت و در واقع کشورهای مجهز به سلاح اتمی یک قدرت غیراتمی را مجازات کردند.

رییس شرکت رادیو و تلویزیون بلاروس گفت: ایران در این مدت با بردباری و متانت توانست ازحقوق خود دفاع کرده و کذب تمام ادعاها در مورد برنامه هسته ای ایران با امضای برنامه جامع اقدامات مشترک برملا و برای جهانیان مانند روز روشن آشکار شد.

وی افزود: با عقد این توافق، زمینه برای مشارکت ایران در همکاری های بین المللی مساعد و فضای مثبتی برای مشارکت این کشور در حل مسایل مهم در عرصه منطقه ای و بین المللی متناسب با وزن و قامت و جایگاه این کشور به وجود آمده است.

'دانا ریس محمدووا' رییس آموزشگاه خبرنگاری تحت نظارت ریاست جمهوری قزاقستان هم در مورد تاثیرات توافق وین بر شرایط بین المللی، آن را عامل مهم برای کاهش اختلافات میان ایران و غرب دانست که امکان برای همکاری میان آنها را فراهم می کند.

وی با بیان این که از توافق هسته ای خوشحال هستیم به علاقمندی ملت قزاقستان برای حل مسایل ملت مسلمان ایران اشاره کرد و گفت: قزاقستان در سال های اخیر برای حل مساله هسته ای ایران مشارکت داشته وآلماتی درمقطعی از مذاکرات میزبان مذاکرات هسته ای بوده است.

وی با اشاره به انتشار مکرر شایعات در مورد برنامه هسته ای ایران از طرف رسانه های برخی کشورهای غربی، بر لزوم تعهد اخلاقی خبرنگاران و پایبندی آنها به اصول و ارزش های خبرنگاری تاکید و خواستار نهادینه شدن صداقت خبری در رسانه ها شد و از این منظر همایش رسانه های پیشرو کشورهای عضو، ناظر و شریک گفت وگو سازمان شانگ های که روزسه شنبه در مسکو برگزار شد را همایش و رویداد رسانه ای مهم خواند.

یک خبرنگار ارشد ترک که خود را 'بارشموتلو' معرفی کرد درگفت وگو با خبرنگار ایرنا توافق وین را موفقیت بزرگی برای ایران خواند که توانست حقانیت مواضع هسته ای خود و ماهیت صلح امیز فعالیت ها و پژوهش های هسته ای خود را به اثبات برساند.

وی گفت: رسانه های غربی با داشتن امکانات بسیار گسترده و استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی ها به دروغپردازی در مورد ایران پرداخته و بارها مخاطبان خود در کشورهای مختلف را فریب دادند.

وی علت خصومت غرب با ایران و هجمه اطلاعاتی علیه این کشور را مواضع مستقل ومهم تر ازهمه تاکید بر پایبندی به اصول اسلامی در حکومت ایران عنوان کرد که خشم غرب را برانگیخت.

کارشناس خبری ترک گفت : هر گاه مسلمانان به پیروزی در عرصه علمی و تکنولوژیک دست می یابند غرب به گونه ای تلاش می کند آن را تحت الشعاع قرار دهد و در گذشته بارها شاهد این گونه شیطنت بوده ایم.اما ایران توانست با دیپلماسی سنجیده و حساب شده نقشه های غرب را نخ نما کرده و جهان امروز شاهد است که ایران مواضع برحق دارد و چنین رویکردی از طرف تهران بر احترام به این کشور به ویژه نزد ملت های اسلامی می افزاید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :