موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/61387 :کد

0

کری: خواستار افزایش تبادل اطلاعات اروپا-آمریکا هستیم

  یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۸
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -کری: خواستار افزایش تبادل اطلاعات اروپا-آمریکا هستیم

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای خواستار به اشتراک‌گذاری گسترده‌تر اطلاعات میان اروپا و آمریکا برای مقابله با تروریسم شد.

 

 
وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای خواستار به اشتراک‌گذاری گسترده‌تر اطلاعات میان اروپا و آمریکا برای مقابله با تروریسم شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ""وی آر تی" بلژیک گفت کشورش مدتی است پیشنهاد کرده است اروپا یک سامانه به اشتراک گذاری گسترده تر اطلاعات را برای مقابله با حملات تروریستی اجراء کند.

 

سئوال: انتقادهای زیادی در بلژیک در پی حملات تروریستی این کشور مطرح می شود. شما چگونه با این انتقادها روبرو می شوید؟ آیا شما فکر می کنید که مقامات بلژیکی مرتکب اشتباه‌های اساسی شده اند؟


کری: من یک متخصص نیستم و از تمام جزئیات آنچه همه انجام دادند اطلاع ندارم.اما من می توانم از نظر دیدگاه خودم به شما بگویم که دولت حدود یکسال است فعالیت می کند و بسیار هوشیار و فعال بوده است. نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک با ما در تماس بوده اند. ما همکاری بسیار نزدیک با آنها داشته ایم. ما درست یک ماه قبل یک گروه مقابله با ستیزه جویان خارجی را در بلژیک داشتیم که با مقامات بلژیکی همکاری می کردند. ما قبل از این حملات دیدارهایی برگزار کردیم. این دیدارها در هفته های آینده در ماه آوریل برگزار می شود. هدف از این دیدارها ، رسیدگی به امنیت گذرنامه، امنیت فرودگاه، کار پلیس و نحوه مشاهده انواع خاصی از رفتارها و نیز تصمیم گیری هاست.بنابراین ما در حال کار فعالانه با مقامات بلژیکی هستیم و این همکاری مدتی است وجود دارد.

 

سئوال: اما در بسیاری از حملات قبلی، همیشه ارتباطهایی با بروکسل وجود دارد. مطمئنا این وضعیت نگران کننده است.


کری: خب، یک واقعیت ساده وجود دارد که این گروه که در پاریس اقدام کرد از بروکسل به عنوان محل اصلی فعالیت خود استفاده می کند. من این را درک می کنم. اما به نظر من شما باید بپذیرید که این مقامات بلژیکی بودند که صلاح عبد السلام را دستگیر کردند.

سئوال: وی پس از چهار ماه دستگیر شد.


کری: بله. اما کار پلیس دشوار است. من سابقا در زمینه اجرای قانون فعالیت می کردم. این کار یک شبه اتفاق نمی افتد. کار به صورت خودکار نیست. فعالیت به این شکل به خصوص اگر از استانداردهای بالایی از قوانین پیروی می کنید که از مردم ،حریم خصوصی و انواع دیگر از چیزها محافظت می کنند دشوار است. در حال حاضر، من فکر می کنم مسائلی می تواند در اروپا اتفاق بیفتد که صادقانه بگویم موجب می شوند همگان امنیت بیشتری داشته باشند.

 

کری به خبرنگار که از کری خواست در این باره بیشتر توضیح دهد گفت سامانه ثبت اسامی مسافران از جمله این موارد است. یا سیستم غربالگری مسافران که این امکان را فراهم می کند زودتر بررسی هایی در مورد افراد صورت بگیرد. کارهایی وجود دارد مانند بررسی قبلی افرادی که در یک پرواز حضور دارند که باید انجام شود. کارهایی وجود دارد که می تواند انجام شود مانند کارهایی که به ما کمک می کند قادر به جلوگیری از بازگشت جنگجویان خارجی از ترکیه یا سوریه و یا برخی از کشور های دیگر و یا از آفریقا شویم. شما باید تمایل بیشتری برای اجازه دادن به مقامات برای مبادله برخی از اطلاعات به منظور محافظت از مردم داشته باشید. من فکر می کنم این مهم است.

 

خبرنگار گفت یکی از بمب گذاران انتحاری ظاهرا در آمریکا در یک فهرست تروریستی قرار داشته است. نام این فرد در بلژیک و نیز کشورهای عضو منطقه شنگن نبوده است .آیا این بیانگر این است که به اندازه کافی تبادل اطلاعات وجود ندارد؟


کری: بله درست است. این دقیقا همان موضوعی است که من درباره اش صحبت می کنم.

سوال: چه می خواهید انجام دهید؟


کری: خب، ما مدتی است پیشنهاد داده ایم اروپا یک سیستم به اشتراک گذاری گسترده تر اطلاعات را اجراء کند. من فکر می کنم منصفانه است که بگویم در تعدادی از کشورها، تا حدودی به دلیل آقای ادوارد اسنودن و تاریخ، مردم در مورد انجام برخی از این چیزها ملاحظاتی دارند زیرا احساس کردند ممکن است تجاوز به حریم خصوصی مطرح باشد. بنابراین،ما باید در مورد این بحث صادق باشیم.

 

سوال: آیا در آینده مسئله حریم خصوصی به میزان کمتری مطرح خواهد بود؟


کری: من شخصا به مسئله حریم خصوصی اعتقاد ندارم. من در مورد حریم خصوصی ام نگران نیستم.اگر من مانند اکنون سوار بر یک هواپیمای نظامی نمی شدم و مانند زمانی که سناتور بودم سوار بر هواپیماهای غیر نظامی می شدم، اهمیت نمی دادم که کسی بداند چه کسی داخل هواپیماست زیرا من داشتم از قوانین تبعیت می کردم. من شخصا در این باره نگران نیستم که برای اطمینان یافتن از حضور نداشتن تروریست در هواپیما ، اقداماتی انجام شود.

 

بنابراین ، من تصور می کنم افراد باید آرام تر باشند و درک کنند راههایی زیادی برای محافظت از حریم خصوصی شما وجود دارد بدون اینکه خطری بزرگتر در سطح جامعه بوجود بیاید.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :