موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/61511 :کد

0

صنعت پتروشیمی آماده افزایش تولید بنزین یورو ۴

  یکشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۵
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -صنعت پتروشیمی آماده افزایش تولید بنزین یورو ۴

صنعت پتروشیمی کشور با اتکا به دانش فنی و توانمندیهای داخلی خود، آمادگی تولید روزانه یک تا ۱,۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ را دارد.

 

 

 

صنعت پتروشیمی کشور با اتکا به دانش فنی و توانمندیهای داخلی خود، آمادگی تولید روزانه یک تا 1,5 میلیون لیتر بنزین یورو 4 را دارد.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از شانا، صنعت پتروشیمی کشور با تکیه بر توان فنی و علمی موجود خود، آماده‌ تولید روزانه بین یک تا 1,5 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و تحویل آن به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است.
 
خبرگزاری صداوسیما نوشت: براساس گزارش عملکرد سال 94 وزارت نفت، با کسب تاییدیه‌های لازم در شهریور سال 94، تفاهمنامه ای با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران امضا شد که در آن پتروشیمی بندر امام متعهد به تحویل ماهیانه 45 هزار تن (معادل 60 میلیون لیتر) بنزین یورو 4 است.
 
براساس توافق، محموله‌های تحویلی ابتدا از سوی لابراتوارهای طرفین مورد آزمایش کیفی قرار گرفته و پس از تطبیق کیفیت آن با استاندارد یورو 4 و تایید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای توزیع در کشور وارد چرخه مصرف می‌شود.
 
محصول بنزین یورو 4 پتروشیمی بندرامام حاصل آمیختن سه ماده پارافینی پایه عاری از سولفور با درصد حجمی 50 درصد، ماده آروماتیکی عاری از بنزن و سولفور با درصد حجمی 35 درصد و در نهایت ماده اکتان‌افزا به میزان 15 درصد است؛ این مجتمع با توجه به تنوع فرآیندهای تولیدی که باعث متمایزشدن این شرکت نسبت به شرکتهای مشابه است، تمام این اجزا را در واحدهای داخلی خود تولید و برای ساخت بنزین یورو 4 استفاده می کند.
 
در بنزین تولیدی پتروشیمی بندرامام، برای نیل به استانداردهای مطلوب جهانی، ماده بنزن به عنوان یک عامل نامطلوب به سطح زیر یک درصد کاهش یافته است. همچنین درصد آروماتیک و الفین موجود در آن نیز به سطح کمتر از 35 و 18 درصد رسیده و دیگر شاخصهای کیفی نیز در این محصول متناسب با استاندارد یورو 4 رعایت شده است.
 
تولید این محصول در پتروشیمی بندرامام گام مهمی در روند خودکفایی تولید بنزین با کیفیت داخلی محسوب می‌شود؛ امکانات، دانش فنی و توانمندیهای موجود در این مجتمع، امکان حذف کامل بنزن تا زیر نیم درصد حجمی و سولفور تا زیر 2 پی پی ام را نیز فراهم می‌آورد که در این صورت تولید و تحویل بنزین با استاندارد یورو 5 امکان‌پذیر خواهد بود.
 
شرکت پتروشیمی بندر امام از اواخر سال 93 موفق به تولید بنزین با استاندارد یورو 4 شد و هم‌اکنون این فرآورده با کسب استانداردهای داخلی و بین‌المللی لازم، به تولید انبوه و صنعتی رسیده است.
 
همسو با سیاست راهبردی وزارت نفت برای تامین بنزین مورد نیاز مصارف داخلی و جلوگیری از واردات آن و همچنین ارتقای کیفیت بنزین قابل‌تولید در مجتمعهای پتروشیمی در سطح یورو 4، در نهایت و با تلاش متخصصان و مهندسان در تمام بخشهای صنعت نفت، مطالعه تولید اقتصادی بنزین یورو 4 براساس پتانسیل و توان عملیاتی و فنی موجود در پتروشیمی بندر امام در دستور کار قرار گرفت.
 
به دنبال تولید آزمایشگاهی این محصول، تیم تحقیقاتی از شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، فرآیند نحوه تولید، بارگیری و ذخیره‌سازی این محصول را بررسی و فرآیند اصلاحی پتروشیمی بندر امام برای تولید بنزین یورو 4 را تایید کرد و پس از آن با پیگیریهای انجام شده، این محصول موفق به دریافت استاندارد از سوی اداره استاندارد کشور شد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :