موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/6154 :کد

بودجه ناچیز گروه‌های حامی توافق

الی کلیفتن

  پنجشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۴۷۳   
 تحلیل ایران -بودجه ناچیز گروه‌های حامی توافق

حزب دموکرات از پول های هنگفتی که منتقدین توافق ایران قصد دارند در ۶۰ روز آینده برای نابودی توافق در کنگره هزینه کنند، خبر دارد.

حزب دموکرات از پول های هنگفتی که منتقدین توافق ایران قصد دارند در 60 روز آینده برای نابودی توافق در کنگره هزینه کنند، خبر دارد. چهارشنبه گذشته، نانسی پلوسی (دموکرات از کالیفرنیا) رهبر اقلیت مجلس نمایندگان در سخنانی گفت: «من می دانم که ده ها میلیون دلار برای مخالفت با توافق آماده شده است.» و باراک اوباما هم در مصاحبه ای که با جان استوارت در هفته گذشته داشت از «لابی گرها» و «پول هایی» که علیه توافق هزینه می شود انتقاد کرد.
در واقع بودجه گروه های ضد توافق بسیار هنگفت است. در مقاله ای که هفته گذشته نوشتم اشاره کردم که بودجه این گروه ها 145 میلیون دلار است. در ادامه به بودجه سالیانه هشت گروه مهمی که فعالانه از توافق دفاع می کنند اشاره می شود.
صندوق پلاشرز
بودجه سال 2013: 7 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «بنیاد امنیت جهانی صندوق پلاشرز از توافق هسته ای ایران که به مثابه یک پیروزی برای دیپلماسی و امنیت ایالات متحده است، استقبال می کند. ما قاطعانه به کنگره توصیه می کنیم تا از این گام تاریخی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، حمایت کند.»
جی استریت
بودجه سال 2013: 7 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «جی استریت از خبر دستیابی به توافقی که ایالات متحده و شرکای بین المللی اش توانستند مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شوند، استقبال می کند.»
Move On
بودجه سال 2013: 5 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «مذاکرات دیپلماتیک میان ایالات متحده و پنج قدرت جهانی منجر به دستیابی به توافقی قدرتمندانه با ایران شد. اعضای ما باید برای دفاع از این توافق مبارزه کنند و مخالفین را که به دنبال کشاندن پای ایالات متحده به جنگی پرهزینه و کشنده دیگری هستند، متوقف کنند.»
پیروزی بدون ائتلاف جنگی
بودجه سال 2013: 4 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «این توافقی خوب و فرصتی تاریخی برای پیروزی بدون استفاده از جنگ است. متاسفانه، هر گونه مخالفت کنگره با توافق ایران موجب کشیده شدن پای کشور ما به جنگی دیگر در خاورمیانه می شود.»
کمیته دوستان در زمینه قانونگذاری ملی
بودجه سال 2013: 4 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «این کمیته از توافق تاریخی میان شش قدرت و ایران حمایت می کند و از کنگره می خواهد تا از این توافق حمایت کند.»
آمریکایی ها برای صلح همین الان
بودجه در سال 2013: 1 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «ما از صمیم قلب به رئیس جمهور اوباما و همتایانش در گروه 1+5 و تیم کارشناسی خستگی ناپذیرشان برای دستیابی به این توافق تاریخی تبریک می گوییم.»
انجمن کنترل تسلیحات
بودجه سال 2013: 1 میلیون دلار
بیانیه دفاع از توافق: «این توافق فرمولی قاطع و موثر برای مسدود کردن تمام راهها و مواد مورد نیاز برای رسیدن ایران به تسلیحات هسته ای است.»
شورای ملی ایرانی آمریکایی (نایاک)
بودجه سال 2013: 895 هزار دلار
بیانیه دفاع از توافق: «ایالات متحده و ایران به جای دهه ها دشمنی، به یک توافق هسته ای که آینده ای بهتر و روشن تر را وعده می دهد دست یافتند. قدرت های بزرگ و ایران به یک توافق نهایی رسیدند و بزرگترین دستاورد دیپلماتیک هزاره جدید را به دست آوردند.»
البته در مقایسه با گروه های ضد توافق، این گروه ها منابع مالی کمتری برای حمایت از توافق دارند. بودجه سال 2013 گروه های حامی توافق 33 میلیون دلار است و این یک چهارم بودجه هشت گروه ضد توافق است. این اختلاف نشان می دهد که چرا با وجود تبلیغات در دفاع از توافقی که گروه جی استریت انجام داده است، این گروه ها شانسی در برابر گروه های ضد توافق ندارند.
گروه های مخالف توافق هم اکنون با استفاده از توییت ها، تبلیغات اینترنتی، تلویزیونی و رادیویی، تبلیغ در یک صفحه کامل روزنامه و سازماندهی تجمع گران قمیت میدان تایمز، توانایی شان برای مخالفت با توافق را نشان داده اند.
منبع: لوب لاگ/ مترجم: حسین هوشمند

                               

  الی کلیفتن
  تحلیل ایران لزوما دیدگاه ها و مطالب فوق را تایید نمی کند.
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :