موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/61606 :کد

0

اقتصاد یمن یک سال پس از حملات عربستان

  دوشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۶
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -اقتصاد یمن یک سال پس از حملات عربستان

موزه ملی یمن نگاهی به شرایط اقتصادی یمن در طول یک سال تجاوز عربستان نشان می‌دهد که درآمدهای عمومی دولت یمن در سال گذشته (۲۰۱۵) نسبت به سال ۲۰۱۴ با کاهش ۵۳.۷ درصدی همراه شد.

 


نگاهی به شرایط اقتصادی یمن در طول یک سال تجاوز عربستان نشان می‌دهد که درآمدهای عمومی دولت یمن در سال گذشته (۲۰۱۵) نسبت به سال ۲۰۱۴ با کاهش ۵۳.۷ درصدی همراه شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری المسیره، نگاهی به شرایط اقتصادی یمن در طول یک سالی که از تجاوز عربستان و متحدانش به یمن گذشته است و به عبارت بهتر یک سال پس از عملیات موسوم به «توفان قاطعیت» از کاهش قابل ملاحظه درآمدهای عمومی دولت در سال 2015 نسبت به یک سال قبل از آن حکایت دارد و نشان می دهد در آمدهای دولت در سال 2015 با کاهش53.7 همراه شد.

 

دلایل کاهش درآمدهای یمن در سال

2015

از جمله دلایل کاهش قابل ملاحظه درآمدهای یمن در طول یک سال گذشته توقف تولید و صادرات نفت خام و گاز طبیعی به اضافه کاهش در آمدهای مالیاتی بود.

 

در همین ارتباط یک گزارش دولتی حاکی از این است که درآمدهای حاصل از حوزه نفت و گاز یمن در سال 2015 حدود 77.1 درصد کاهش یافت.


در این خصوص باید در نظر داشت که جنگ یک ساله در یمن باعث شد درآمدهای حاصل از کمک های بین المللی و وام های دریافتی از نهادهای بین المللی نیز با کاهش 93 درصدی به 94.1 میلیون دلار رسید.

 

گزارش آماری از کاهش درآمدهای یمن در حوزه های مختلف

 

جنگ در یمن و ناامنی حاصل از آن موجب شد میانگین کاهش درآمدهای مالیاتی و گمرکی دولت به 19.2 درصد برسد که دلیل آن خسارت سنگین پایانه های گمرکی یمن در شهرهای مختلف از جمله عدن و حدیده بود که در نتیجه آن رکود اقتصادی گریبان گیر یمن شد.

 

رکود اقتصادی منفی در یمن

 

در همین ارتباط «نبیل طیری» کارشناس اقتصادی با یبان اینکه یمن وارد رکود اقتصادی منفی 34.7 درصدی شده است، گفت: خسارت های اقتصادی یمن را می توان حدود 75 میلیارد دلار برآورد کرد.

 

خسارت های سنگین بخش گردشگری و صنعتی

 

به موازات این مشکلات نباید از این موضوع غافل شد که جنگ و تجاوز در یمن خسارت های سنگینی به بخش های صنعتی و گردشگری این کشور وارد کرده است.


وزارت گردشگری یمن چند ماه پیش خسارت های بخش گردشگری ناشی از حملات سعودی و تحریم اقتصادی یمن را 12 میلیار دلار برآورد و اعلام کرد 360 مرکز و سایت گردشگری یمن در اثر تجاوز سعودی به طور کامل و یا جزئی آسیب دیده و فعالیت آن متوقف شد.

 

همچنین حملات هوایی و زمینی به یمن موجب تخریب 140 هتل، اقامتگاه و رستوران شده و خسارت ناشی از آن به مراکز مزبور 745 میلیون دلار اعلام شد.

 

در بخش صنعتی نیز جنگنده های عربستان 169 کارخانه را هدف قرار داده اند و محاصره اقتصادی باعث تعطیلی ده ها کارخانه دیگر شده است.

 

ادامه پایداری یمنی ها در شرایط دشوار اقتصادی

 

نکته قابل ملاحظه اینکه با وجود وخامت اوضاع ناشی از حملات متجاوزان به یمن مردم این کشور همچنان دربرابر اشغالگران ایستاده اند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :