موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی ایران

a/619 :کد

0

اطلاعات ۷ تا ۱۵ میلیون ایرانی در هیچ بانک اطلاعاتی نیست

  شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ — ۲۱:۳۸
تعداد بازدید : ۶۳۱   
 تحلیل ایران -اطلاعات ۷ تا ۱۵ میلیون ایرانی در هیچ بانک اطلاعاتی نیست

رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها، مصوبه حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیش از ۲.۵ میلیون تومان را مبهم دانست و تاکید کرد که اجرای این مصوبه موجب اذیت مردم می‌شود.

رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها، مصوبه حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان را مبهم دانست و تاکید کرد که اجرای این مصوبه موجب اذیت مردم می‌شود.

اکبر ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره قابلیت اجرای مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق با تاکید بر تعیین سقف درآمد 2.5 میلیون برای غربالگری یارانه بگیران اظهار کرد: ما منتظر بررسی این مصوبه در صحن علنی مجلس هستیم و تا آن زمان نمی‌توان نظر قطعی را اعلام کرد؛ اما در مجموع عملیاتی شدن چنین مصوبه‌ای موجب اذیت مردم خواهد شد.

وی افزود: با وضع موجود بعید است این مصوبه در صحن علنی هم تصویب شود و به نظر می‌رسد که تغییر خواهد کرد.

رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها در مورد این‌که آیا این سازمان توانایی شناسایی درآمد خانوارهای یارانه‌بگیر را دارد، بیان کرد: ما امکانات را در اختیار داریم و بانک‌های اطلاعاتی کامل هستند اما نه به این صورت که بخواهیم برای تمام مردم آن را به کار بگیریم و کل جمعیت را پوشش دهد. وی تاکید کرد: اکنون حدود هفت تا 15میلیون نفر در کشور هستند که اطلاعاتشان در هیچ بانک اطلاعاتی وجود ندارد و این مساله بسیار مشکل‌ساز خواهد بود.

ایزدی در ادامه با اشاره مبهم بودن مصوبه هدفمندی اعلام کرد: این‌که مصوب شده درآمد بالای 2.5 میلیون تومان از دریافت یارانه حذف شود دارای ابهام است، زیرا مشخص نیست منظور درآمد کل خانوار است یا سرپرست و تعداد اعضا یا استان محل سکونت نیز تعیین نشده است. این در حالی است که وضع درآمد و هزینه در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال شرایط تهران با دیگر استان‌ها همسطح نیست.

نادران: کارشناسی نیست

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از طرح حذف یارانه خانوارها با درآمد 2.5 میلیون تومان گفت: تفکیک خانوارها بر اساس یک درآمد مشخص، کارشناسی نیست و مسائلی از قبیل تعداد اعضای خانوار نیز در مرفه بودن یک خانواده موثر است.

بحث هدفمندی یارانه‌ها و حذف افراد پردرآمد جامعه مدتی است که بر سر زبان‌ها افتاده است؛ به طوری که این موضوع به محافل عمومی مانند اتوبوس و مترو نیز کشیده شده اما هنوز خبری از اجرای حذف پردرآمدها نیست و پولدارها همچنان یارانه دریافت می‌کنند. برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند که دولت باید به وظیفه خود یعنی حذف دهک‌های پردرآمد عمل کند اما روش‌های پیشنهادی متفاوت است و دولت هم توپ را در زمین مجلس انداخته و اعلام کرده که مجلس محترم راهکار بدهد ما اجرا می‌کنیم.

به گزارش خانه ملت، الیاس نادران در رابطه با پیشنهاد حذف خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان از دریافت یارانه نقدی، گفت: بنده این برآوردهای عددی را به هیچ عنوان کارشناسی نمی‌دانم و کاملا مخالف آن هستم.

وی افزود: دولت وظیفه دارد که طبقات درآمدی جامعه را تفکیک و برنامه ریزی‌ها را بر همان اساس انجام دهد. وی تصریح کرد: دولت به مستندات درآمدی اشخاص دسترسی داشته و تفکیک طبقات درآمدی برای قوه مجریه چندان دشوار نیست. به گفته این نماینده مجلس، مسائلی از قبیل تعداد اعضای خانوار، میزان هزینه و دیگر گزینه‌ها در مرفه بودن خانوار تاثیرگذار بوده و نمی‌توان با تعیین یک عدد ساده، اقدام به حذف از دریافت یارانه نقدی کرد.

http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/1831791588173366990

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :