موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/6209 :کد

0

با یک مذاکره تمامی مشکلات حل نمی شود

  جمعه ۰۹ مرداد ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۶
تعداد بازدید : ۴۵۰   
 تحلیل ایران -با یک مذاکره تمامی مشکلات حل نمی شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دشمن انسجام ملت و نیز الهام بخشی جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است.

به گزارش تحلیل ایران، حسن رحیم پورازغدی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، به تبیین مکتب سیاسی امام خمینی(ره) بویژه استکبار ستیزی و عقلانیت جهادی در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی افزود: امروز در مورد مساله هسته ای هیچکس نباید دیگری را متهم کند، بلکه همه بر اساس منافع ملی و اصول انقلاب در مدت سه ماه فرصت داده شده، باید در ارتباط با این موضوع بحث کنند.

رحیم پورازغدی افزود: خط قرمزهای اسلام، امام راحل و رهبر معظم انقلاب مشخص است و نمایندگان ملت در مجلس و مسوولان امنیت ملی، دولت و نخبگان و متخصصان حقوق بین الملل و مسایل علمی و هسته ای باید در این رابطه به بحث بنشینند.

وی با بیان اینکه منافع، حقوق و امنیت ملت در رابطه با مسایل هسته ای باید مدنظر قرار گیرد، ادامه داد: دو نوع موضع گیری افراطی و تفریطی در کشور وجود دارد به این معنا که هر دو فکر می کنند عقلانیت، مصلحت، منافع ملی و واقع بینی یک طرف است و آرمانگرایی و ایدئولوژی و شرف ملت در طرف دیگر قرار دارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: در منطق اسلام و انقلاب این دو موضوع در دو قطب تعریف نمی شود، بلکه هر دو جزیی از اصول و آرمان های انقلاب اسلامی به شمار می روند.

رحیم پورازغدی با بیان اینکه باید طبق آرمان های انقلاب بدون عبور از خط قرمزها، عزت و حقوق ایران به جمع بندی بعد از سه ماه برسیم، گفت: عقلانیت و مصلحت در ذیل ارزش های اسلامی انقلابی و مکتب امام(ره) و آرمان های ایدئولوژیک تعریف می شود چنانکه دشمنان هم منافع ملی خود را در ذیل ایدئولوژی لیبرال سرمایه داری تعریف می کنند.

وی تصریح کرد: ایجاد تضاد در این مساله که طرفدار آرمان یا منافع ملی هستید، خود نوعی انحراف است و باید توجه داشت که هر دوی اینها مدنظر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: طبق مکتب سیاسی امام راحل اینکه در مورد مسایل هسته ای عده ای بگویند شکست مطلق خوردیم و جام زهر را سر کشیدیم و خیانت شد، این دیدگاه منطقی نیست و از سوی دیگر اینکه کسانی با توجه به نتیجه قطعی نگرفتن از مذاکرات جشن پیروزی بگیرند، این هم درست نیست.** جشن پیروزی و جام زهری در کار نیست

رحیم پورازغدی افزود: جشن پیروزی و جام زهری در کار نیست بلکه باید جزییات توافق مسایل هسته ای در چارچوب قانون اساسی، حقوق و منافع ملت، عزت اسلامی و مکتب امام(ره) و خط قرمزی هایی که رهبری تعریف کرده اند، رعایت شود.

وی ادامه داد: در داخل کشور کسانی معتقدند پذیرفتن بخش هایی از برجام و کل قطعنامه انفعال است و عده ای دیگر می گویند در برجام بخش هایی خلاف است اما با انعطاف می توانیم از آن عبور کنیم.

این استاد دانشگاه توضیح داد: در هر صورت باید مراقب باشیم که دو قطبی کردن جامعه و نیروهای مردمی به صلاح نیست و نباید عده ای را به افراطی گری و تندروی متهم کنیم هر چند که اختلاف نظر وجود دارد و در مدت سه ماه فرصت تعیین شده لازم است که جوانب کار مورد بررسی قرار گیرد.** با یک مذاکره تمامی مشکلات حل نمی شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این تفکر که تمامی مشکلات اقتصادی، سیاست خارجی و تحریم ها با یک مذاکره حل می شود یک توهم است در هیچ کجای برجام نیز چنین تعهدی داده نشده اما این طرز فکر که با این توافق مملکت را فروخته ایم و مسایل هسته ای کشور از بین رفته نیز نوعی افراط است.

رحیم پور ازغدی افزود: عده ای در غرب می گویند ایران کلاه آمریکا را برداشت و رسما هسته ای شد و کسانی هم می گویند این توافق به نفع ایران شد، از آن طرف عده ای در غرب نیز می گویند ایران را بازی داده و تسلیم کردیم و ادبیات انقلاب امام راحل را به زمین زدیم و کاری کردیم که رهبر ایران بپذیرد ادبیات امام(ره) فایده ای ندارد.

وی گفت: غربی ها قصد دارند ملت و رهبری را در دو راهی قرار دهند به این معنا که اگر برجام و قطعنامه را نپذیرند آنها مدعی شوند که ایران توافق را نپذیرفته و اگر ملت و رهبری آن را بپذیرد اعلام کنند که ایران را تسلیم کردیم.** قرار نبود بمب اتمی بسازیم

این استاد دانشگاه با بیان اینکه قرار نبود بمب اتمی بسازیم و این مساله را دنیا در کاسه ما گذاشت، افزود: اگر بنا داشتیم که بمب اتمی می ساختیم و دانش آن را نیز بدست آورده بودیم.

رحیم پورازغدی ادامه داد: غربی ها اعتراف کردند که تحریم ها ایران را از پا در نیاورده است و با تحریم ها نمی توان ایران را به هیچ کاری مجبور کرد و ایران به قدرت منطقه و یکی از چند قدرت اصلی جهان تبدیل شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :