موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/62137 :کد

0

اهمیت استراتژیک نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران

  چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۷:۰۰
تعداد بازدید : ۴۸۹   
 تحلیل ایران -اهمیت استراتژیک نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران

عماد نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد، همان نسل جدید موشک‌های ساخت متخصصان داخلی است که جهانیان را به حیرت واداشته است.

عماد نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد، همان نسل جدید موشک‌های ساخت متخصصان داخلی است که جهانیان را به حیرت واداشته است و هیئت حاکمه کشورهای غربی بویژه آمریکا را به تکاپو انداخت که چنین القاء کنند رونمایی و آزمایش موشک عماد نقض برجام بوده است؛ ادعایی که از سوی مسئولان کشورمان با استناد به متن برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، مهر 1394، چند روز قبل از فرارسیدن موعد تصویب برجام، حسین دهقان وزیر دفاع از ساخت و آزمایش نسل جدیدی از موشک‌های ساخت داخل خبر داد.

عماد نخستین موشک بالستیک دوربرد ایران  که قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف را دارد، همان نسل جدید موشک‌های ساخت متخصصان داخلی است که جهانیان را به حیرت واداشته است و هیئت حاکمه کشورهای غربی بویژه آمریکا را به تکاپو انداخت که چنین القاء کنند رونمایی و آزمایش موشک عماد نقض برجام بوده است؛ ادعایی که از سوی مسئولان کشورمان با استناد به متن برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

اما موشک عماد حائز چه ویژگی‌هایی است که سران کشورهای غربی بویژه آمریکا را به هراس انداخته است؛ شاید با اهمیت‌ترین ویژگی این موشک همان قابلیتی است که در موشک شهاب 3 وجود دارد؛ قابلیت هدف قرار دادن تمام نقاط تحت اشغال رژیم صهیونیستی و همچنین در تیرس بودن پایگاه های و مواضع نظامی آمریکا در سطح منطقه.

 موشک عماد موشکی سوخت مایع، دوربرد،زمین به زمین است؛ این موشک که به دست کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است، اولین موشک ایرانی است که قابل هدایت تا لحظه اصابت به هدف را دارد از این رو دقت این موشک بسیار بالاست و شاید ضریب خطایی زیر 10 متر داشته باشد.

پس از رونمایی و آزمایش موشک عماد در 19 مهر سال جاری، در بعضی خبرگزاری‌ها برد این موشک 1700 کیلومتر اعلام شد اما طبق گفته وزیر دفاع که موشک عماد را با واژه ی موشک دوربرد معرفی کرد و طبق تعریفی که از موشک دوربرد داریم عماد باید 2400 تا 5000 کیلومتر برد داشته باشد.موشک عماد همچنین توانایی حمل کلاهک جنگی تا وزن 750 کیلوگرم را دارد.

این موشک قریب به 1700 کیلومتر برد و بیش از 700 کیلوگرم سرجنگی دارد و یک موشک هدایت شونده بردبلند سطح به سطح بوده که دارای پتانسیل‌های منحصر به فردی است.سردار دهقان در مراسم رونمایی از موشک عماد با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در توسعه و تکمیل توان موشکی نیروهای مسلح و افزایش قدرت بازدارندگی موثر جمهوری اسلامی ایران گفت: این موشک که تمامی مراحل طراحی وساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع صورت پذیرفته است، نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است  که قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا مورد اصابت قرار داده بطور کامل منهدم کند.

میزان نوشت: وزیر دفاع با بیان اینکه طراحی، ساخت و آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد یک جهش فناورانه و عملیاتی در این حوزه راهبردی به شمار می رود تاکید کرد: ما برای افزایش قدرت دفاعی و توان موشکی خود از هیچکس اجازه نمی‌گیریم و برنامه های دفاعی خود را بویژه در حوزه موشکی با قاطعیت دنبال می کنیم که موشک عماد یکی از مصادیق برجسته آن محسوب می‌شود.

اما انتشار خبر رونمایی و آزمایش موشک عماد بازتاب وسیعی در سطح رسانه های معتبر بین المللی داشت و این خبر به طور گسترده ای از سوی کارشناسان امور استراتژیک رژیم صهیونیستی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت؛ روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز پیرامون خبر آزمایش موشک عماد گزارش داد: "ایران با موفقیت موشک بالستیک دوربرد جدید خود را آزمایش کرد. موشک عماد 1700 کیلومتر برد و ظرفیتی 750 کیلوگرمی دارد. این آزمایش موفقیت‌آمیز نشان‌دهنده پیشرفت آشکار ایران در ارتقاء دقت سامانه موشکی این کشور است."

روزنامه‌های صهیونیستی هاآرتص و اورشلیم پست نیز خبر پرتاب آزمایشی موفقیت‌آمیز موشک دوربرد بالستیک سطح به سطح عماد را منعکس کردند. به نوشته هاآرتص، برد این موشک و دقت آن مشخص نیست اما گفته شده می‌تواند تا لحظه اصابت به هدف کنترل شود.

همچنین "اوزی روبین" یک کارشناس صهیونیست در حوزه موشک‌های بالستیک گفت: موشک عماد یک جهش محسوب می‌شود و دارای یک سیستم کنترل و هدایت است؛ "آنتونی کوردزمن" یک محقق در مرکز مطالعات بین‌الملل و استراتژیک آمریکا نیز پیش از این گفته بود که موشک عماد دارای برد هزار و 700 کیلومتری است که قابلیت حمل 750 کیلوگرم بار را دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با اعلام این خبر گزارش داد: رسانه‌های ایران بدون ارایه جزئیات بیشتر درباره آزمایش موشک عماد یا برد این موشک از آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک هدایت شونده دور برد سطح به سطح جدید در این کشور خبر دادند.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است: ایران از سال 1992 بر خودکفایی و بومی سازی صنایع نظامی خود ، تولید موشک ، تانک و زیردریایی‌های سبک تاکید کرده است. دولت ایران مکررا در حال اعلام پیشرفت‌های نظامی خود است که به‌ طور غیرمستقل تایید نشده است. جمهوری اسلامی ایران موشک‌های سطح به سطح با برد دو هزار کیلومتر دارد که می‌تواند فلسطین اشغالی و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد.

علاوه‌ بر این، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: ایران روز 11 اکتبر خبر آزمایش موفقیت آمیز موشک دور برد جدید بومی خود را اعلام کرد که نخستین موشک دور برد این کشور با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.وزارت دفاع ایران تصاویر پرتاب موشک « عماد » را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد اما به جزئیات بیشتری درباره حداکثر برد یا سایر قابلیت‌های این موشک اشاره نشده است.

 خبرگزاری فرانسه نوشت: این موشک در حالی آزمایش شد که برخی مقامات ایران ماه‌ها قبل اعلام کرده بودند توافق هسته‌ای اخیر جمهوری اسلامی با قدرت‌های جهان ممکن است محدودیت‌هایی برای برنامه موشکی این کشور ایجاد کند.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید: ایران اعلام کرده است موشک های این کشور هرگز حامل کلاهک هسته ای نخواهند بود زیرا تهران هیچ برنامه ای برای تولید سلاح های هسته ای ندارد اما مقامات نظامی ایران بر توسعه برنامه موشکی این کشور تاکید کرده اند.

شبکه سی ان ان نیز ضمن انتشار خبر آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد گزارش داد: این موشک بالستیک دور برد توسط کارشناسان ایرانی طراحی و ساخته شده است که به گفته وزیر دفاع ایران می تواند تا لحظه اصابت به هدف کنترل شود.سی ان ان در ادامه گزارش خود آورده است : پرتاب آزمایشی موشک دوربرد عماد در ایران با موفقیت انجام شده است.

همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داد: ایران روز یکشنبه 11 اکتبر نسل جدیدی از موشک های بالستیک دور برد خود را به طور موفقیت آمیز آزمایش کرد.هنوز برد این موشک و دقت آن مشخص نیست اما یک موشک با دقت بالا و راهنما شونده محسوب می‌شود که تا لحظه اصابت به هدف قابل کنترل است. ایران می گوید که در حال حاضر موشک های زمین به زمینی در اختیار دارد که با برد هزار و 250 مایل قادرند اسرائیل و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه را هدف قرار دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :