موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/62345 :کد

0

درگیری پناهجویان در یونان

  پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۳:۴۹
تعداد بازدید : ۱۸۸   
 تحلیل ایران -درگیری پناهجویان در یونان

چهارشنبه شب درگیری های نسبتاً شدیدی میان پناهجویانی که به طور موقت در بندر «پیرآس» (غرب آتن) و در سواحل این بنادر اسکان دارند، رخ داد که در نتیجه این درگیری عده ای زخمی شدند.

چهارشنبه شب درگیری های نسبتاً شدیدی میان پناهجویانی که به طور موقت در بندر «پیرآس» (غرب آتن) و در سواحل این بنادر اسکان دارند، رخ داد که در نتیجه این درگیری عده ای زخمی شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، بر اساس گزارش پلیس یونان، این درگیری به خاطر دریافت غذا، آب و شارژ تلفن همراه صورت گرفته است.


در عین حال مسایل فرقه ای، ملیتی و مذهبی عامل اصلی اغلب بروز اینگونه درگیری ها میان پناهجویان است.


براساس گزارش پلیس یونان در حال حاضر حدود 6 هزار پناهجو در این بنادر با برپایی چادر اسکان موقت دارند که از داشتن وسایل اولیه زندگی همچون غذا، آب و حتی سرویس های بهداشتی محروم هستند.


حدود دو هفته پیش نیز درگیری های شدیدی میان پناهجویان در این بندر رخ داد که تعدادی از آنان زخمی و به بیمارستان انتقال داده شدند.


گزارش جدید دولت یونان در باره وضعیت پناهچویان نشان می دهد که با وجود آغاز اجرای توافق اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پناهجویان، شمار ورود آوارگان جنگی جدید به جزایر یونان بار دیگر افزایش یافته است.


براساس گزارش اداره مهاجرت یونان، ورود تعداد پناهجویان در 24 ساعت گذشته به این کشور تقریبا سه برابر روزهای قبل است.


افزایش آمار پناهجویان یک روز پس از اعلام کاهش شدید تعداد ورود آوارگان در هفته قبل از سوی اتحادیه اروپا بوده است.


بر اساس توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، آنکارا باید روند ورود پناهجویان به اروپا را متوقف کند و همه آوارگانی که یونان آنها را واجد شرایط کسب پناهندگی نمی داند، بپذیرد.


اتحادیه اروپا از روز دوشنبه با اعزام حدود چهار هزار قاضی، مترجم، مسئولان امور مهاجرت، کارشناسان امور مربوط به پناهجویان، گارد ساحلی و دیگر پرسنل به یونان، روند اجرای توافق با ترکیه را آغاز کرد.


طرح اخیر اتحادیه اروپا درباره بسیج فوری نیروهای کمک رسان در 6 ماه نخست اجرای آن، تقریبا شش میلیارد یورو هزینه خواهد داشت.


این طرح به دنبال توافق جدید اتحادیه اروپا و آنکارا برای بازگرداندن همه مهاجران غیرعادی جدیدی اجرا می شود که از ترکیه وارد جزایر یونان می شوند و ترکیه به ازای چنین کمکی 6 میلیارد یورو کمک مالی دریافت خواهد کرد و مذاکرات پیوستن آنکارا به اتحادیه اروپا نیز جدی تر دنبال خواهد شد.


در حال حاضر بیش از 52 هزار پناهجو به علت مسدود بودن مرزهای کشورهای همجوار یونان سرگردان هستند. یونان امیدوار بود که با بسته شدن مرزهای کشورهای اروپایی و توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، حرکت پناهجویان به سوی جزایر این کاهش جدی یابد ولی در چند روز گذشته باز هم حرکت این دسته از افراد از سواحل ترکیه به سوی جزایر یونان افزایش نشان می دهد.

/ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :