موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/62380 :کد

0

دوازدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

  پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۸
تعداد بازدید : ۳۰۵   
 تحلیل ایران -دوازدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران

نظام جمهوری اسلامی ایران ۵۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال برگزاری رفراندوم سراسری، با اکثریت آراء مردم به آن، تشکیل شد.

 

نظام جمهوری اسلامی ایران 50 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال برگزاری رفراندوم سراسری، با اکثریت آراء مردم به آن، تشکیل شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، امروز پنجشنبه دوازدهم فروردین 1395 هجری خورشیدی، بیست و یکم جمادی الثانی 1437 هجری قمری و سی و یکم مارس 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، نظام جمهوری اسلامی ایران به دنبال همه پرسی سراسری، با بیشترین آراء مردم به آن تشکیل شد.


ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

12 فروردین 1369
حسین عمادزاده اصفهانی پژوهشگر معاصر و صاحب اثرهای ارزنده ای چون جهان اسلام و اسلام در جهان، ترجمه و تفسیر قرآن کریم و شرح خطبه غدیر در 85 سالگی درگذشت.

12 فروردین 1358
نظام جمهوری اسلامی ایران 50 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال برگزاری رفراندوم سراسری، با اکثریت آراء مردم به آن، تشکیل شد.

12 فروردین 1358
به دنبال فراخواندن ویلیام سولیوان سفیر آمریکا در ایران به واشنگتن، چارلز ناس که قسمت مهم ماموریت های سیاسی خود را در ایران یا اطراف ایران به انجام رسانده بود، به عنوان کاردار برای تحویل گرفتن سفارت آمریکا، وارد تهران شد.

12 فروردین 1357
آیت‏ الله میرزا ابوالفضل زاهدی فقیه، مفسر و صاحب اثرهای برجسته رساله الضرر، منطق الحسین و مقصد الحسین در 87 سالگی درگذشت.

12 فروردین 1348
دولت ایران به دلیل خودداری کردن مقام های لبنان از بازگرداندن تیمور بختیار نخستین رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) ایران که مورد پیگرد قانونی رژیم بود، روابط سیاسی خود را با این کشور قطع کرد.

12 فروردین 1315
به دنبال بازداشت چهار ساعته عبدالغفارخان سفیر ایران در واشنگتن، به جرم تخلف رانندگی، رضاخان پهلوی روابط سیاسی با آمریکا را قطع کرد. این رابطه سه سال بعد، از سر گرفته شد.

12 فروردین 1303
به دنبال مخالفت مردم، نمایندگان مجلس، مراجع و دیگر گروه های جامعه با برقراری نظام جمهوری مورد نظر رضاخان در کشور، وی در اعلامیه کوتاهی لغو این تصمیم را اعلام کرد.

12 فروردین 1302
احمدشاه قاجار فرمان انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای ملی را صادر کرد.

12 فروردین 1297
انقلابیون دشتستان و مریدان رئیس علی دلواری به نیروهای انگلیسی موسوم به پلیس جنوب در فارس حمله کردند که تعدادی از آنان کشته شدند.

12 فروردین 1296
88 تن از نمایندگان مجلس شورای ملی پیروزی انقلاب اکتبر روسیه را به لنین رهبر آن کشور تبریک گفتند.

12 فروردین 1295
نیروی دریایی آلمان یک کشتی انگلیسی را در دریای مانش غرق کرد، صدها مسافر از جمله بهرام میرزا نوه مظفر الدین شاه جان خود را از دست دادند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد1 و3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :