موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و سلامت

a/62423 :کد

0

ویتامین D را به اندازه مصرف کنید

  پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۴
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -ویتامین D را به اندازه مصرف کنید

ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که نقش مهمی در متابولیسم استخوان‌ها ایفا می‌کند که امروزه کمبود ویتامین D یکی از مشکلات شایع در ایران به شمار می‌رود.ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که نقش مهمی در متابولیسم استخوان‌ها ایفا می‌کند که امروزه کمبود ویتامین D یکی از مشکلات شایع در ایران به شمار می‌رود.
 
به گزارش تحلیل ایران، دکتر رضا مساعد عضو انجمن متخصصین داروسازی بالینی ایران در خصوص ویتامین D گفت: تماس ناکافی پوست با نور خورشید، همچنین مصرف نکردن مقدار مورد نیاز از غذاهای حاوی ویتامین D مانند غلات، شیر، تخم‌مرغ از دلایل اصلی کمبود این ویتامین به حساب می‌آیند.
 
دکتر مساعد ادامه داد: منابع غذایی تامین کننده این ویتامین بسیار محدود است. بیشترین میزان این ویتامین در مواجهه با نور خورشید و با سنتز آنها در پوست تامین می‌شود. در بین رده‌های سنی مختلف، کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال و افراد مسن بالای 70 سال به میزان ویتامین D بیشتری نسبت به دیگر رده‌های سنی نیاز دارند. نکته مهم در خصوص نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند،  این است که تامین ویتامین D بدن این نوزادان توسط قطره‌های مکمل موجود امکان پذیر است زیرا شیر مادر نمی‌تواند به طور کامل ویتامین‌ مورد نیاز کودک را تامین کند. 
 
وی افزود: افزایش مصرف ویتامین D موجب مسمومیت با این ویتامین می‌شود. متاسفانه با فراگیر شدن این موضوع که سطح ویتامین D ایرانیان پایین‌تر از سطح میانگین جهانی است، بسیاری از هموطنان اقدام به مصرف خودسرانه این ویتامین می‌کنند و این امر در ماه‌های اخیر موجب افزایش گزارش مسمومیت با این ویتامین شده است. 
 
وی اظهار داشت: بهتر است از مصرف خودسرانه‌ی مکمل‌های ویتامین D چه به صورت فرآورده های تزریقی و چه به صورت قرص خودداری شود. 
 
دکتر مساعد خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود خانم‌ها و افراد مسن که بیشتر مستعد مشکلات ناشی از کمبود ویتامین هستند قبل از مصرف هرگونه دارو ابتدا سطح سرمی ویتامین D3 خود را ارزیابی کنند و با صلاحدید پزشک مربوط و طبق تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو کنند .

منبع: باشگاه خبرنگاران
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :