موضوعات ‌مرتبط: سیاسی توافق هسته ای

a/6263 :کد

0

نجفی:آژانس میداندکه افشاشدن متون محرمانه چه معنایی دارد

  شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ — ۲۳:۳۸
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -نجفی:آژانس میداندکه افشاشدن متون محرمانه چه معنایی دارد

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت :آژانس می داند که افشا شدن متون محرمانه چه معنایی دارد؛ ایران این موضوع را کاملا برای آژانس روشن کرده است.

رضا نجفی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت:وقتی متون محرمانه ایران و آژانس انرژی اتمی در اختیار دولت امریکا قرار نگرفته ، قطعا نمی تواند دراختیار نمایندگان سنا هم قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر امانو به واشنگتن در پی دعوت سنای امریکا گفت: اینکه مجلس یکی از کشورهای عضو آژانس از مدیرکل دعوت کند و آمانو این دعوت را بپذیرد یا نپذیرد جزو اختیارات خود مدیرکل است. احتمالا وی در حمایت از برجام و در راستای کمک به تصویب توافق در کنگره این دعوت را پذیرفته است.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: آمانو و آژانس بیش از همه می دانند که این بحران غیرضروری باید حل شود. ایران هم که بارها گفته برنامه هسته ای اش صلح آمیز است و تنها همکاری آژانس و ایران و نظارت و شفافیت می تواند راه حل این موضوع باشد.

نجفی اظهار داشت: با توجه به اینکه وی حالا دعوت جمعی از سناتورهای سنای امریکا را پذیرفته قاعدتا اگر مجلس کشور دیگری غیر از آمریکا هم از ایشان دعوت کند وی باید چنین دعوتی را هم بپذیرد.

وی اضافه کرد: اما قطعا توافقات بین یک کشور عضو و آژانس که جنبه محرمانه دارد به هیچ وجه نمی تواند در اختیار هیچ کشور دیگری قرار بگیرد و همانطور که در بحث های کنگره هم معلوم شد متون محرمانه بین ایران و آژانس حتی در اختیار دولت آمریکا هم قرار نگرفته است و لذا قطعا در اختیار نمایندگان سنای آن هم نمی تواند قرار بگیرد.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آژانس می داند که افشا شدن متون محرمانه چه معنی دارد و ایران این موضوع را کاملا برای آژانس روشن کرده است.

نجفی تاکید کرد: در هر صورت ما یک نقشه راهی توافق کرده ایم که اجرای آن جزیی از برجام نیست و لذا حتی اقدامات ما و آژانس قبل از تصویب برجام در کنگره شروع شده است. طبق بند 2 نقشه راه تا 15 اوت ما قرار است توضیحاتمان در باره موضوعاتی که توافق شده را بدهیم تا بعد وارد گامهای بعدی شویم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که یوکیا امانو مدیرکل این آژانس قرار است 5 اوت در پی دعوت سنای امریکا به واشنگتن سفر کند.

با توجه به درخواست سنای امریکا برای اطلاع از توافقات محرمانه ایران و آژانس این نگرانی از اطلاعات ایران در محافل سیاسی و رسانه ای مطرح شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :