موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/62965 :کد

0

مصوبات دولت های نهم و دهم در رابطه با سهام عدالت

  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۱۹۷۷۵۳   
 تحلیل ایران -مصوبات دولت های نهم و دهم در رابطه با سهام عدالت

بر اساس مصوبه دولت در جلسه چهارشنبه ۲۶ اسفندماه مقرر شده است اصلاحات مهمی در مصوبات دولت های نهم و دهم در رابطه با سهام عدالت و درصد سهام برخی بنگاه‌ها و مجموعه های بزرگ صنعتی اعمال شود.

 

بر اساس مصوبه دولت در جلسه چهارشنبه 26 اسفندماه مقرر شده است اصلاحات مهمی در مصوبات دولت های نهم و دهم در رابطه با سهام عدالت و درصد سهام برخی بنگاه‌ها و مجموعه های بزرگ صنعتی اعمال شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، سهام عدالت را در کنار طرح هایی چون مسکن مهر و هدفمندی یارانه ها می توان مهمترین برنامه های دولت نهم و دهم برای کاهش شکاف طبقاتی و حمایت از قشر کم بضاعت جامعه دانست که به گفته مسئولان آن، اهدافی همچون گسترش مالکیت واحدهای تولیدی در بین اقشار کم درآمد، کاهش خطرات ناشی از تمرکز دولت، بهبود توزیع ثروت و درآمد و تسریع در روند خصوصی‌سازی را نشانه رفته بود اما همچون برخی دیگر از طرحهای مهم دولت، به علت برخی اشتباهات مسئولان سابق و بی تفاومتی مسئولان فعلی، به نتیجه دلخواه خود نرسید.

با توجه به برخی تفاوت نگاهها و اهداف در میان دولت گذشته و فعلی، مسئولان اجرایی در این قوه مجریه، تعدادی از مصوبات دولت سابق را ابطال یا اصلاح کرده اند که آخرین آن در سال گذشته مربوط به سهام عدالت است.فارس نوشت: بر اساس مصوبه دولت در جلسه جهارشنبه 26 اسفندماه سال 1394 که به پیشنهاد تیرماه سال گذشته وزارت اقتصاد به تصویب رسیده و در همان روز نیز ابلاغ شد، مقرر شده است اصلاحات مهمی در مصوبات دولت های نهم و دهم در رابطه با سهام عدالت و درصد سهام برخی بنگاهها و مجموعه های بزرگ صنعتی اعمال شود.

طبق این مصوبه جدید که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، میزان سهام بانک ملت که به طرح سهام عدالت واگذار شده، به 30 درصد اصلاح می شود. همچنین سهام واگذار شده شرکت ملی صنایع مس ایران نیز به 25 درصد پس از کسر 5 درصد سهام ترجیحی اصلاح می شود.

بر اساس بخش دیگری از ابلاغیه معاون اول رییس جمهور که بر اساس بررسی های خبرنگار ما اخرین ابلاغیه دولت در سال گذشته است، به میزان 51 درصد سهم دولت (34 درصد از کل) سهام شرکت سیمان بوشهر (سیمان دشتستان) از تاریخ مصوبه شماره 115 ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت، تخصیص می یابد. در عین حال، دولت مقرر کرده است با عنایت به مغایرت بند 3 مصوبه شماره 132 ستاد مرکزی سهام عدالت در تاریخ 24 فروردین سال 1387، با ماده 34 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و عدم تحقق و اجرای اختصاص میزان 16 درصد از سهام پالایش نفت اصفهان به سهام عدالت، بند یاد شده حذف می شود.در بند پایانی این مصوبه هیئت دولت نیز اعلام شده است که با توجه به اینکه مصوبه مورخ 30 آبان ماه سال 1385 دولت اجرا نشده و تعدادی از شرکت های موضوع پیوست تصویب نامه مذکور، طی مصوبات جداگانه توسط ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت به این طرح اختصاص یافته است، لذا موضوع تخصیص بخشی از سهام 21 شرکت به طرح توزیع سهام عدالت حذف می شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :