موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/63032 :کد

0

صنعت در حسرت اجرای قانون و امیدوار به پساتحریم

  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۰
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -صنعت در حسرت اجرای قانون و امیدوار به پساتحریم

"برخی کارگاه‌ها ورشکسته و کارگران بیکار شدند"، "تحریم کمرشکن است"، "نقدینگی نداریم"، "اجناس بی‌کیفیت چینی وارد می‌شوند"، "مواد اولیه گران شد"، "دستگاه‌ها فرسوده‌ است"، "توان رقابت نیست...

"برخی کارگاه‌ها ورشکسته و کارگران بیکار شدند"، "تحریم کمرشکن است"، "نقدینگی نداریم"، "اجناس بی‌کیفیت چینی وارد می‌شوند"، "مواد اولیه گران شد"، "دستگاه‌ها فرسوده‌ است"، "توان رقابت نیست"، "دستگاه‌های اداری فشار می‌آورند"، "چرا سهم صنعت از یارانه‌ها داده نشد؟" و ..." جملاتی است که در سال‌های اخیر در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها از قول تشکل‌های کارفرمایی، اصناف تولیدی، انجمن‌های کارگری، دانشگاهیان، نمایندگان مجلس و ... بارها تکرار شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، صنعت کشور سال‌های سختی را پشت سر گذاشته است؛ کارشناسان و تولیدکنندگان متکی به دانش بر این باور هستند که تحریم‌ها بخشی از مشکلات را رقم زده است و ریشه بسیاری از معضلات تولید در اقتصاد دولتی وابسته به نفت، نداشتن برنامه‌ریزی بلندمدت، فساد و رانت خواری، مردمی نبودن اقتصاد، بی‌توجهی به رونق گردشگری و ... است که اگر این موارد رفع نشود می‌تواند فرصت فضای پساتحریم را به تهدیدی برای اقتصاد تبدیل کند.

 

اصفهان، یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور از نمونه‌های رکود تولید و افزایش نرخ بیکاری در این سال‌هاست، در این خصوص مصطفی رناسی -عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی استان اصفهان- با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا- منطقه اصفهان، به گفت‌وگو درباره ریشه معضلات اقتصادی و راهکار نجات از آن پرداخته است.

 

صنایع بخش خصوصی خرد و متوسط است

 

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی استان اصفهان، با بیان اینکه توسعه اقتصادی در هر کشوری در سه زمینه صنعت، کشاورزی و خدمات شکل می‌گیرد، اظهار کرد: کار آفرین شخصی است که ریسک می‌کند و نوآوری دارد و در مرحله بعد به دلیل تولید یک یا چند نوع محصول ویژه به یک فرد صنعتگر تبدیل می‌شود.

 

مصطفی رناسی با بیان اینکه صنعت در ایران به دوران‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی تقسیم می‌شود، ادامه داد: قبل از انقلاب سرمایه گذاری‌ها کلان و فرا ملی بود و استقرار یک صنعت مطابق عرف جهانی انجام می‌شد به این روش که نخست پژوهش‌های علمی، نیاز بازار مصرف و ... صورت می‌گرفت و در گام‌های بعدی تامین سرمایه از بانک یا بخش خصوصی، خرید تجهیزات، آموزش نیروی کار و ... انجام می‌شد.

 

وی یادآور شد: این روش توسعه صنعت روندی علمی بود که احداث کارخانجات خصوصی مانند ایران خودرو، لوازم خانگی، مواد غذایی و ... نمونه‌هایی از این دست است.

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به ملی شدن کارخانجات بزرگ پس از انقلاب اسلامی، تصریح کرد: در این دوران صنایع خرد و متوسط با توسعه شهرک‌های صنعتی شکل گرفت و می‌توان ادعا کرد بیشتر بخش خصوصی در کشور در حال حاضر در همین گروه قرار دارد.

 

رناسی اظهار کرد: شکل گیری این صنایع نیز به این گونه بود که به فرض یک مهندس با پس اندازی که داشت قطعه زمینی در یک شهرک صنعتی می‌خرید و سپس با دو یا سه کارگر شروع به کار می‌کرد و به تدریج تولید خود را توسعه می‌داد، البته این نوع از صفر شروع کردن خوب است چون توانمندی شخص را نشان می‌دهد اما دارای زیان نیز است.

 

وی اضافه کرد: آفت این گونه رشد صنعت، دیدگاه سنتی است که در اکثریت این قشر وجود دارد به تعبیر عامیانه "حاج آقا، مالک، مدیر و همه کاره شرکت هستند" یعنی سرمایه، تخصص و مدیریت در دست یک نفر است و اکثر هیئت مدیره‌ها خانوادگی است که این امر در بنگاه خرد جواب می‌دهد، اما وقتی یک کارگاه 10 نفره به سمت توسعه با بیش از 500 کارگر حرکت می‌کند مشکلات زیادی رخ می‌دهد چون نگرش نوین وجود ندارد.

 

رییس کمیسیون سیاست گذاری و پایش اتاق بازرگانی اصفهان، با انتقاد از اینکه در اقتصاد از شوروی سابق سوسیالیست‌تر هستیم، اظهار کرد: علت این است که پس از انقلاب سرمایه‌داری تقبیح و بی ارزش خوانده شد و شاهدیم که امروزه در ایران سهم دولت دراقتصاد از روسیه نیز بیشتر است.

 

رناسی ادامه داد: ارزش وقت و زمان فرد کار آفرینی که سه هزار کارگر دارد با یک فرد عادی، کارمند، صاحب کارگاه کوچک و ... یکی نیست، حتی در برخی کشورهای پیشرفته این گونه افراد از خط جداگانه حمل و نقل استفاده می‌کنند تا سریع‌تر به امور خود رسیدگی کنند.

 

وی درباره روند توسعه صنعت، افزود: این امر با درآمدهای نفتی رابطه معکوس دارد یعنی هر وقت دولت از فروش نفت پولدارتر شد توجه کمتری به صنعت داخلی کرده و هر زمان دچار تحریم و مشکل مالی شد به تولید بیشتر علاقه نشان داده است.

 

هزار سال عقب گرد در تجارت...

 

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع دریایی ایران، خاطر نشان کرد: اقتصاد کشور در سال‌های اخیر به دلیل ضربات تحریم، مشکلات بانکی، سوءمدیریت، مالیات، معضلات تامین اجتماعی و ....زمین گیر شده و کمتر از 70 درصد مشغول به کار هستند، اما خوشبختانه تحریم سنگ بزرگی بود که برداشته شد هر چند این رخداد فرصت‌ها و تهدیدات زیادی به دنبال خواهد داشت.

 

رناسی با بیان اینکه با لغو تحریم‌ها اقتصاد کشور تازه بر روی ریل حرکت و پیشرفت قرار گرفته است، گفت: این قطار لوکوموتیو قوی و زیر ساخت مناسب می‌خواهد و باید مواظب باشیم که در این مسیر ضربه نخوریم زیرا در یک جاده خاکی هر ضربه 50 متر عقب گرد دارد، اما ضربه خوردن در ریل اقتصادی کیلومترها عقب گرد دارد.

 

وی تاکید کرد: شرکت‌های خارجی دلسوز ما نیستند، بلکه دنبال فروش اجناس خود هستند، پس باید سیاست دولت چین را پیش بگیریم به این نحو که نخست شرکت‌های خارجی باید ملزم به سرمایه‌گذاری در راستای تولید جنس برای مصرف داخل شوند و در مرحله دوم باید به اجبار محصولاتی برای بازار صادرات ایران تولید کنند تا درآمد ارزی برای کشور حاصل شود.

 

نایب رییس اتاق بازرگانی اصفهان، درباره برخی مشکلات تحریم گفت: تحریم‌ها مبادلات اقتصادی ایران را به هزار سال قبل بازگرداند، زیرا با قفل شدن حساب‌های ال سی، بانک معتبری برای انتقال پول وجود نداشت، مشتریان خارجی نیز اعتماد نداشته و پول نمی‌فرستادند، همچنین صنعتگران برای انتقال پول خود چند بار باید ارز کشورهای مختلف را تعویض کرده و علاوه بر آن هفت تا هشت درصد هزینه جابحایی پول صرف می‌کردند که این امور فقط به سود دلالان بود.

 

رناسی افزود: هم‌زمان در داخل به جای تسهیل شرایط، دستگاه‌های اداری مانند بانک، تامین اجتماعی، دارایی و ... نیز فشار زیادی به تولید کنندگان وارد کردند به قول معروف "هر صنعتگر در ماه دچار جنگ با یک ارگان اداری است و اگر سه دستگاه در یک روز به وی حمله کنند کاملا نابود می‌شود".

 

وی خاطر نشان کرد: بر اساس تجربه می‌توان ادعا کرد پس از انقلاب بهترین دولت حامی صنعت، دولت زمان جنگ تحمیلی بود، ولی دولت نهم و دهم دارای بدترین عملکرد در این زمینه است.

 

این عضو هیئت مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان، ادامه داد: به طور عام صنعت داخل قابل رقابت در سطح جهانی نیست در حالی که شرکت‌های خارجی فن آوری جدید، تولید زیاد و مدیریت به روز دارند و در فضای پساتحریم اگر دولت جدی حمایت نکند همین بازار داخل را که به یُمن تحریم‌ها به دست آورده‌ایم از دست خواهیم داد.

 

مسولان کوتاه مدت فکر نکنند

 

رناسی تصریح کرد: یکی از مشکلات مدیریت کشور این است که می‌خواهیم مردم را در کوتاه مدت راضی کنیم، ولی حکومت چین این گونه نخواست؛ برای نمونه دولت آن کشور برای افزایش نرخ دلار حتی با آمریکا وارد منازعه شد در حالی که در ایران از اول انقلاب تا کنون این نرخ واقعی نشده است.

 

وی ادامه داد: خود بازار بهترین تعیین کننده قیمت ارز است، اما در ایران دولت‌ها دلارهای نفتی را برای مقاصد کوتاه مدت و راضی کردن مردم وارد بازار می‌کنند، درحالی که اگر عمیق‌تر نگاه کنیم دولت‌ها به جای سرمایه گذاری درآمدهای نفتی در تولید به نحوی این مبالغ را به عنوان یارانه‌ای برای واردات کالا به سایر کشورها داده‌اند.

 

نایب رییس اتاق بازرگانی استان اصفهان یادآور شد: اساسا تولید کالایی در بازار صادرات به صرفه است که ارزبری آن اعم از تامین مواد اولیه، دستمزد و ...در داخل کمتر باشد و با فروش آن ارزش افزوده بالایی نصیب کشور کند.

 

سهم صنعت از هدفمندی یارانه‌ها چه شد؟

 

رناسی اظهار کرد: آمار دقیقی از اشتغال نداریم، اما در هشت سال گذشته بیش از 50 درصد از تولید داخلی نابود شده است، ولی دولت بیهوده سالانه حدود 50 هزار میلیارد تومان یارانه در جامعه توزیع کرده است درحالی که طبق قانون باید 30 درصد درآمد هدفمندی یارانه‌ها به صنعت داده می‌شد که هیچ دولتی تا کنون رقمی پرداخت نکرده است که حق شکایت در این زمینه را داریم.

 

وی با بیان اینکه مسئول تورم در کشور فقط دولت است، اضافه کرد: تورم را می‌توان از چند راه مهار کرد نخست اینکه تمام پول‌های جامعه را در بانک‌ها جذب کنیم تا به فرض کسی توان خرید کیک را نداشته باشد و راه دیگر این است که تعداد کیک‌ها را برای خرید عموم افزایش دهیم که مورد دوم منطقی است.

 

این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، درباره سایر مشکلات تولید گفت: قیمت سوخت پلکانی بالا آمد البته صنایعی که تنها برای تامین گرما از گاز استفاده می‌کنند هزینه زیادی صرف نکرده‌اند، اما افزایش قیمت تولید شامل آن دسته از صنایع شد که ساخت محصولشان نیاز مستقیم به سوخت فسیلی دارد.

 

رناسی تصریح کرد: ایجاد سازمان‌های تامین اجتماعی خصوصی برای رقابتی شدن در بیمه به تصویب رسیده است، اما در اجرا عملی نشد در حال حاضر باید تولید کننده 30 درصد حق بیمه کارگر را پرداخت کند اما این نرخ در سطح جهانی 15 درصد است که به اندازه همین رقم دومی در دنیا عقب می افتیم.

 

وی گفت: نکته این جا است که کارگران ناراضی هستند زیرا وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند باید حق ویزیت کلان بدهند در حالی که حق بیمه را صنعتگر پرداخت کرده است.

 

جای خالی بخش خصوصی در سفرهای رییس جمهور به اروپا

 

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع دریایی ایران با انتقاد از عملی نشدن قوانین حمایت از صنایع دریایی، فضای مستمر کسب و کار، بیمه، نرخ ارز، حداکثر تولید داخل و ... افزود: این قوانین به طور کلی اجرایی نشد در حالی که بخشی از تولید نیز بر عهده خود دولت است و مشکلات آن با بخش خصوصی در برخی شاخصه‌ها یکی است.

 

رناسی با بیان اینکه باید در سیاست کشور اقتصاد اولویت داشته باشد، یادآور شد: در حال حاضر تا حدی این امر مورد توجه قرار گرفته است و به طوریکه معروف است همراهان مسافرتی "ماهاتیر محمد" نخست وزیر سابق مالزی از بخش خصوصی بودند.

 

وی افزود: در سفر اخیر رییس جمهور به کشورهای اروپایی یک شرکت دولتی ایرانی اقدام به خرید هواپیمایی بویینگ کرد، اما درخواست جدی فعالان اقتصادی این است که در این سفرها باید بخش خصوصی برای این گونه سرمایه گذاری‌ها حاضر باشد.

 

این عضو عضو هیئت مدیره انجمن صنایع دریایی ایران، ادامه داد: علی رغم آنکه مقامات ارشد نظام بر اجرای خصوصی سازی اصل 44 قانون اساسی تاکید می‌کنند ولی بیشتر قراردادها دولتی بسته می‌شود.

منبع:ایسنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :