موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/63038 :کد

0

سفارت آمریکا در بغداد مانع اصلی اصلاحات در عراق است

  یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۰
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -سفارت آمریکا در بغداد مانع اصلی اصلاحات در عراق است

یک فرمانده نیروهای داوطلب مردمی عراق تاکید کرد که سفارت آمریکا در بغداد با استفاده از مهره های خود در مجلس و دولت به طور پنهانی مانع از ایجاد اصلاحات در دولت عراق می شود.

یک فرمانده نیروهای داوطلب مردمی عراق تاکید کرد که سفارت آمریکا در بغداد با استفاده از مهره های خود در مجلس و دولت به طور پنهانی مانع از ایجاد اصلاحات در دولت عراق می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران "حسن عبدالهادی" یکی از فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی عراق در گفتگو با خبرنگار  خبرگزاری تسنیم ار طراحی عملیات آزادسازی موصل توسط نیروهای داوطلب مردمی خبر داد و گفت: نیروهای امنیتی عراق طی عملیات آزادسازی شهر "هیت" روز گذشته موفق شدند در حدود 1500 شهروند عراقی ساکن هیت را که از سوی داعش به اسارت گرفته شده بودند آزاد کنند، از سوی دیگر نیروهای داوطلب مردمی که هم اکنون عملیات خود را متوقف کرده و از سرزمین‌های آزاد شده دفاع می‌کند در حال بررسی دقیق محورهای مواصلاتی مختلف موصول و بررسی راه‌های مختلف حمله به این شهر و باز کردن معابر جدید برای عبور نیروهای عراقی و پاک‌سازی این شهر هستند.

 

وی ادامه داد: نیروهای داوطلب مردمی در مبارزه با داعش مهارت بسیاری یافته‌اند و به خوبی می‌دانند که این گروه تروریستی چگونه همه چیز از جمله خیابان‌ها و پل‌ها را بمب گذاری می‌کند، از این رو هم اکنون نیروهای داوطلب مردمی در حال بررسی جاده‌های منتهی به موصول و راه‌های جایگزین آن هستند.

 

این فرمانده عراقی با اشاره به حمله شیمیایی گروه تروریستی داعش به شهر "تازه" گفت: عملیات آزادسازی موصل به خصوص پس از حمله شیمیایی داعش به شهر "تازه" و استفاده از گازهای خردل و کلر پیچیده‌تر شده است و ممکن است در عملیات آزادسازی موصل و پس از اینکه داعش خود را بازنده میدان دید بار دیگر از گازهای شیمیایی استفاده کند. از این رو فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی در حال طرای عملیات آزادسازی موصل در اتاق جنگ هستند.

سهم خواهی‌های طایفه‌ای عامل بحران عراق


وی به موضوع اصلاات سیاسی در عراق نیز اشاره کرد و در این خصوص گفت: طرف‌های سیاسی در عراق خود اساس مشکلات هستند، گروه‌های مختلف شیوه سهم خواهی های سیاسی را پذیرفتند و بر همین اساس هر گروهی شخصیت‌های بی کفایتی را سر کار آوردند و کشور را به بحران اقتصادی کنونی رساندند. مسئله اصلاحات در حال حاضر امر پیچیده‌ای است زیرا هیچ طرفی از سهم خواهی های طایفه‌ای خود کوتاه نمی‌آید و با بحران بی اعتمادی گروه‌های سیاسی مختلف به یکدیگر روبرو هستیم.

 

او ادامه داد: حیدر العبادی یک بسته اصلاحات را پیشنهاد کرده است اما این مسئله چندان امیدوار کننده به نظر نمی‌رسد، به طوری که روز گذشته کاندید وزارت نفت اعلام انصراف کرد و نمی‌دانیم که دلیل این مسئله چه چیزی بوده است، برخی اعلام کردند که "بارزانی" با این کاندید مخالفت کرده است اما بر اساس اخباری که به بیرون درز کرده این فرد مورد تهدید قرار گرفته است.

سفارت آمریکا در بغداد مانع از اصلاحات می‌شود


حسن عبدالهادی تاکید کرد که سفارت آمریکا در بغداد کانع اصلی رسیدن عراق به ثبات است و در این خصوص گفت: ملت عراق تلاش می‌کند با فشار آوردن بر دولت به اصلاحات مطلوب برسد اما متأسفانه دست‌های پنهانی در کار هستند که مانع از این امر می‌شوند، باید بگویم که مهم‌ترین دست پنهانی موجود در عرصه سیاسی ، آمریکا و سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد است که با دقت اوضاع را بررسی کرده و مهره‌های خود در پارلمان و دولت را برای سنگ اندازی در راه اصلاحات حرکت می‌دهد.

 

وی خاطرنشان کرد که ثبات عراق به نفع آمریکایی‌ها،صهیونیست‌ها، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه نیست به همین دلیل تلاش می‌کنند تاجای ممکن عراق را در همین وضعیت نابسامان نگه داشته و یا نابسامانی‌ها را بیشتر کنند.

 

این فرمانده نیروهای داوطلب مردمی در پایان گفت: ملت عراق به راهپیمایی‌های هر جمعه خود ادامه خواهد داد تا شاید سیاستمداران این فشارها را درک کنند و اگر این مسئله را درک نکنند اتفاقات دیگری روی خواهد داد برای نمونه روز گذشته رهبر مجلس اعلی به طور غیر مستقیم سیاستمداران را تهدید کرد و گفت در صورتی که مسئله اصلاحات به ثمر ننشیند در آینده به شیوه‌های فشار دیگری روی خواهیم آورد و این موضع اغلب جریان‌های سیاسی در عراق است.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :