موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حوادث

a/6320 :کد

علت جاری شدن سیل های اخیر چیست؟

ابوالفضل بشیری

  یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۸:۱۴
تعداد بازدید : ۶۹۹۴   
 تحلیل ایران -علت جاری شدن سیل های اخیر چیست؟

سيل به عنوان پديده¬اي كه سبب مرگ ومير انسان¬ها و خسارات اقتصادي مي شود، اهميت زيادي دارد، به گونه¬ای که پديده¬ي سيل را می¬توان يكي از پيچيده¬ترين و مخرّب ترين رويدادهاي طبيعي دانست

سيل به عنوان پديده­ اي كه سبب مرگ ومير انسان­ها و خسارات اقتصادي مي شود، اهميت زيادي دارد، به گونه­ ای که پديده­ سيل را می­ توان يكي از پيچيده ­ترين و مخرّب ترين رويدادهاي طبيعي دانست كه بيش از هر بلاي طبيعي ديگر، جان و مال انسان­ها و شرايط اجتماعي و اقتصادي جامعه را به خطر مي­ اندازد. توزيع غيريكنواخت بارش­ها از نظر زمان، شدت و مقدار، در بخش هاي گسترده اي از ايران كه شرايط خشك و نيمه خشك دارد، سبب بروز سيلاب هاي ناگهاني با مرگ وميرها و زيان هاي بسيار مالي مي شود .مزيد بر اين، تخريب شديد منابع طبيعي چه به صورت بهره برداري بي رويه از جنگل ها و مراتع و چه تغيير كاربري اراضي و تبديل آن ها به اراضي كشاورزي نامناسب يا ساخت بي رويه مناطق مسكوني، سبب شده ­است كه سيلاب ها سال به سال چه از نظر تعداد وقوع و چه از ديدگاه شدت خسارات، افزايش يابند.

چند روز پیش، با شدت گرفتن باد و باران ظرف چند دقیقه سیل به راه افتاد و باعث غافلگیری بسیاری از مردم در استان های مختلف کشور شد و خسارات جانی و مالی زیادی به ویژه در ارتفاعات و مناطق کوهستانی به بار آورد. اما سوال اینجاست که چه عواملی باعث شده تا با وجود پیشرفت علم هواشناسی و افزایش امکانات باز هم شاهد غافلگیری و بروز خسارات فراوان هستیم! در ادامه علت اصلی جاری شدن سیل اخیر را از دیدگاه رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران خواهید خواند.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، علت اصلی جاری شدن سیلاب های اخیر را تخریب منابع طبیعی و محیط زیست می داند، از نظر وی مهم ترین علت سیل های اخیر به دلایل زیر است:

 • - تخریب 30 درصد اراضی جنگلی طی نیم قرن اخیر
 • - افت کیفیت پوشش های گیاهی(به طوری که بیش از 90 درصد پوشش گیاهی و مراتع در شرایط ضعیف قرار دارد و درحال تخریب است)
 • - مدیریت فقط 10درصد از حوزه آبخیزداری کشور
 • - چرای بیش از حد دام در مراتع کشور
 • - تبدیل اراضی منابع طبیعی به کاربری های ناپایدار مانند اراضی کشاورزی

 

محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز علت اصلی وقوع سیل اخیر و خسارات ناشی از آن را ناشی از این عوامل عنوان می کند:

 • - تصرف و تغییر اراضی در حریم و بستر رودخانه ها
 • - وضعیت پوشش گیاهی
 • - شدت بالای بارندگی

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران هم مهمترین علت جاری شدن سیلاب در تهران را این گونه معرفی می کند:

 • - دست خوردگی حوضه آبریز
 • - خالی کردن اراضی منابع ملی از درخت و پوشش گیاهی
 • - ساخت وسازها در حریم و بستررودخانه، ابنیه و احداث تاسیسات راهها

 

پرواضح است که اکثر کارشناسان مربوطه در بیان علت این پدیده یکصدا هستند و نظرات مشترکی دارند و راهکارهای مبارزه با آن نیز مشخص و معلوم است.

 پس تا زمانی که تخریب محیط زیست و منابع طبیعی ادامه دارد باید منتظر بلاها و فجایع طبیعی که عکس العمل طبیعت نسبت به عملکرد انسان هاست باشیم، زیرا طبیعت در قبال تعرض و تعدی که به آن می شود ساکت نخواهد نشست !

                               

  ابوالفضل بشیری
  کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست
  آدرس ایمیل : ab_bashiri@ymail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
سیل     منابع طبیعی     محیط زیست            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :