موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/63305 :کد

0

مارتین شولتز: رفتارهای اردوغان غیر قابل قبول است

  دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۵
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -مارتین شولتز: رفتارهای اردوغان غیر قابل قبول است

"مارتین شولتز"، رئیس پارلمان اروپا در گفتگو با نشریه "بیلد" آلمان خواستار موضعی آشکار در برابر رئیس جمهور ترکیه شده و رفتارهای وی را غیر قابل قبول ارزیابی کرد."مارتین شولتز"، رئیس پارلمان اروپا در گفتگو با نشریه "بیلد" آلمان خواستار موضعی آشکار در برابر رئیس جمهور ترکیه شده و رفتارهای وی را غیر قابل قبول ارزیابی کرد.


به  گزارش تحلیل ایران، اظهارات اخیر رئیس پارلمان اروپا در خصوص وضعیت ترکیه در اتحادیه اروپا و انتقادات شدیدی که وی در خصوص رفتارهای رجب طیب اردوغان مطرح کرده است، بار دیگر چشم انداز مذاکرات دوجانبه ترکیه و بروکسل را تحت الشعاع قرار داده است. اظهارات مارتین شولتز نشان می دهد که اروپای واحد همچنان مواضع سرسختانه‌ای در مقابل ترکیه دارد. از این رو چنانچه قبلا آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز مطرح کرده است، عضویت ترکیه در اروپای واحد روندی طولانی مدت و سخت را می طلبد. به نظر می رسد طی شدن این روند به اندازه ای خسته کننده و طولانی باشد که ترکیه ناچار شود از میانه راه از مسیری که در پیش گرفته است انصراف دهد.


مروری بر اظهارات اخیر مارتین شولتز در این خصوص قابل تامل است ."مارتین شولتز"، رئیس پارلمان اروپا در گفتگو با نشریه "بیلد" آلمان خواستار موضعی آشکار در برابر رئیس جمهور ترکیه شده و رفتارهای وی را غیر قابل قبول ارزیابی کرد. شولتز درا ین خصوص می گوید: همکاری در بحران پناهندگان هیچ دلیلی نمی شود که ما به ترکیه در مسائل دیگر انتقاد وارد نکنیم. ما نباید در برابر نقض حقوق اساسی در ترکیه سکوت کنیم فقط به خاطر اینکه در مسئله پناهندگان همکاری می کنیم. بلکه برعکس ما باید این موارد نقض قوانین را محکوم کرده و همواره درباره آزادی بیان و مسئله حقوق بشر با ترکیه بحث کنیم.در خصوص مسئله کردها نیز هیچ راه حل نظامی وجود نخواهد داشت و ترکیه باید به روند صلح بازگردد.


رئیس پارلمان اروپا به مانند دیگر مقامات اروپایی تاکید کرده است که  غلبه بر بحران پناهندگان و مذاکرات طولانی مدت عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا یا تسهیل ویزا مسائلی جدا از همدیگر هستند. هیچ گونه تخفیفی در این راستا وجود نخواهد داشت.


بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا مخالف اعطای امتیازات ویژه به ترکیه در قبال همکاری در مسئله پناهجویان هستند. این در حالیست که اعضای حزب عدالت و توسعه مدعی هستند که همکاری با اروپا بر سر بحران پناهجویان تسهیل کننده روند گفت و گوهای دو جانبه میان بروکسل و آنکارا خواهد بود. با این حال به نظر می رسد مقامات حزب حاکم ترکیه در این خصوص دچار خطای محاسباتی و اشتباه فاحشی شده اند! درهای اروپای واحد همچنان بر روی آنکارا بسته است.


مواضع سلبی افرادی مانند مارتین شولتز و حتی مواضع مبهم و دوگانه افرادی مانند آنگلا مرکل ( به عنوان بانی مذاکره با ترکیه بر سر بحران پناهجویان ) نشان دهنده پیچیدگی این موضوع در برهه حساس فعلی می باشد.


واقعیت امر این است که ترکیه همچنان راه بسیار سخت و نامشخصی را در راستای پیوستن به اتحادیه اروپا در پیش دارد. در این میان برخی از کشورهای اروپایی اساسا پیوستن ترکیه به اروپای واحد را بر نتافته و آن را از پایه و اساس مورد انتقاد قرار داده اند. همین مسئله کار آنکارا برای پیوستن به اروپاتی واحد را سخت و دشوار نموده است. نکته مهم دیگر اینکه رجب طیب اردوغان و احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه تاکنون انرژی سیاست خارجی ترکیه را صرف پیوستن به اروپا کرده اند بدون آنکه نتیجه ای در این خصوص به دست آورند. در دوران ریاست جمهوری نیکلا سارکوزی در فرانسه، عملا چشم اندازی برای عضویت ترکیه در اروپا وجود نداشت اما حتی پس از خروج سارکوزی از کاخ الیزه و حضور اولاند، این چشم انداز ایجاد نشد.


به عبارت بهتر، ترکیه حتی نمی تواند بر روی جا به جایی احزاب و گروههای سیاسی در کشورهای اروپایی جهت پیوستن به اروپای واحد حساب ویژه ای باز کند. برخی مواضع و موانع موجود  در مقابل  عضویت ترکیه در اروپای واحد به اندازه ای سلبی است که حتی با سالها مذاکره نمی توان بر آنها غلبه کرد. برخی اختلافات و وموضوعات مانند بحران قبرس نیز این روند را تشدید کرده است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :