a/6342 :کد

0

ایجاد سنسورهای حساس به دود برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگلها

  دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۰:۳۱
تعداد بازدید : ۳۹۶   
 تحلیل ایران -ایجاد سنسورهای حساس به دود برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگلها

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از ایجاد سنسورهای حساس به دود برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها خبر داد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از ایجاد سنسورهای حساس به دود برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایسنا ، معصومه ابتکار در مانور اطفای حریق در منطقه سرابیز شهرستان بویراحمد که با حضور 16 دستگاه اجرایی خدماتی و امدادی استان برگزار شد، افزود: جنگل‌های زاگرس از منابع مهم و مورد توجه کشور هستند و از جمله خدمات جنگل می‌توان به جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از رانش زمین، تولید منابع آب شیرین، تنفس طبیعی در کره زمین، جاذب گازهای گلخانه‌ای، گردشگری و تاثیرات آن برروح و روان اشاره کرد.

وی بیان کرد: یک ساعت پیاده‌روی در جنگل کار یک داروی فشار خون را انجام می‌دهد و اثر درمانی برای روح و روان افراد دارد. جنگل‌ها خدمات بی‌نظیری دارند که برای استمرار و حفظ آنها باید تلاش کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: دولت یازدهم کارهای مختلفی برای حفاظت از جنگل‌ها و به خصوص جنگل‌های بلوط زاگرس انجام داده و نسبت به محیط زیست نگاه ویژه‌ای دارد. دولت با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و مدیریت درست برای حفاظت از جنگل‌های بلوط زاگرس، برنامه دارد و این جنگل‌ها از ابتدا مورد توجه دولت بوده است؛ به طوری که با توجه به ضرورت‌ها در هیات دولت برای برنامه‌های حفاظتی از این جنگل‌ها مصوباتی داشته‌ایم و دولت درخصوص بیماری جنگل‌های بلوط ورود ویژه‌ای داشت و اقدامات خوبی انجام داد.

ابتکار با اشاره به تغییر کاربری و تخریب‌های صورت گرفته به دلایل مختلف در مناطق مختلف کشور به خصوص جنگل‌های بلوط زاگرس تصریح کرد: برای مقابله با آتش‌سوزی‌های صورت گرفته در جنگل‌های بلوط زاگرس تاکنون در 14 استان کشور جهت آمادگی و هماهنگی بیشتر با برگزاری این مانورها شناختی از مشکلات و کمبودها را برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها ایجاد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌ای برای آتش‌سوزی‌ها و اطفای حریق با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع امضاء کرده‌ایم تا در صورت نیاز با استفاده از بالگرد و نیروهای مسلح برای اطفاء حریق در جنگل‌ها استفاده کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: با توجه به شرایط خشکسالی که با آن مواجه هستیم و تهدیداتی که این پدیده دارد و مردم از نزدیک با جنگل در ارتباط هستند، باید مراقبت و آموزش برای ممنوعیت روشن کردن آتش در تابستان انجام شود و آتش‌روشن کردن در جنگل‌ها در این فصل ممنوع است.

ابتکارعنوان کرد: کمبودها در زمینه آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها در هیات دولت بررسی خواهد شد تا بتوانیم آنها را برطرف و مدیریت ریسک و شناسایی کمبودها را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور پس از ورود به فرودگاه یاسوج و استقبال مسئولان از وی، در گلزار شهدای یاسوج حضور پیدا کرد و با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کرد.

همچنین سایر برنامه‌های ابتکار در این سفر شرکت در شورای اداری استان، دیدار با تشکل‌های مردمی زیست‌محیطی نیز عنوان شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :