موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/63621 :کد

0

نبرد تاکتیک ها؛ گام بعدی ارتش سوریه در برابر جبهه تروریسم

  چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۴
تعداد بازدید : ۲۸۱   
 تحلیل ایران -نبرد تاکتیک ها؛ گام بعدی ارتش سوریه در برابر جبهه تروریسم

دستاورد روزهای اخیر ارتش سوریه در برخی مناطق به ویژه حومه حمص و از سوی دیگر تحرکات گروه های مسلح همسو با جبهه تروریستی النصره گواه آن است که صحنه های جنگ آبستن حوادث غیرمترقبه خواهد بود.

دستاورد روزهای اخیر ارتش سوریه در برخی مناطق به ویژه حومه حمص و از سوی دیگر تحرکات گروه های مسلح همسو با جبهه تروریستی النصره گواه آن است که صحنه های جنگ آبستن حوادث غیرمترقبه خواهد بود.


به گزارش تحلیل ایران : بحران سوریه مراحل پرفراز و نشیبی را از ابتدا تاکنون پشت سرگذاشته است؛ در مرحله ای فقط عملیات نظامی و جنگ در سوریه خودنمایی می کرد و این به این علت بود که دشمنان نظام بشار اسد به ساقط کردن نظام وی از طریق نظامی می اندیشیدند اما هنگامی که این رویا محقق نشد در کنار اقدامات نظامی و تجهیز و روانه کردن تروریست ها به خاک سوریه برای جنگ با نظام بشار اسد، آرام آرام به راهکار سیاسی نیز توجه شد.


گفتگو و راهکار سیاسی از اهمیت دستاورد نظامی در عرصه میدان جنگ کم نکرد زیرا معمولا گفتگوهایی که در حین جنگ صورت می گیرد تحت تاثیر اوضاع میدانی است یعنی هر طرفی که مناطق تحت تسلط بیشتری داشته باشد بالطبع برگ برنده های بیشتری نیز دارد.


مذاکرات سوریه نیز از این قاعده مستثنی نیست.در حالی که تا چندی دیگر دور دیگری ازمذاکرات سوریه در ژنو شروع می شود همه طرف های می کوشند که در عرصه نبرد دستاوردی داشته باشند.


ارتش سوریه اخیرا موفق به آزاد سازی تدمر یا همان شهر تاریخی پالمیرا از لوث داعش کرده است و در تازه ترین دستاورد خود نیز شهر القریتین را بازپس گرفته است.بازپس گیری این شهر از آن حیث اهمیت دارد که مقدمه و در واقع سکویی برای حرکت به سوی دیرالزور و الرقه کانون اصلی داعش و تروریست هاست.


این موضوع خوشایند آمریکا و همپیمانان آن نیست و آنها که فقط سودای کنار زدن نظام بشار اسد را در سر دارند از این دستاوردها خرسند نیستند و تحرکات پنهان و آشکار آنها در معادله شطرنج گونه سوریه گواه این مدعاست. آزادسازی شهر تدمر موجب شد که واشنگتن و هم پیمانانش گروه های وابسته به خود را از طریق اردن روانه منطقه التنف کنند. همچنین آزادسازی شهر القریتین نیز همزمان شد با سخنان مسئولان آمریکایی در خصوص اینکه واشنگتن در حال بررسی طرحی مبنی بر افزایش گسترده شمار نیروهای ویژه اعزام شده به خاک سوریه است. در همین راستا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز اعلام کرد که آنکارا فهرستی متشکل از ۱۸۰۰ نیرو را به دولت آمریکا تحویل داده که برای مبارزه با داعش آمادگی دارند. این اظهارات مقامات آمریکایی و تُرک نشان دهنده این است که کشورهای حامی تروریسم در صدد هستند که مناطق تحت تسلط داعش را پیش از آنکه ارتش سوریه و متحدانش آزاد کنند، در کنترل گروه های خود درآورند.


این اتفاقی نیست که گروه های مسلح به ناگاه بر مناطق جنوبی حلب یورش ببرندد بلکه به طور حتم حاصل برنامه ریزی و تجهیز قبلی است که ردپای دشمنان سوریه در آن مشهود است.

تروریست های وابسته به دشمنان سوریه از همان ابتدای برقراری آتش بس بارها آن را نقض کردند.اقدام آنها در حومه جنوبی حلب نقض آشکار آتش بس محسوب می شود.هدف این اقدامات کاستن از فشارها علیه جبهه تروریستی النصره و داعش بود به ویژه که پیروزی ها گواه فرو ریختن تروریست هاست.


پایگاه العهد در گزارشی در این باره نوشت: «در حالی که همگان مشغول اجرا و نظارت بر آتش بس بودند در پشت پرده توطئه ها در جریان بود.نشست های محرمانه افسران اطلاعاتی کشورهای حامی تروریسم با سرکرده های گروه های مسلح در محورهای قنیطره، درعا، ادلب، حلب و حماه شکل گرفت.بیست افسر اطلاعاتی از کشورهای حامی تروریسم از جمله سعودی، ترکیه، اردن و آمریکا و یک شخصیت امنیتی از رژیم صهیونیستی مشغول کار اطلاعاتی بودند.


بر اساس  اطلاعات واصله، رایزنی ها توفانی بود زیرا میان احرار الشام و النصره اختلافاتی رخ داد و این به خاطر بلعیدن گروه های کوچک از سوی جبهه النصره در حومه ادلب بود.گروه هایی مانند جیش الاسلام و لشگر ۱۳ و گروه موسوم به فیلق الشام به دنبال افزایش کمک بودند.


اما افسران اطلاعاتی در جعبه خود طرحی آماده کرده بودند که آن را برای گروه های مسلح توضیح دادند.این طرح حاوی دستور برای یورش گسترده در محورهای جنوبی حلب و گشودن جبهه در جنوب درعا و قنیطره در آن واحد بود.وعده هایی درباره تامین مقادیر زیاد مهمات و سلاح از سعودی و ترکیه و برقراری پل هوایی برای انتقال تروریست ها از افغانستان، پاکستان، چچن، مالی، مغرب و چاد با هواپیماهای سعودی از دیگر وعده ها بود.


بر این اساس محموله موشک های تاو از سوی لشگر موسوم به ۱۳ دریافت شد.این لشگر تحت هماهنگی جبهه النصره فعالیت می کند.گروه های مسلح از مرزهای ترکیه به سوی حومه ادلب حرکت کرد.توزیع افراد مسلح انجام شد و سهم جبهه النصره در جبهه بانص و تل حدیه برای آماده سازی یورش به تل العیس بود و احرار الشام نیز یورش به روستای ابو رویل و تله الاربعین را برعهده گرفت و گردان های ابوعماره و لشگر ۱۳ و جیش الاسلام و جند الاقصی در محور خان طومان».

 


سیاست های خصمانه حامیان تروریسم علیه نظام سوریه و ملت سوریه ادامه دارد و در این میان ارتش سوریه نیز با تمام توان در برابر توطئه ها ایستاده است.ماحصل آنچه طی روزهای گذشته از سوی تروریست ها و با طرح و برنامه حامیان آنها صورت گرفته است نقض آشکار آتش بس است. گروههایی که به آتش بس پیوسته اند در پنهان با جبهه النصره در ارتباط هستند و این ایجاب می کند که واکنشی در خور از سوی  ارتش سوریه به آنها داده شود.نبرد حومه جنوبی حلب آبستن حوادث بی شمار است و روزهای آتی شاهد امور غیر مترقبه ای خواهیم بود.ارتش سوریه قادر به خلق پیروزی های دیگر و برافروخته کردن چهره دشمنان هستند.


حمله هوایی به محل نشست سرکرده های تروریست ها در روستای کفر جالس در حومه شمالی ادلب و هلاکت سخنگوی جبهه النصره و فرزندش و بیست تروریست دیگر گواه این است که ارتش سوریه ابتکار عمل را در دست دارد.


ارتش سوریه با آزاد سازی القریتین میخی دیگری بر تابوت داعش در قلب جغرافیای سوریه کوبید و زمینه نبردهای جدید در شرق و جنوب را فراهم کرد.آزاد سازی القریتین مقدمه دستاوردهای بعدی است که در جبهه القلمون رقم زده خواهد شد.


ارتش سوریه تلاش می کند که از طرح کلاسیک پرهیز کند.ارتش سوریه به جای اینکه ابتدا به القریتین و سپس به تدمر برود ابتدا تدمر را بازپس گرفت که بازتاب مهمی با توجه به جایگاه تاریخی این شهر و افزایش روحیه نیروهای ارتش سوریه داشت و دیگر اینکه کوشید مانع از فرار تروریست ها از القریتین به تدمر شود و بازپس گیری تدمر سخت شود بنابرین طرح های و تاکتیک های نظامی منحصر به فردی را اجرا کرد.


آزاد سازی القریتین از این جهت اهمیت دارد که این شهر حلقه اتصال میان حومه شمال شرقی دمشق و حومه شرقی حمص است.این دستاورد خطوط نفت و گاز را در منطقه اممن می کند و راههای امداد رسانی برای داعش از البادیه به سوی القلمون را می بندد.


همانطور که گفته شد نبردهای سوریه شطرنج گونه است و ارتش سوریه در برابر توطئه ها و نقض عهد گروه های مسلح در حومه حلب و همسویی و همپیمانی آنها با جبهه النصره و در مقابله با حامیان تروریسم، داشته های زیادی دارد و نبردهای دیرالزور، الرقه و القلمون در راه است که هریک مطابق تاکتیک نظامی خاصی صورت خواهد گرفت.در جبهه حومه حمص ارتش سوریه به پیشروی به سوی خنیزیر، حفیر شرقی و جنوبی ادامه خواهد داد.


در واقع تروریست ها با تحرکات خود در حومه حلب درهای جهنم را به سوی خود گشوده اند.نبرد در این منطقه به پایان نخواهد رسید مگر اینکه همه مناطقی که تروریست ها در حین آتش بس اشغال کرده اند از سوی ارتش سوریه بازپس گرفته شود و تحرکات تروریست ها حباب گونه و موقتی است.


در پایان می توان گفت که آنچه طی روزهای آتی در سوریه شاهد آن خواهیم بود عبارتند از؛

-ادامه پیشروی های ارتش سوریه در قلب جغرافیای این کشور به سوی دیرالزور و الرقه.

-خارج شدن حومه حلب از آتش بس و عملیات گسترده ارتش سوریه برای درهم کوبیدن تروریست ها و عقب راندن آنها به مسافتی دورتر.


-احتمال تحرکات گروه های وابسته به آمریکا و همپیمانان آن در منطقه در جبهه های جنوبی سوریه.

- تلاش طرف های درگیر برای به دست آوردن موفقیت های جدید برای بهره برداری از آن در عرصه مذاکرات ژنو.

/ مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :