موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/63867 :کد

0

انتشار اقلام پیشنهادی ایران برای اعطای ترجیحات تعرفه‌ای

  پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۷:۱۹
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -انتشار اقلام پیشنهادی ایران برای اعطای ترجیحات تعرفه‌ای

سازمان توسعه تجارت، فهرست پیشنهادی ایران برای اعطای تخفیف تعرفه‌ای در قالب پروتکل طرح تعرفه‌های ترجیحی میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را منتشر کرد.

سازمان توسعه تجارت، فهرست پیشنهادی ایران برای اعطای تخفیف تعرفه‌ای در قالب پروتکل طرح تعرفه‌های ترجیحی میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را منتشر کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، هیات وزیران اواسط اسفندماه به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی فهرست اقلام پیشنهادی ایران برای اعطای ترجیحات تعرفه‌ای به کشورهای عضو پروتکل تعرفه‌های ترجیحی سازمان کنفرانس اسلامی را تصویب کرد.

این تصمیم در راستای اجرای بند (۴) ماده (۳) قانون تشریفات (پروتکل) طرح تعرفه‌های ترجیحی برای نظام ترجیحات تجاری میان کشورهای عـضو سازمان کنفرانس اسلامی ( PRETAS ) مصوب۱۳۸۹ صورت گرفته است.

مهر نوشت: فهرست اقلام پیشنهادی ایران برای اعطای ترجیحات تعرفه‌ای به کشورهای عضو پروتکل یادشده به شرح جداول پیوست که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می شود. در جدول تصویب شده ۲۶۹ ردیف به چشم می‌خورد که ۶۰ ردیف تعرفه‌ای نسبت به سال گذشته یک درصد کاهش داشته است.

لایحه پروتکل طرح تعرفه‌های ترجیحی برای نظام ترجیحات تجاری میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی (PRETAS) بنا به پیشنهاد وزارت بازرگانی در سال ۱۳۸۹ در هیات وزیران به تصویب رسید و سپس در دی ماه همان سال در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به تصویب رسید.

این پروتکل با اعتقاد به نقش اساسی تجارت در دستیابی به سطح بالاتری از همکاری‌های اقتصادی، گسترش فرصت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری و همچنین بالا بردن سطح رفاه بین کشورهای عضو و تمایل بعضی از کشورهای شرکت کننده برای پیگیری برنامه اختیاری روش کاهش سریع تعرفه‌ها به تصویب رسید.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :