موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/63885 :کد

0

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در نوزدهم فروردین

  پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۲
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در نوزدهم فروردین

امروز پنجشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، بیست و هشتم جمادی الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری و هفتم آوریل ۲۰۱۶ میلادی است. ۲۸ سال پیش در چنین روزی، انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

  امروز پنجشنبه نوزدهم فروردین 1395 هجری خورشیدی، بیست و هشتم جمادی الثانی 1437 هجری قمری و هفتم آوریل 2016 میلادی است. 28 سال پیش در چنین روزی، انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

19 فروردین 1367
انتخابات سومین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای در شرایط سخت بمباران شهرها به وسیله رژیم بعث عراق، بار دیگر عزم و اراده این ملت در حفظ دستاوردهای انقلاب را نشان داد. در این انتخابات ١٦میلیون و ٧١٤ هزار و ٢٨١ تن به عبارتی 59.72 درصد شركت كردند.

19 فروردین 1359
آیت الله سید محمد باقر صدر مرجع و متفكر بزرگ اسلامی و خواهر وی سیده بنت الهدی صدر پس از دستگیری به وسیله رژیم بعث عراق و تحمل شكنجه‏ های فراوان در زندان ‏های این رژیم به شهادت رسیدند. آیت الله صدر نقش ارزنده‏ ای در حمایت از انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی داشت.

19 فروردین 1359
امام خمینی در پیامی فرمودند: اگر كارتر در عمر خود، یك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه با ایران است. ما این قطع رابطه را به فال نیك می گیریم، چون كه این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید دولت آمریكا از ایران است.

19 فروردین 1355
ایران رابطه سیاسی خود را با كوبا قطع كرد.

19 فروردین 1333
دادگاه تجدید نظر محاكمه محمد مصدق، كار خود را آغاز كرد.

19 فروردین 1303
مجلس شورای ملی در جلسه ای غیرعلنی، با بیان سخنانی كه تقریبا همگی در تایید رضاخان بود با بیش از 90 رای به رئیس الوزرایی رضاخان رای اعتماد داد. در واقع پس از تهدیدهای فرماندهان لشكر رای گیری انجام شده بود.

19 فروردین 1303
به دنبال استعفای دیروز رضاخان از رئیس الوزرایی، وزیران كابینه برخلاف معاونان بر سر كار حاضر نشدند.

19 فروردین 1300
روزنامه های شهر مشهد كه چند روزی برای اجرای شرایط حكومت نظامی تعطیل شده بودند، از حالت توقیف و تعطیل خارج و آغاز به كار كردند.

19 فروردین 1300
به دنبال انتشار اعلام حكومت نظامی تهران، تجارتخانه ها و بازار تعطیل شدند.

19 فروردین 1287
محمدعلی شاه قاجار مورد سوء قصد قرار گرفت. به دنبال این رویداد عده ‌ای به وسیله مأموران نظمیه بازداشت و برای بازپرسی به كاخ گلستان برده شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران (جلد 1 و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :