موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/63939 :کد

0

طرح جمهوری خواهان برای ممانعت از دسترسی ایران به دلار آمریکا

  پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۹
تعداد بازدید : ۱۶۶   
 تحلیل ایران -طرح جمهوری خواهان برای ممانعت از دسترسی ایران به دلار آمریکا

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه کابینه اوباما ممکن است برخی از تحریم‌های مالی علیه ایران را لغو کند، دو تن از سناتورهای جمهوری خواه خواهان ممانعت از دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده هستند

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه کابینه اوباما ممکن است برخی از تحریم‌های مالی علیه ایران را لغو کند، دو تن از سناتورهای جمهوری خواه خواهان ممانعت از دسترسی ایران به سیستم مالی ایالات متحده هستند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری هیل، مارکو روبیو و مارک کیرک سناتورهای جمهوری خواه سنای آمریکا روز چهارشنبه قانونی را ارائه کردند تا مانع تبادل ارزی بانک‌های خارجی با ایران از طریق دلار آمریکا شوند.

 

این قانون از دسترسی غیرمستقیم ایران به واحد پولی آمریکا از طریق مسدود سازی سیستم نقل و انتقال بانکی دلار در خارج از آمریکا برای معاملات مرتبط با تهران یا افراد با ملیت ایرانی جلوگیری خواهد کرد.

 

مارکو روبیو در بیانیه‌ای استدلال کرد که کابینه اوباما پس از توافق هسته‌ای که سناتورها با آن مخالف بودند و در سال گذشته به دست آمد شرایط را برای ایران تغییر داده است.

روبیو در این بیانیه در اظهاراتی خصمانه مدعی شد که ایران به تامین بودجه سازمان های تروریستی و آزمایش‌های موشکی پس از توافق هسته‌ای ادامه داده است.

 

وی گفت:‌ دسترسی ایرانیان به سیستم مالی ایالات متحده یا دلار آمریکا چه مستقیم و چه غیرمستقیم تنها از این فعالیت‌های بی ثبات کننده و تهدیدآور حمایت بیشتر خواهد کرد.

مارک کیرک نیز مدعی شد که هموارسازی حتی غیرمستقیم دسترسی به دلار آمریکا، چراغ سبز اسکناس پشت سبز (دلار) برای تروریست‌های رژیم ایران و جنایتکاران مالی خواهد بود.

در این پیشنهاد سناتورهای آمریکایی هر بانک خارجی که به ایران در دستیابی به دلار آمریکا کمک کند شامل تحریم می‌شود.

 

این دو سناتور در هفته گذشته پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه کابینه اوباما ممکن است برخی از سیاست‌هایش را تغییر دهد، با ارسال نامه‌ای از کابینه خواستند تا محدودیت‌های کنونی را حفظ کند.

 

پایگاه خبری هیل در ادامه نوشت: سناتورهای هر دو حزب ایالات متحده درباره رفتار ایران پس از توافق هسته‌ای به خصوص درباره آزمایش‌های موشک‌های بالستیک اخیر ابراز نگرانی کرده‌اند.

جان کورنین سناتور جمهوری‌خواه به طور جداگانه روز چهارشنبه گفت که او امیدوار است کنگره از قانون تحریم‌ها که در میان اعضای برجسته کمیته روابط خارجی در حال بررسی است حمایت کند.

وی مدعی شد:‌ امیدوارم به زودی سنا این قانون را پشت سر بگذارد. متحدان ما و دوستان ما لازم است بدانند که اگر رئیس جمهور در کنار آن‌ها نمی‌ایستد و با دشمنان به مبارزه نمی‌پردازد، کنگره این کار را خواهد کرد.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :