موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/63979 :کد

0

آیا جانشین جعفری رای اعتماد نمایندگان عراق را کسب خواهد کرد؟

  پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۹
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -آیا جانشین جعفری رای اعتماد نمایندگان عراق را کسب خواهد کرد؟

عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت باید دیداری با الشریف علی بن الحسین نامزد حیدرالعبادی برای تصدی وزارت خارجه برگزار شود تا مشخص شود آیا وی شایستگی تصدی این پست را دارد یا خیر.عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت باید دیداری با الشریف علی بن الحسین نامزد حیدرالعبادی برای تصدی وزارت خارجه برگزار شود تا مشخص شود آیا وی شایستگی تصدی این پست را دارد یا خیر.


به گزارش تحلیل ایران، «عبدالباری زیباری» از نمایندگان پارلمان عراق و عضو کمیسیون روابط خارجی فاش کرد این کمیسیون به زودی نشستی با نامزد تصدی وزارت خارجه برگزار خواهد کرد تا مشخص شود که آیا وی برای تصدی این منصب، لیاقت دارد یا خیر.


وی افزود کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق دو روز پیش نشستی را به درخواست ریاست پارلمان(سلیم الجبوری) برای بیان این‌که آیا نامزد معرفی شده از سوی حیدرالعبادی نخست وزیر برای تصدی وزارت خارجه، شایستگی لازم را دارد یا خیر، نشست برگزار کرد.


زیباری تاکید کرد سئوالاتی درباره نامزد تصدی وزارت خارجه مطرح است که باید پاسخ داده شود.


عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت باید دیداری با الشریف علی بن الحسین نامزد حیدرالعبادی برای تصدی وزارت خارجه برگزار شود تا مشخص شود آیا وی شایستگی تصدی این پست را دارد یا خیر، کمیسیون روابط خارجی تا کنون تصمیمی در رد یا تایید نامزد العبادی تا زمانی که دیدار با وی انجام نشود،‌نگرفته است.


زیباری در پاسخ به این سئوال که اگر ارزیابی کمیسیون‌ها درباره نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها منفی باشد،‌آیا نامزدی‌ها لغو و معرفی اسامی جدید درخواست خواهد شد؟ اظهار داشت همه در این زمینه اتفاق نظر دارند که در صورت منفی بودن نتایج ارزیابی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها، پارلمان به آنها رای اعتماد نخواهد داد و العبادی هم  این مسئله را می‌داند و بدون شک تغییراتی در این فهرست(نامزدها) ارائه خواهد شد و من معتقدم اسامی نامزدهای رد شده به العبادی برگشت داده می‌شود تا وی اسامی جدیدی را جایگزین کند.


نامزد تصدی وزارت خارجه عراق در یک نگاه:

الشریف علی بن الحسین نامزد حیدرالعبادی نخست وزیر عراق برای تصدی وزارت خارجه و جانشینی ابراهیم الجعفری است، وی سال 1956 میلادی در بغداد به دنیا آمد و سالیانی از عمرش را در تبعید بین لبنان و انگلیس گذراند. الشریف در حال حاضر رئیس گروه موسوم به الحرکة الملکیة الدستوریة العراقیة است. برخی منابع مدعی شده‌اند که الشریف برای بازگرداندن نظام پادشاهی به عراق تلاش می‌کند و وی خود را وارث قانونی منصب پادشاهی در عراق به سبب ارتباطش با ملک فیصل دوم آخرین پادشاه عراق می‌داند.الشریف تحصیلات خود را در لبنان و انگلیس با دریافت کارشناسی ارشد از دانشگاه در رشته اقتصاد تکمیل کرد.الشریف یکی از مخالفان رژیم صدام معدوم بود. پدر وی الشریف الحسین بن علی آخرین امیر مکه مکرمه تا سال 1908 میلادی و مادرش شاهزاده بدیعه دختر ملک علی بن حسین اول خاله ملک فیصل دوم بود(منبع: ویکی‌پدیا)


از سوی دیگر الفرات گزارش داد سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی به تعدیل وزارتی جدید معترض است. حکیم گفته است شیوه اعلام تغییر کابینه موفقیت‌آمیز نبوده و ما ملاحظاتی در این زمینه داریم، ما به طور جدی برای نجات دولت از طریق گام‌های اصلاحی هدفمند تلاش می‌کنیم.


سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق هم در نشست روز دوشنبه پارلمان گفته بود اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها به نمایندگان تحویل داده شده تا در کمیسیون‌های مربوطه بررسی کنند.


به گفته وی، رویکرد کلی به سمت تغییر فراگیر تمام وزیران است و این‌که باید با عملیات تغییر فراگیر در هیئت‌ها،‌معاونان،‌مدیران عامل، فرماندهان امنیتی و سفیران مرتبط باشد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :