موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/64 :کد

بحران اوکراین مکمل دیپلماسی ایران

حمیدرضا قوام ملکی

  ﺳﻪشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۴۲۷   

هر دیپلماسی موفق علاوه بر تدبیر و سنجش درست موقعیت به میزانی از همراهی بخت و اقبال نیز نیاز دارد. توفیق دیپلماسی جدید ایران بیش از هر چیز به شکستن جو خصمانه قدرتهای بزرگ هسته ای که به همراه آلمان در طرف مقابل میز نشسته اند، بستگی دارد. قدرتهایی که تداوم انحصار در سلاح و تکنولوژی هسته ای را ضروری تفوق خود در عرصه بین المللی می دانند و در این زمینه متفق القولند. همین بی توجهی به اتفاق قدرتهای بزرگ در این زمینه بود که دیپلماسی دولت پیشین را با شکست روبرو ساخت و زمینه ساز توفیق نسبی تحریم ها علیه کشورمان شد. حال دیپلماسی جدید ایران سعی در شکستن این اتفاق نظر دارد و با اتخاذ رویه ای تعاملی سبب ایجاد منافع متفاوت و در نتیجه انتظار رفتارهای متفاوت در طرفی می شود که پیش از این توسط آمریکاییها هم نوا شده بود.

در چنین اوضاع و احوالی است که برخی تحولات با ایجاد شکاف در بین قدرتهای بزرگ به مدد دیپلماسی نوین آمده اند که بی گمان مهم ترین آنها بحران اوکراین است. در شرایط جدید که غرب و روسیه در بحرانی ترین وضعیت تقابلی، از فردای جنگ سرد تاکنون، قرار گرفته اند فرصت مناسبی برای توفیق دیپلماسی نوین ایران فراهم شده است. اجماع قدرتهای بزرگ به سمت فروپاشی می رود و ایران با برطرف کردن برخی نگرانی ها و توسعه تعاملات بین المللی خود در مسیر موفقیت گام بر می دارد. اکنون دو طرف مناقشه که پیش از این متفقاً در طرف مقابل میز مذاکرات نشسته بودند زمینه جدایی از یکدیگر را پیدا کرده اند و این امر به ایران فرصتی برای حل و فصل مسائل با تک تک آنها به طور جداگانه می دهد.

روس ها در شرایط بحرانی کنونی همراهی ایران را ضروری می دانند و موقعیت جغرافیایی و منابع انرژی ایران توجه اروپایی ها را بیش از پیش به سمت کشورمان جلب خواهد کرد. غربی ها دیگر مانند گذشته همراهی شرقی ها را نخواهند داشت و این در شرایطی است که خود نیز در ادامه مسیر گذشته منافعی نمی بینند. با در نظر گرفتن شرایط جدید، باید از محافظه کاری گام های نخست قدمی فراتر گذاشت و منافع جمهوری اسلامی ایران را در مقیاسی وسیع تر و با افقی گسترده تر تعریف و تعقیب نمود.

                               

  حمیدرضا قوام ملکی
  پژوهشگر
  آدرس ایمیل : hghavam@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :