موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64063 :کد

0

تاکید دبیر کل ناتو بر از سرگیری همکاری ها با مسکو

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۱
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -تاکید دبیر کل ناتو بر از سرگیری همکاری ها با مسکو

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که ناتو خواهان آغاز جنگ سرد جدید نیست و می خواهد تا روابط با روسیه از سرگرفته شود.

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد که ناتو خواهان آغاز جنگ سرد جدید نیست و می خواهد تا روابط با روسیه از سرگرفته شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه ودوموستی، ینس استولتنبرگ چهارشنبه گذشته در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت: ناتو خواهان رویارویی با روسیه نیست و برعکس تلاش می کند تا همکاری های جدید با این کشور بنا کند.

دبیر کل ناتو همچنین خاطرنشان کرد که ناتو برای گریز از جنگ سرد جدید با روسیه تلاش خواهد کرد.

وی با بیان این که هیچ گونه تضادی میان دفاع مطمئن و گفت و گوهای سیاسی وجود ندارد، اظهار داشت: مذاکره نشانه ضعف نیست. روسیه باید این واقعیت را درک کند که همکاری با ناتو بیش از رویارویی با آن منفعت خواهد داشت.

«ینس استولتنبرگ» بر عزم ناتو برای ازسرگیری شورای روسیه -ناتو که فعالیت آن از دو سال پیش به دلیل مساله اوکراین متوقف شده تاکید کرد و گفت: سازمان ناتو در رابطه با مناقشه اوکراین همکاری های عملی با طرف روسی را متوقف کرد اما گفت و گوهای سیاسی با مسکو را متوقف نکرده است. به همین دلیل شورای روسیه - ناتو موجودیت خود را از دست نداده است.

وی ادامه داد: فعالیت شورای روسیه - ناتو ممکن از سرگرفته شود اما برای این منظور باید دستور کار آن تنظیم شود. با مسکو در این زمینه گفت و گو می کنیم و امیدوارم در مورد دستور کار جدید شورای روسیه - ناتو به توافق برسیم.

دبیر کل ناتو در همین حال خاطرنشان کرد: سیاست های روسیه همچنان موجب نگرانی اعضای این بلوک است. این مساله از افزایش قدرت و توانمندی نظامی روسیه منشاء می گیرد.این کشور همسایگان خود را تهدید می کند و مرزها را تغییر می دهد.

وی همچنین روسیه را متهم کرد که برای برهم زدن ثبات اوکراین تلاش می کند. روسیه تمام کشورهای عضو ناتو ازجمله کشورهای اروپای شرقی را تهدید می کند. سیاست های ناتو در قبال روسیه انعطاف پذیرتر و سازمان یافته تر شده است. شمار نیروهای واکنش سریع ناتو سه برابر افزایش یافته است.

وی در مورد اظهارات اخیر دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که با انتقاد از این سازمان نظامی امکان انحلال آن را بعید ندانست، اظهار داشت: موجودیت ناتو همچنان موجه است. بدون ناتو همکاری های کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس ضعیف خواهد بود و سطح امنیت اروپا و آمریکا کاهش می یابد و وضعیت جهان خطرناک تر خواهد شد.


وی مدعی شد: خطرات و چالش های امنیتی ازجمله بر اثر اقدامات روسیه، موجودیت ناتو را به عنوان اتحادیه نظامی ایجاد شده برای تامین امنیت کشورهای غربی موجه می کند.
روابط روسیه و ناتو از دو سال پیش بر سر مساله اوکراین تیره بوده و در این مدت اتهام های متقابلی مطرح شده است.

ناتو در این مدت چندین رزمایش مشترک با کشورهای منطقه اروپای شرقی از جمله اوکراین و کشورهای حوزه بالتیک برگزار کرد که موجب نارضایتی مقام های روسیه شده و این اقدامات را خصمانه و تنش آفرین خوانده اند.

مسکو بارها نسبت به ادامه طرح گسترش ناتو به مرزهای روسیه و تلاش برای جذب جمهوری شوروی سابق به عضویت در این پیمان هشدار داده است. مقامهای ناتو نیز روسیه را به ایجاد خطر برای کشورهای عضو این پیمان متهم کرده اند.

دبیرکل سازمان ناتو در این رابطه به تازگی روسیه را به تلاش برای ایجاد تفرقه بین کشورهای عضو این سازمان متهم کرد و گفت: از مدت ها پیش شاهدیم روسیه سرسختانه تلاش می کند با استفاده از وسایل مختلف بین کشورهای همسایه خود و اعضای ناتو تفرقه بیندازد.

وی همچنین گفت که حضور روسیه در سوریه برای ناتو نگران کننده است و در پاسخ به این اقدام حضور نظامی خود را در برخی مناطق از جمله دریای مدیترانه و اروپای شرقی تقویت می کنیم.

دبیر کل ناتو خاطر نشان کرد: تلاش های روسیه برای فروپاشی ناتو ناکام بوده زیرا اعضای این سازمان بطور مشترک و جمعی به این تهدیدها پاسخ داده اند و تحریم های اقتصادی اروپا، آمریکا و سایر کشورهای همپیمان در فشار بر فعالیت های روسیه سهم داشته است.

نماینده دائمی روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم اخیرا اعلام کرده است: روسیه و کشورهای غربی درگیر جنگ سرد جدید شده اند و سیاست بازداشتن مسکو که توسط این پیمان نظامی اجرا می شود مساله خطرناکی است.

 /  میزان

                               

دبیرکل     ناتو     جنگ     مسکو     روابط    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :