موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/64122 :کد

0

وقتی مصر علیه ایران موضع می گیرد

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۱
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -وقتی مصر علیه ایران موضع می گیرد

وزارت خارجه مصر همسو با سیاست‌های رژیم سعودی علیه ایران، تهران را به بی‌ثباتی در منطقه و مداخله در امور کشورهای عربی متهم کرد.

 

وزارت خارجه مصر همسو با سیاست‌های رژیم سعودی علیه ایران، تهران را به بی‌ثباتی در منطقه و مداخله در امور کشورهای عربی متهم کرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، هم‌زمان با سفر رسمی «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی به قاهره، وزارت خارجه مصر بیانیه‌ای انتقادی علیه ایران صادر کرد.طبق این گزارش، «احمد ابو زید» سخنگوی وزارت خارجه مصر، روز پنجشنبه طی اظهاراتی ضد ایرانی، تهران را به قاچاق سلاح به یمن متهم کرد.

تسنیم نوشت: ابوزید گفت: «ادامه تلاش‌ها برای قاچاق سلاح به یمن بر خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت و قوانین بین‌المللی است.»وی مدعی شد «رفتار منطقه‌ای ایران مایه نگرانی مصر است.»سخنگوی وزارت خارجه مصر در ادامه اظهارات ضد ایرانی خود که در راستای سیاست‌های سعودی‌هاست، مدعی شد: «این امر پرسش‌هایی را درخصوص تضاد بین مواضع رسمی ایران و اقدامات کنونی آن مطرح می‌کند. ایران نه‌ تنها به تقویت ثبات در منطقه کمک نمی‌کند بلکه ادامه سیاست‌های مداخله‌آمیز و غیرسازنده آن در مسائل کشورهای عربی، امیدها برای اعتمادسازی بین تهران و همسایگان آن را تضعیف می‌کند.»

این ادعاها تنها ساعاتی پس از ورود ملک سلمان به قاهره مطرح شد.سفر شاه سعودی به مصر که 5 روز به‌طول می‌انجامد، با پیامدهای دیگری نیز علیه محور مقاومت در منطقه همراه بود. روز سه‌شنبه، شرکت‌ ماهواره‌ای مصری «نایل‌ست» از توقف پخش شبکه «المنار» وابسته به حزب‌الله لبنان از طریق این ماهواره خبر داد.طبق اعلام رسانه‌های منطقه‌ای، عربستان سعودی دستمزد این اقدامات مصری‌ها را با وعده کمک چندین میلیارد دلاری به دولت قاهره، پرداخت می‌کند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :