موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64173 :کد

0

یونان دومین گروه از مهاجران خارجی را اخراج کرد

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۶
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -یونان دومین گروه از مهاجران خارجی را اخراج کرد

یونان امروز جمعه دومین گروه از مهاجران خارجی را در چارچوب توافق جنجالی اتحادیه اروپا و ترکیه، اخراج کرده است.یونان امروز جمعه دومین گروه از مهاجران خارجی را در چارچوب توافق جنجالی اتحادیه اروپا و ترکیه، اخراج کرده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع آگاه پلیس یونان اعلام کرده است که 45 مهاجر که همه آنها اتباع پاکستان بودند، امروز جمعه از جزیره لسبوس یونان اخراج و بازگردانده شده اند.


3 فعال حقوق بشر که قصد داشتند مانع از اخراج این مهاجران خارجی شوند، توسط پلیس یونان بازداشت شدند. 30 معترض دیگر نیز ضمن تجمع در این جزیره شعارهایی را در مخالفت با بازگرداندن مهاجران خارجی سردادند.


قرار است حدود 80 مهاجر و پناهجوی دیگر نیز طی ساعات آینده از این جزیره یونان اخراج شوند. دولت یونان اعلام کرده است که این عملیات در خصوص کسانی اجرا می شود که تاکنون درخواست پناهندگی در یونان را ارائه نکرده اند.


نخستین گروه از مهاجران خارجی که شامل 202 نفر بودند روز دوشنبه از این جزیره یونان بازگردانده شدند. فشارها و درخواست های گروه های حقوق بشر برای متوقف کردن اجرای این توافق جنجالی بین اروپا و ترکیه، بالا گرفته است.


این در شرایطی است که نارضایتی ها نسبت به وضعیت زندگی در اردوگاه های مهاجران در یونان، به شدت رو به افزایش است. گفته شده است که ده ها مهاجر خارجی در جزایر یونان، اعتصاب غذا کرده اند و خواستار بازگشایی مرزهایی شده اند که توسط کشورهای بالکان مسدود شده است.


بیش از 3800 مهاجر خارجی هم اکنون در اردوگاه های واقع در دو جزیره یونان تحت نظر هستند.


این تحولات در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: اگر کشورهای اتحادیه اروپا به تعهدات خود در چارچوب توافق حاصل شده بر سر مهاجران به طور کامل عمل نکنند، ترکیه نیز این توافق را اجرا نخواهد کرد.


بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، آنکارا همه مهاجران خارجی به اروپا را که از دریای اژه به طور غیر قانونی وارد یونان شده اند، باز خواهد گرداند. در مقابل، اروپا نیز هزاران مهاجر سوری را که مستقیم از ترکیه آمده اند، قبول خواهد کرد و مذاکرات بر سر سفر به اروپا بدون نیاز به ویزا و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، پیشرفت خواهد داشت.


ترکیه در قراردادی که اواخر نوامبر به امضا رساند، به اتحادیه اروپا قول داده است تا در ازای دریافت کمک مالی 3 میلیارد یورویی ، برای جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به اروپا تلاش بیشتری انجام دهد.مقام های اروپایی به شدت از اقدامات ترکیه در این راستا انتقاد کرده اند.


اتحادیه اروپا با بدترین بحران آوارگان پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است. این بحران موجب ایجاد تنش در روابط بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است و پایبندی این کشورها به توافقنامه شینگن را به شدت زیر سئوال برده است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :