موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/64182 :کد

0

آیا رویکرد هاشمی در مقابل منسوبین وارد فصلی نو شده است؟

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۰
تعداد بازدید : ۷۰   
 تحلیل ایران -آیا رویکرد هاشمی در مقابل منسوبین وارد فصلی نو شده است؟

افکار عمومی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می کند که هزینه های سنگینی که پیام های توییتی گذشته هاشمی بر کشور تحمیل کرده چطور جبران خواهد شد.افکار عمومی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می کند که هزینه های سنگینی که پیام های توییتی گذشته هاشمی بر کشور تحمیل کرده چطور جبران خواهد شد.


 به گزارش تحلیل ایران، انتشار اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره مسئله موشکی طی هفته های اخیر در فضای مجازی واکنش های بسیاری از مقامات داخلی و بین المللی را برانگیخت.رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان تعطیلات نوروز درحالی که در سفر کیش به سر می برد، صفحه شخصی خود در تویتر را به روز رسانی کرد و از این کانال مجازی پیامی با مضمون «دنیای فردا دنیای گفتمان‌ها است، نه دنیای موشک‌ها» برای افکار عمومی مخابره کرد.


در همان ایام کشورهای غربی نامه‌ای علیه توان موشکی کشورمان به دبیر کل سازمان ملل نوشته و به تبع آن بان کی مون نیز از آزمایش های موشکی جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کند.


واکنش های خارجی به توییت هاشمی اما به اینجا ختم نشد و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی گفت فکر می‌کنم رفسنجانی اخیرا درباره اینکه چطور نیاز به تعامل و مذاکره و نه فرآیند تولید موشک وجود دارد، ‌ بیانیه‌های عمومی و علنی مطرح کرده است.


کری این را هم گفت که در ایران یک جنگ و درگیری است و هنوز یک فرآیند آشفته و حل نشده انتخاباتی وجود دارد.


اما این تنها بخشی از واکنش ها به پیام توییتی هاشمی بود چرا که بسیاری از مقامات کشورمان در داخل این اظهارات را عجیب و غیر متعارف دانستند.


حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد شدید از کسانی که روزگار و دنیای فردا را دنیای مذاکره می دانند و نه موشک خاطرنشان کردند: «روزگار، روزگار همه چیز است وگرنه به راحتی و به صراحت حق ملت را خواهند خورد. اگر این حرف از روی ناآگاهی گفته شده باشد یک مسئله است اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.»


رهبر انقلاب، نمایش موشکهای پیشرفته و دقیق سپاه پاسداران را موجب خرسندی ملتهایی خواندند که از امریکا و رژیم صهیونیستی، دلشان خون است اما کاری از دستشان بر نمی آید و افزودند: «دشمنان مدام در حال تقویت توان نظامی و موشکی خود هستند در این شرایط چطور می گوییم روزگار موشک گذشته است؟»


رئیس قوه قضاییه هم تضعیف، تخریب و زیر سوال بردن دستاوردهای نظامی، امنیتی و موشکی کشور را خیانت خواند و گفت: دادستان های سراسر کشور تمامی سخنان و تحرکات در این زمینه را رصد و با آن برخورد کنند.


فرماندهان ارشد نیروهای مسلح نیز بعد از واکنش های مقامات غربی و آمریکایی به پیام توییتی هاشمی، آمریکا را بهانه جو در مسئله موشکی ایران دانسته و بر ضرورت تقویت توان موشکی ایران تاکید کردند.


فرمانده کل سپاه در این باره با اشاره به دستاوردها و توانمندی‌های موشکی سپاه و تأکید بر ادامه مسیر توسعه آن تصریح کرد:موشک‌هایمان که دقیق‌تر و ویرانگرتر شده‌اند بیش از پیش تکثیر خواهند شد و موضع آمریکایی‌ها انفعالی و ناشی از شدت وحشتی است که از توان و آمادگی‌های موشکی سپاه پیدا کرده‌اند لذا دشمنان باید در این وحشت بمانند و دست و پا زدنهای بیشتر، آنها را سریعتر در باتلاق خود ساخته شان فرو  خواهد ‌برد. 


اما واکنش های صریح و تند داخلی و بین المللی نسبت به پیام هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر آن داشت تا هر چه زودتر نسبت به پیام پر هزینه ای که در فضای مجازی منتشر کرده اعلام برائت کند.


وی در جریان دیدار نوروزی با گروه های مختلف درحالی که درباره پیام توییتی خود مورد سوال قرار گرفت با بیان اینکه نقل سخنم درباره موشک برای من هم تازگی داشت گفت: گفتم که اصل آن جمله را بیاورند که آوردند و دیدم که مربوط به تاریخ 14 آبان 1387 یعنی هفت سال قبل است.


این اظهارات هاشمی اما بیش از هرچیز این مسئله را به ذهن مخاطبان متباتر می کند که به نظر انتشار این پیام در فضای مجازی بدون آگاهی و اطلاع وی اتفاق افتاده است که در این صورت جای سوال است حال که شما پذیرفتید که این پیام هزینه های سنگینی بر کشور تحمیل کرده تا جایی که رهبر انقلاب برای کاهش بار هزینه های بین المللی این پیام نسبت به آن واکنش نشان دادند، چه برخوردی با عاملان این اقدام خواهید کرد.


البته افکار عمومی ایران فراموش نکرده که  پیش از این سخنان دیگری از هاشمی از جمله درباره نظارت شورای نگهبان، آزادی انتخابات در ایران، مذاکرات هسته ای و ... مطرح شده است که هر کدام در زمان خود حواشی بسیار را ایجاد کرده اند.


شاید هاشمی در این موارد هم ادعای بی اطلاعی کرده و برخی دیگر را عامل انتشار این پیام ها در صفحه شخصی خود بداند اما افکار عمومی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می کند که هزینه های سنگینی که پیام های توییتی گذشته هاشمی بر کشور تحمیل کرده چطور جبران خواهد شد؟


آنگونه که از سخنان اخیر شخص رئیس مجمع تشخیص و برخی اطرافیان یا رسانه های نزدیک به وی برداشت می شود، این پیام های تویتری و سایر سخنان وی که در فضای مجازی ارائه می شود بدون نظر او و توسط اطرافیان تنظیم و منتشر می شود.


تذکرات نسبت به اطرافیان آیت الله پیش از این بارها و بارها به اشکال مختلف و از مراجع مختلف صورت گرفته است اما هیچ یک از این تذکرات مورد تایید و قبول رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نبوده و همواره متعلقات و خصوصا خانواده اش را مبرا از هرگونه خطا و اشتباه دانستند این درحالی است که هاشمی این بار برخلاف دفعات گذشته بر اشتباه اطرافیان خود صحه گذاشته، حال این سوال وجود دارد که آیا وی با پذیرفتن این مسئله که ممکن است اطرافیان وی هم اشتباه کنند، قرار است در ادامه مسیر تغییر ایجاد کند!؟


این سوال مهمی است که ذهن مخاطبان را به خود مشغول کرده است، حال باید منتظر ماند و دید که آیا آیت الله تغییری در مواضع توییتی و غیر توییتی خود خواهد داشت. آیا سخنان اخیر هاشمی به معنای کلید خوردن فصلی نو از هوشمندی او با در مقابل منسوبین هزینه زاست؟


منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :