موضوعات ‌مرتبط: فناوری موبایل

a/64222 :کد

0

امكان نظارت بر سلامتي بيماران با محصول جديد شركت اپل

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۰
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -امكان نظارت بر سلامتي بيماران با محصول جديد شركت اپل

شركت اپل پس از موفقيت برنامه ResearchKit، به تازگي از راه اندازي يك فريم ورك جديد براي ساخت نرم افزارهاي مديريت شرايط پزشكي خبر داده است.

 

شركت اپل پس از موفقيت برنامه ResearchKit، به تازگي از راه اندازي يك فريم ورك جديد براي ساخت نرم افزارهاي مديريت شرايط پزشكي خبر داده است.

به گزارش تحلیل ایران از ساينس، اين فريم ورك جديد CareKit نام دارد و توانايي مديريت علايم حياتي، نشانه هاي بيماري و به طور كلي افزايش آگاهي هاي فردي در زمينه سلامت را امكان پذير مي كند.


برنامه هاي مبتني بر فريم ورك CareKit، امكان به اشتراك گذاشتن اطلاعات فردي را با پزشك، پرستار و ساير افراد خانواده فراهم مي كند و از اين طريق نقش بيمار را در كنترل سلامتي پررنگ تر مي كند.


اين فريم ورك كد باز (open-source) ماه آينده راه اندازي مي شود و شامل چهار ماژول است.

 

ماژول اول كارت مراقبت نام دارد و امكان نظارت بر فعاليت هايي از قبيل تكميل درمان هاي فيزيكي و مصرف به موقع دارو را در اختيار مي گذارد. كنترل اين فعاليت ها به صورت كاملا خودكار و با استفاده از حسگر هاي موجود در آيفون يا ساعت اپل صورت مي گيرد. اين ماژول با يك برنامه مراقبت پس از عمل جراحي كه توسط محققان مركز پزشكي تگزاس طراحي شد، تركيب شده است و امكان پيگيري و به اشتراك گذاري موارد ضروري پس از عمل جراحي از قبيل ميزان درد، دما، ميزان تحرك و مواردي مشابه را فراهم مي كند.


ماژول بعدي، نظارت و اندازه گيري نشانه هاي بيماري را امكان پذير مي كند. با استفاده از اين ماژول، بيمار مي تواند با استفاده از حسگرهاي مختلف، احساساتي مانند درد، خستگي يا دما را با استفاده از شتاب سنج و ژيروسكوپ گوشي آيفون اندازه گيري و مديريت كند. همچنين با استفاده از اين ماژول مي توان با ارسال عكس زخم يا عفونت و به اشتراك گذاري آن با پزشك، روند پيشرفت بيماري را كنترل كرد. پنل ارزيابي و اتصال، از ديگر ماژول هاي اين برنامه هستند كه نظارت بر ميزان بهبودي و به اشتراك گذاري تمام موارد بيماري با پزشك و كادر پزشكي را فراهم مي كند.


محققان بر اين باورند اين نرم افزار با استفاده از ژيروسكوپ هاي موجود در گوشي هاي آيفون، با كنترل فعاليت، تعادل، نحوه راه رفتن و تمركز بيماران، در درك بهتر بيماري پاركينسون نيز موثر است.


نتايج اين تحقيقات در نشريه mHealth منتشر شده است.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :