موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64242 :کد

0

پاكستان مهاجران افغان را از شهر مرزی 'تورخم' اخراج می كند

  جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۳
تعداد بازدید : ۳۹   
 تحلیل ایران -پاكستان مهاجران افغان را از شهر مرزی 'تورخم' اخراج می كند

پاكستان از تمام مهاجران افغان ساكن شهر مرزی 'تورخم' خواسته است تا حداكثر ظرف مدت چهار روز این شهر را ترك كنند و به كشور خود باز گردند و در غیر این صورت با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

 

پاكستان از تمام مهاجران افغان ساكن شهر مرزی 'تورخم' واقع در مرز این كشور با افغانستان خواسته است تا حداكثر ظرف مدت چهار روز این شهر را ترك كنند و به كشور خود باز گردند و در غیر این صورت با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت اینترنتی روزنامه 'اكسپرس تریبیون' پاكستان، همچنین نمایندگان دولت فدرال پاكستان در شهر تورخم كه در مناطق قبایلی پاكستان واقع شده است، از تمام ساكنان پاكستانی این شهر خواسته تا قبل از به سر رسیدن این ضرب الاجل چهار روزه، تمام مستاجران افغان خود را از ملك ها و خانه هایشان بیرون كنند.


هنوز دلیل مشخصی برای این اقدام ضربتی از سوی پاكستان اعلام نشده است اما به نظر می رسد این اقدام، بخشی از برنامه پاكستان برای تشدید كنترل مرزهایش با افغانستان است.


در چند ماه اخیر دولت پاكستان بارها تلاش كرده است تا مانع از رفت و آمدهای غیرقانونی در مرز تورخم شود. این سخت گیری ها اعتراض شدید افغان ها را بدنبال داشته است.


حملات تروریستی چند ماه اخیر در ایالت خیبرپختونخوا (ایالت هم مرز با افغانستان) از جمله حمله مرگبار به دانشگاه باچاخان در زمستان گذشته كه بیش از 20 كشته برجا گذاشت، حمله به اتوبوس حامل كارمندان دولت در شهر پیشاور و انفجار انتحاری در شهر چارسده كه به فاصله زمانی نسبتا كم نسبت به یكدیگر رخ داد، دولت پاكستان را بر آن داشته است كه سخت گیری های بیشتری علیه مهاجران افغان در این ایالت اعمال كند.


در برخی از این حملات تروریستی، دستگاه های امنیتی پاكستان مدعی شدند كه عوامل این حملات با نقاطی در داخل خاك افغانستان در تماس بوده اند.

 

منبع:ایرنا

                               

پاکستان     مهاجران     افغان     خروج     مناطق    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :