موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64269 :کد

0

مردم صربستان مخالف عضويت در اتحاديه اروپا و ناتو هستند

  شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۳:۰۹
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -مردم صربستان مخالف عضويت در اتحاديه اروپا و ناتو هستند

نتايج يك نظر سنجي در صربستان نشان مي دهد كه ۷۱.۶ درصد مردم اين كشور مخالف عضويت در اتحاديه اروپا و ناتو هستند.

نتايج يك نظر سنجي در صربستان نشان مي دهد كه 71.6 درصد مردم اين كشور مخالف عضويت در اتحاديه اروپا و ناتو هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در اين نظر سنجي كه به وسيله «مركز براي انتخابات آزاد دمكراسي» و «راديو تلويزيون ب 92» صربستان انجام شد، 55 درصد از سئوال شوندگان از گسترش روابط صربستان با فدراسيون روسيه حمايت كردند.


از يك سو سياست اتحاديه اروپا در تحريم روسيه، كاهش علاقه مردم صربستان را براي عضويت در اتحاديه اروپا موجب شده و از طرف ديگر بمباران صربستان توسط ناتو در اواسط سال 1999ميلادي به مدت 78 روز كه در آن 19كشور شركت داشتند از جمله دلايل مخالفت مردم اين كشور با ناتو به شمار مي رود.


مشكلات اقتصادي، نا هماهنگي اعضاي اتحاديه اروپا در حل بحران آوارگان جنگي و پناهجويان در يكي دو سال اخير و مسايل اقتصادي كه اين اتحاديه با آن مواجه است از ديگر مسايلي است كه مردم صربستان مانند گذشته علاقه زيادي براي پيوستن كشورشان به اتحاديه اروپا از خود نشان نمي دهند.


از طرف ديگر نبايد اين موضوع را فراموش كرد كه روسيه به عنوان عضو دائمي شوراي امنيت سازمان ملل از بزرگترين حاميان موضع صربستان در قبال كوزوو است و اين امر افزون بر داشتن روابط سنتي مسكو و بلگراد موجب شده است كه حكومت صربستان به رغم فشارهاي سياسي بروكسل و واشنگتن به صفوف كشورهاي تحريم كننده روسيه نپيوسته است.


اكثر مردم صربستان بر اين باورند كه اكنون روسيه از لحاظ دفاعي و اقتصادي از وضعيت خوبي در جهان برخوردار است از اين رو خواهان دوري از مسكو صرفا براي وارد شدن به اتحاديه اروپا نيستند و اكنون شاهد افزايش همكاري هاي تجاري صربستان در بيشتر زمينه ها با فدراسيون روسيه هستند.


بخشي از داده هاي اين نظر سنجي كه در مورد انتخابات پارلماني پيش روي صربستان در 24 آوريل امسال است، نشان مي دهد كه 38.5 درصد از سئوال شوندگان بيكاري بالا و مساله استاندارد در كشور را از موضوعات مورد بحث سياستمدارن در تبليغات انتخاباتي مي دانند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :