موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/64313 :کد

0

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و یكم فروردین

  شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۵
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و یكم فروردین

امروز شنبه بیست و یكم فروردین ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، یكم رجب ۱۴۳۷ هجری قمری و نهم آوریل ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۷ سال پیش در چنین روزی، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی تشكیل شد.

 

 
امروز شنبه بیست و یكم فروردین 1395 هجری خورشیدی، یكم رجب 1437 هجری قمری و نهم آوریل 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی تشكیل شد.

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

21 فروردین 1378
امیر سپهبد علی صیاد شیرازی جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح به دست عوامل گروهك منافقین به شهادت رسید.

21 فروردین 1376
«آموكو» از بزرگترین شركت های نفتی آمریكا به صف مخالفان تحریم ایران پیوست. مدیران این شركت از كاخ سفید خواستند تا تحریم ها برداشته شود.

21 فروردین 1371
انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این مجلس با 270 كرسی در هفتم خرداد 1371 خورشیدی آغاز به كار كرد و تا ششم خرداد 1375 خورشیدی به فعالیت خود ادامه داد.

21 فروردین 1367
رژیم بعث عراق با بمباران شیمیایی مریوان در غرب ایران و منطقه فاو، تعداد زیادی از مردم غیرنظامی و نظامی را شهید و زخمی كرد.

21 فروردین 1358
بنیاد مسكن انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی تشكیل شد. بنیانگذار جمهوری اسلامی در بخشی از این فرمان فرمودند: هیچ كس در هیچ گوشه مملكت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است كه برای این مساله مهم چاره‏ای بیندیشد و بر همه مردم است كه در این مورد همكاری كنند.

21 فروردین 1356
كنفرانس تكنولوژی هسته ای با شركت 500 تن از نمایندگان و مسئولان اتمی كشورها در تخت جمشید آغاز شد. این كنفرانس در 27 فروردین پایان یافت.

21 فروردین 1351
زمین لرزه ای به بزرگی 7.1 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) در شهرستان قیر و كارزین در جنوب شرقی استان فارس روی داد كه بر اثر آن بیش از پنج هزار تن از هموطنان كشته شدند. این زلزله سه شهر و بیش از 70 روستا را ویران ساخته بود.

21 فروردین 1344
در پی عملیات ناموفق ترور محمدرضا پهلوی در كاخ مرمر، رضا شمس آبادی از مبارزان و عامل این عملیات به شهادت رسید و محمدرضا پهلوی نیز زخمی شد.

21 فروردین 1344
محمدرضا پهلوی به سفارش سیدضیاء الدین طباطبایی نخست وزیر، در خودرویی روباز در شهر گردش كرد تا مردم از سلامت وی آگاه شوند. سیدضیاء در این گردش شهری در كنار وی قرار داشت.

21 فروردین 1343
امام خمینی با هشدار به تلاش حكومت پهلوی برای ایجاد اختلاف در حوزه علمیه، به انقلاب سفید محمدرضا پهلوی و سرمقاله 18 فروردین روزنامه اطلاعات اشاره كرد و فرمود: «كدام انقلاب؟ كدام ملت؟... خمینی را اگر دار بزنند تفاهم نخواهد كرد... با سرنیزه نمی شود اصلاحات كرد...»

21 فروردین 1342
امام خمینی در پاسخ به تلگراف آیت الله العظمی سید محسن حكیم، كه مراجع ایران را در اعتراض به جنایت های محمدرضا پهلوی به مهاجرت به عراق دعوت كرده بود، اجابت این دعوت را به مصلحت ندانست و متذكر شد مردم در شكنجه و عذاب الیم قرار خواهند گرفت.

21 فروردین 1341
محمدرضا پهلوی به همراه همسر خود فرح دیبا برای جلب حمایت جان اف كندی رئیس جمهور جدید آمریكا و ارائه طرح خود موسوم به «انقلاب سفید» راهی آمریكا شد.

21 فروردین 1314
نهمین دوره مجلس شورای ملی پایان یافت. این دوره از مجلس در 24 اسفند 1311 خورشیدی آغاز بكار كرده بود. در این دوره از مجلس كارهای مهمی چون گفت و گو با دولت انگلیس درباره نفت كه سبب امضای قرارداد جدیدی به جای پیمان دارسی شد، واگذاری امتیاز جدید نفت به شركت نفت ایران و انگلیس (7 خرداد 1312) و گشایش دانشگاه تهران (15 بهمن 1313) به تصویب رسید.

21 فروردین 1303
مجلس شورای ملی در یك جلسه فوق العاده، مسئولیت رئیس الوزرایی سردار سپه را مورد تاكید قرار داد.

21 فروردین 1300
رضاخان سردار سپه دستور داد تا هزاران نیروی قزاق در منطقه دروازه دولت در برابر احمدشاه، هیات وزیران و ماموران دولت های خارجی، رژه نظامی بروند.

21 فروردین 1276
میرزا ابوالحسن طباطبایی زواره‌ای نائینی متخلص به «جلوه» فیلسوف و عارف گرانقدر و صاحب اثرهای ارزنده ای چون حواشی بر اسفار ملاصدرا و شفای ابن‏سینا، رساله‏هایی در وجود و اقسام آن و تركیب و احكام آن در 74 سالگی درگذشت.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :