موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64394 :کد

0

رویترز: عربستان باعث شکوفایی القاعده در یمن شد

  شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۳:۳۷
تعداد بازدید : ۱۵۳   
 تحلیل ایران -رویترز: عربستان باعث شکوفایی القاعده در یمن شد

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان، با جنگ علیه یمن باعث شکوفایی و تقویت شبکه تروریستی القاعده در این کشور شد.خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که ائتلاف تحت فرماندهی عربستان، با جنگ علیه یمن باعث شکوفایی و تقویت شبکه تروریستی القاعده در این کشور شد.


به گزارش تحلیل ایران، در گزارش رویترز آمده است که عملیات نظامی ائتلاف عربستان در یمن باعث توسعه و شکوفایی "امپراطوری اقتصادی" گروه تروریستی القاعده در آنجا شده است.


در این گزارش با استناد به اظهارات بیش از 12 دیپلمات و مسئول امنیتی و سران قبایل و اهالی شهر المکلا در یمن آمده است: یکی از تبعات جنگ در یمن این است که القاعده اکنون قلمرو کوچکی دارد و با حمله به بانک‌های مرکزی محلی و بالابردن مالیات در بندر محلی این شهر به پول و ثروت می رسد.


این گزارش افزود: این گروه بر 600 کیلومتر اراضی ساحلی کنترل دارد و شهر المکلا مرکز استان حضرموت در جنوب شرقی یمن با جمعیت 500 هزار نفر را به عنوان پایتخت خود برگزیده است.


رویترز نوشت: حدود یکهزار جنگجوی القاعده در المکلا هستند و این گروه افزایش مالیات اهالی شهر را لغو کرده است و همچنین از قایق‌های تندرو مجهز به "آر.پی.جی" برای اعمال مالیات گمرکی کشتی‌ها استفاده می‌کند و ویدیوهای تبلیغاتی منتشر و در آن به احداث جاده و ساختن بیمارستان مباهات می ورزد.


به گزارش العالم، این گزارش همچنین حاکی است: از دیگر منابع مالی گروه القاعده در یمن، ورود شرکت ملی نفت است که القاعده 1.4 میلیون دلار از این شرکت گرفته است و علاوه بر آن، حدود دو میلیون دلار روزانه از افزایش مالیات سوخت و کالاها هنگام ورود به بندر المکلا می گیرد.


خبرگزاری رویترز در پایان گزارش خود نوشت: حمله نظامی مورد حمایت آمریکا به یمن به گروه القاعده در شبه جزیره عربی کمک کرد تا در مقایسه با 20 سال گذشته، قویتر شود.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :