موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/64430 :کد

0

قنیطره در جنوب سوریه و عمق همکاری رژیم صهیونیستی و تروریستها

  شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۱
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -قنیطره در جنوب سوریه و عمق همکاری رژیم صهیونیستی و تروریستها

نگاهی به تحولات کوچک‌ترین استان سوریه در جنوب این کشور، عمق همکاری رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها را نشان می‌دهد که هدفش در نهایت سقوط دمشق است.نگاهی به تحولات کوچک‌ترین استان سوریه در جنوب این کشور، عمق همکاری رژیم صهیونیستی و تروریست‌ها را نشان می‌دهد که هدفش در نهایت سقوط دمشق است.

 

به گزارش تحلیل ایران، قنیطره کوچک‌ترین استان سوریه، در جنوب این کشور واقع شده که بیش از 80 درصد مساحت آن در جنگ شش روزه سال 1967به اشغال رژیم صهیونیستی درآمد.


پس از این جنگ، نزدیک به هزار نفر از صلح‌بانان سازمان ملل که به نیروهای کلاه آبی معروف هستند به عنوان نیروهای ناظر در بلندی‌های جولان مستقر شدند تا بر حفظ آتش‌بس میان سوریه و رژیم صهیونیستی نظارت ‌کنند. در نهایت یک باریکه بسیار کوچک به همراه شهر قنیطره که مرکز این استان به شمار می‌رود تحت اختیار دولت سوریه باقی ماند.

 

با آغاز بحران در سال 2011، گروه‌های تروریستی با کمک‌های رژیم صهیونیستی چندین بار بخت خود را برای اشغال شهر کوچک اما راهبردی قنیطره آزمودند اما به موفقیتی دست نیافتند. با پیچیده‌تر شدن تحولات میدانی سوریه نیز سال گذشته با محوریت جبهه غربی – عربی حامی گروه‌های تروریستی، اتاق عملیاتی برای اشغال استان قنیطره در «امان» پایتخت اردن تشکیل شد.


بنا بر این گزارش، در نهایت گروه‌های تروریستی با پشتیبانی مستقیم و لجستیک رژیم صیهونیستی و استفاده از اصل غافل‌گیری توانستند پس از حملات گسترده از بخش جولان اشغالی وارد استان قنیطره شوند و گذرگاه مرزی و شهر قنیطره را اشغال کنند.

 

پس از اشغال گذرگاه مرزی قنیطره تروریست‌ها مأموران حافظ صلح سازمان ملل را دستگیر کردند. شبکه تلویزیونی الجزیره قطر نیز گزارش مستقیمی از کنترل تروریست‌ها بر مرکز این استان پخش کرد که این موضوع یک بار دیگر ارتباط تنگاتنگ سران کشورهای مرتجع غربی-عربی را برای برهم زدن ثبات سوریه نشان داد.


در همین مقطع زمانی، سازمان‌های بین المللی نیز با سکوت خود، بر نقض قوانین از پیش تعیین شده در این استان سرپوش گذاشتند و رژیم صهیونیستی از عقب نشینی دولت سوریه در قنیطره ابراز رضایت کرد؛ موضوعی که روابط گرم آنان با تروریست‌ها را ثابت می‌کند.


پس از سقوط شهر قنیطره، ارتش سوریه به سوی شهرک راهبردی «البعث» و پادگان مهم «حمیدیه» عقب نشینی کرد و حملات تروریست‌ها نیز برای اشغال این مناطق به شکست انجامید.


اما با ادامه کمک‌های رژیم صهیونیستی به تروریست‌ها، روستاهای شرقی هم مرز جولان اشغالی و پادگان حمیدیه سقوط کرد و خط ارتباطی گروه‌های تروریستی از قنیطره به استان درعا متصل شد.


گردان «جولان» و نقش آن در حفظ خاک جنوب

سقوط این پادگان و روستاهای همجوار جولان اشغالی هم چنین باعث شد که گروه‌های تروریستی شهر و ارتفاع راهبردی «الحاره» در استان درعا را تصرف کنند و کفه ترازوی قدرت در جبهه غرب و شمال غرب استان درعا به نفع تروریست‌ها سنگین‌تر شود.

 

در ادامه، گروه های تروریستی درصدد بودند با ادامه پیشروی از قنیطره به حومه جنوب غربی دمشق، محاصره شهرک‌های «بیت جن»، «صعصع» و روستاهای اطراف را که تحت کنترل تروریست ها است، در هم شکنند که با هوشیاری نیروهای مقاومت و دفاع مردمی این حملات سنگین دفع شد و پایتخت سوریه یک خطر جدی را پشت سر گذاشت.


اگر گروه‌های تروریستی موفق به نفوذ و شکست محاصره شهرک‌های بیت جن و صعصع می‌شدند از جبهه جنوب راه برای پیشروی آنان به سوی پایتخت سوریه باز می شد. به گزارش بین‌الملل فارس، در یک سال گذشته ارتفاع راهبردی ترنجه و حومه شهرک حضر تحت کنترل گروه‌های ترویستی قرار گرفته اما تلاش‌ها برای اشغال این شهرک با شکست روبه رو شده است.

 

با وجود این که شهرک حضر تقریبا محاصره شده، ارتش سوریه و گردان جولان با کمک نیروهای مردمی این شهرک توانسته‌اند مانع پیشروی تروریست‌ها شوند.


در پایان باید به این مسئله توجه داشت که گروه های تروریستی با عملیات‌های متعدد تلاش کرده‌اند با اشغال شهرک های البعث و خان ارنبه در حومه قنیطره، محاصره شهرک‌های تحت کنترل دیگر تروریست ها در حومه غربی پایتخت سوریه را بشکنند و به دمشق حمله کنند اما این تحرکات تاکنون با فداکارهای نیروهای مردمی گردان جولان، رزمندگان مقاومت و ارتش سوریه با شکست روبرو شده است.


منبع: فارس

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :