موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/64575 :کد

0

مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و دوم فروردین

  یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۶
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در بیست و دوم فروردین

امروز يكشنبه بيست و دوم فروردين ۱۳۹۵ هجري خورشيدي، دوم رجب ۱۴۳۷ هجري قمري و دهم آوريل ۲۰۱۶ ميلادي است. ۲۸ سال پيش در چنين روزي، رزمندگان اسلام عمليات «بيت المقدس۵» را با رمز «يا ابا عبدالله الحسين(ع)

 

امروز يكشنبه بيست و دوم فروردين 1395 هجري خورشيدي، دوم رجب 1437 هجري قمري و دهم آوريل 2016 ميلادي است. 28 سال پيش در چنين روزي، رزمندگان اسلام عمليات «بيت المقدس5» را با رمز «يا ابا عبدالله الحسين(ع)» آغاز كردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترين رويدادهاي تاريخ معاصر در اين روز، به شرح زير است:

22 فروردين 1371
«جرج بوش» رييس جمهوري وقت آمريكا اعلام كرد: كمك واشنگتن به بغداد در جريان جنگ هشت ساله اش با ايران تنها براي رويارويي با ايران بود، نه حمايت از «صدام حسين».

22 فروردين 1367
سي و هفتمين جلسه شورايعالي پشتيباني جنگ با حضور رييسان سه قوه و اعضاي هيات اجرايي، در دفتر رييس جمهوري برگزار شد.

22 فروردين 1367
نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران عمليات «بيت المقدس 5» را با رمز «يا ابا عبدالله الحسين(ع)» در منطقه عملياتي پنجوين شهر كوچكي در استان سليمانيه در كردستان عراق آغاز كردند. هدف از اجراي اين عمليات وارد كردن ضربه به سازمان رزمي دشمن در منطقه عمومي پنجوين بود.

22 فروردين 1359
وزيران امور خارجه 9 كشور اروپاي غربي درخواست دولت «جيمي كارتر» رييس جمهور وقت آمريكا را براي قطع ارتباط اروپايي ها با جمهوري اسلامي ايران رد كردند.

22 فروردين 1357
وزارت امورخارجه ايران از دولت تركيه خواست به ماموريت چهار تن از ديپلمات هايش در تهران خاتمه داده و آنها را به آنكارا فرا خواند. اين چهار تن به رفتار مغاير با اصول ديپلماتيك متهم شده بودند.

22 فروردين 1353
دو پزشك فرانسوي كه براي معاينه دوره اي محمدرضا پهلوي به تهران آمده بودند، براي نخستين بار از ابتلاي وي به نوعي سرطان خون پرده برداشتند. شش سال بعد در پنجم مرداد 1359هجري خورشيدي در قاهره، همين بيماري سبب مرگ وي شد.

22 فروردين 1343
جعفر شريف امامي رياست مجلس سنا را برعهده گرفت.

22 فروردين 1343
محمدرضا پهلوي براي مشاهده تمرين نظامي مشترك ايران و آمريكا در خليج فارس راهي جزيره خارك شد.

22 فروردين 1341
محمدرضا پهلوي كه با همسرش به آمريكا سفر كرده بود در حضور«جان .اف. كندي» رييس جمهوري وقت آمريكا، اين كشور را نماد نوع دوستي، جوانمردي و دفاع از حق و عدالت ناميد! و كندي در برابر، وي را مبارز سلحشور! خواند. اين سفر به منظور جلب حمايت كندي و ارايه طرح به اصطلاح، انقلاب سفيد انجام شده بود.

22 فروردين 1333
تشكيل كنسرسيوم بين المللي براي فروش نفت ايران، به صورت رسمي اعلام شد و 22 تن از نمايندگان هشت كمپاني نفتي آمريكايي، انگليسي، هلندي و فرانسوي وارد تهران شدند.

22 فروردين 1312
رضاخان در واكنش به اعتراض «سر جان كدمن» مديركل و رييس هيات مديره شركت نفت ايران و انگليس كه به موضوع لغو پيمان دارسي اعتراض كرده و خواستار تمديد اعتبار آن تا 60 سال ديگر شده بود گفت: ما كه 30 سال به گذشته لعنت كرديم حاضر نيستيم بپذيريم كه 50 سال هم آيندگان به ما لعنت بفرستند. اما تنها 45 روز پس از اين سخنان رضاخان پيمان تمديد قرارداد دارسي را با انگليسي ها امضا كرد!

22 فروردين 1303
رضاخان با محمدحسن ميرزا وليعهد ديدار كرد. منابع انگليسي نوشته اند كه آن دو آشتي كردند و وليعهد در تلگرامي به احمدشاه توصيه كرد رضاخان را به رياست وزيران برگزيند. مجلس شوراي ملي هم تلگرامي به احمدشاه فرستاده و با اشاره به راي اعتماد مجلس به رضاخان، امكان تعيين رييس الوزراء جديد را منتفي دانسته بود.

22 فروردين 1303
مجلس شوراي ملي به كابينه رضاخان راي اعتماد داد. احمدشاه قاجار چند روز پس از آن، تهران را به قصد اروپا ترك كرد.

22 فروردين 1300
نخستين شماره روزنامه «ناهيد» به مديريت ميرزا ابراهيم خان ناهيد در تهران انتشار يافت.

22 فروردين 1300
سيل بزرگي در اثر بارش فراوان باران در ايوانكي در استان سمنان جاري شد. اين سيل به خانه ها و املاك مردم خسارت هاي فراواني وارد كرد.

22 فروردين 1289
هيات وزيران به صورت جمعي استعفا كردند و در نخستين روزهاي ارديبهشت، محمد ولي خان تنكابني مشهور به سپهدار اعظم، كابينه جديد را تشكيل داد.
برگرفته از: روزشمار تاريخ معاصر ايران(جلد1 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :